İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Engelli

Engelliler Günü ve Engelliler Haftası Ne Zaman?

Dünya engelliler günü ne zaman, dünya engelliler haftası ne zaman, engelliler haftasında neler yapılır, engelli haftası etkinlikleri nelerdir yazımızda.


0

Dünya engelliler günü ve engelliler haftası, tüm Dünya’da 10 Mayıs’ta başlayarak 16 Mayıs’a kadar devam etmektedir. Ayrıca ülkemizde 3 Aralık Engelliler günü olarak bilinmektedir. Dünya engelliler günü ne zaman? Dünya engelliler haftası ne zaman? Engelliler haftasında neler yapılır? Engelli haftası etkinlikleri nelerdir? tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Özellikle engelli vatandaşlarımızın bir nebze de olsun moral toplamalarına yardımcı olmak ve tüm Dünya’da engelli vatandaşlara karşı olan duyarlılığı arttırmak adına yapılan bugün, pek çok festivalle ya da etkinlikte farklı yerde kutlanmaktadır. Pek çok açıdan oldukça büyük önem teşkil eden bugün, engelli vatandaşların toplum içinde daha fazla fark edilmelerini sağlamak ve dikkat çekmek açısından oldukça önemli bir gündür.

Engelli nedir?

Hayatında ve yaşantısında diğer bireylere göre zorluklar yaşamasına sebep olabilecek fiziksel ya da ruhsal kısıtı (Eksikliği) olan olan kişilere Engelli demek yanlış olmayacaktır. Eğer alacağınız engelli raporunda bu oran % 40 barajının altında kalırsa; engelli kabul edilmeyecek ve engellilere sağlanan hiç bir haktan yararlanamıyor olacaksınız.

Engellilik türleri nelerdir?

Engel durumu farketmeksizin, fiziksel ve ruhsal kayıplara göre engelli sınıflandırmaları aşağıdaki gibi yapabiliriz.

 • Görme Engelli
 • İşitme Engelli
 • Fiziksel Engelli
 • Zihinsel Engelli
 • Ruhsal Engelli
 • Sosyal bozukluklar

Dünya engelliler günü ne zaman?

Uluslararası Engelliler Günü her yıl 3 Aralık’ta kutlanmaktadır. Tüm engellilerin bireysellikleri ve hakları için tanındığı gün olarak kabul edilir. Aralık 1981’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Dünya Engelli Kişi Örgütleri Federasyonu’nun çağrısı üzerine kurulmuştur.

Her bakımdan oldukça önemli olan bugünde özellikle engelli kişilerin yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekilerek onların daha engelsiz bir dünyada yaşamalarına olanak sağlanmaya çalışılır. Bu bağlamda genel olarak engellilik sorununu tartışan programlar, engelliliğin engellenmesi ve engelli kişilerin nasıl eğitileceği konusunda pek çok farklı alanda görüşler belirtilmektedir.

Dünya engelliler haftası ne zaman?

Dünya engelliler haftası pek çok açıdan farklı engellerin aslında engel olmadığına dikkat çekmek ve her engelin kendi içinde pek çok farklı sorunları olduğunu göstermek adına bütün bir hafta kutlanmaktadır. Bu sebepten ötürü her güne farklı bir program düşen bu haftada her engelin üzerinde durulmaya çalışılarak bunlara toplumun dikkatinin çekilmesine uğraşılır. Buna göre engelliler haftası genel günlük dağılımı şu şekildedir;

Engelliler Günü, genellikle toplumda unutulan veya dışlanan engelli insanlar ve ihtiyaçları için farkındalık yaratmak ve onları anlamak için özel bir gündür. Engelli kişilerin katkılarını ve başarılarını ve sosyal farkındalık yaratmak için her yıl 3 Aralık’ta kutlanmaktadır.

 • 10 Mayıs Engelliler Haftasının Açılışı,
 • 11 Mayıs Görme Engelliler Günü,
 • 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Engelliler Günü,
 • 13 Mayıs Ortopedik Engelliler Günü,
 • 14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler Günü,
 • 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü,
 • 16 Mayıs Engelliler Haftasını Genel Değerlendirme,

Yukarıda verilen günler, farklı engellere sahip olan kişiler için evrensel olarak etkinlik hazırlanan ve kabul edilen günlerdir. 

Engelliler haftası ne zaman?

Her yıl 10 Mayıs / 16 Mayıs tarihleri arası engelliler haftası olarak kutlanmaktadır. Engelliler haftası Birleşmiş Milletler’e üye olan 156 ülke ile aynı haftada kutlanan özel bir gündür. Dünya engelliler haftası çeşitli etkinlikler ile kutlansa da pandemi süreci yaşanmasından dolayı etkinlikler iptal olmakta ya da kısıtlı şekilde kutlanmaktadır.

Engelliler haftasında neler yapılır?

Engelliler haftası etkinlikleri incelendiğinde genel olarak engelli kişilerin yaşamış oldukları zorluklara dikkat çekmek ve onların sorunlarını dile getirmek açısından pek çok farklı panel ve seminer verilmektedir. Bunun yanı sıra bu konsepte yer alan programlar ve bilgilendirici belgeseller de genel olarak yayınlanır. Engelli vatandaşların tüm sorunlarının en yakından ele alınmaya çalışıldığı bu zamanlarda en önemli olan durum, empati tavrının diğer toplum üyeleri arasında benimsetilmesidir.

Engelli haftası etkinlikleri nelerdir?

Engelli haftası etkinlikleri maalesef yaşanan pandemi sebebi ile iptal edilmiştir. Yapılması gereken pek çok panel ve seminerler, halkın sağlığının korunması ve salgının yayılmasını önlemek amacı ile bu sene düzenlenmeyecektir.

Bunun yerine engelli haftası ile ilgili bilgilendirici programların ve belgesellerin ise TV kanallarında yayınlanması beklenmektedir. Aynı zamanda engelli vatandaşlarımıza destek vermek amacı ile pek çok ünlü kişinin de canlı yayınlar üzerinden bu konu hakkında konuşması ve değerlendirmesi mümkündür.

Engelli sorunları nelerdir?

Engelli bireylerin sorunlarını incelemek gerekirsek genel olarak Ayrımcılık, Eğitim, Sağlık, İstihdam ve Erişelibilirlik sorunlarıdır. Engelli sınıflarına göre incelememiz gerekirsek;

Engelliler haftası mesajları ve sözleri

Engelliler haftası sloganları mesajları ve sözleri alt kısımda yer almaktadır;

 • Engellinin en büyük silahı sabır ve azimdir.
 • Tohum toprağın bağrına, engelli birey de topluma emanettir.
 • Asıl en büyük engel SEVGİSİZLİKTİR.
 • Engelli olmak, bir engel değildir. Sadece aşılması gereken bir düşüncedir.
 • Asıl engelliler, karşılarına çıkan engellere pes edip geçemeyenlerdir.
 • Engelliler bizlerin, yani milletin aynasını oluşturur.
 • Engelli insanlara saygı, insanlığa saygının göstergesidir.
 • Engelli YAŞANDIĞI müddetçe engeller de bir bir aşılır.
 • Ne olacak deme. Bir tedbir binlerce engeli önler.
 • Engelli birey olmak, hayatı yaşamaya engel değildir.
 • Engeller engelli bireyler için aşılması gereken araçlardır.
 • Engeller hayatın akışını yakalamaya engel değildir.

Daha fazla mesaj ve engelli sözleri için lütfen Engelliler Sözleri, Engelliler Haftası Mesajları konumuzu inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Princeton üniversitesi mezunu, evli ve engelli bir yazarım. Araştırmalarım ve takip ettiğim konular engelli hakları, erişilebilirlik, ve engelli yönetmelikleri alanlarıdır.

Yorum Yap