1. Anasayfa
 2. Diğer

Güncel Engelli Kitap Önerileri

Hiç şüphesiz kitaplar, tüm insanların muhakkak hayatlarının bir noktasına dokunuyor ve katkı sağlıyor, sizler için araştırdığımız beş kitap önerisi.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Hiç şüphesiz kitaplar, tüm insanların muhakkak hayatlarının bir noktasına dokunuyor ve katkı sağlıyor. Aslında engelli olsun olmasın tüm insanlar için kimi zaman bir ders, kimi zaman sıcak bir hikaye, kimi zaman da içerisinde geçen tek bir cümle ile hayatlarımıza yeniden yön vermeyi sağlayabiliyor.

Engellilere Yönelik 5 Kitap Önerisi

Bu yazımızda sizler için beş adet kitap önerisinde bulunmak istiyoruz.

İnsan Ne İle Yaşar? 

Tavsiye kitap listemin ilk sırasına “İnsan Ne İle Yaşar?”  isimli kitabı koymak istedik. Tolstoy’un dünya klasikleri arasında en çok okunan kitaplarından biri olan İnsan Ne İle Yaşar? Kitabı, ortalama 135 sayfadan oluşuyor. Kitapta birbirinden bağımsız olarak 3 adet hikayeye yer verilmiş. Her biri de insanı derinden etkileyen ve sorgulayan bu hikayeleri okumak bir o kadar da keyifli. Eğer okumadıysanız muhakkak listenizin ilk sırasına “İnsan Ne İle Yaşar?” kitabını eklemelisiniz. 

İnsan Ne İle Yaşar
İnsan Ne İle Yaşar

Son Ada 

“Son Ada” isimli kitap ile devam edelim. Bana göre Zülfü Livaneli’nin en güzel eserlerinden bir tanesi olduğunu söylemek istiyorum. Öncelikle kitabı elinize alır almaz kendinizi hikayenin içerisinde buluyorsunuz. Birbirini takip eden heyecanlı durumlar çok çarpıcı bir şekilde son buluyor. Zülfü Livaneli, eserlerinde genellikle engelli bireylere yer vermeye çalışan bir isim. Bu kitapta da engelli bir kahramanımız var. Çok fazla spoiler vermek istemiyorum o yüzden uzatmayacağım. Engelli olsun olmasın herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim kitaplardan bir tanesidir. 

Son Ada
Son Ada

Simyacı

Dünyaca ünlü olan eserlerden sadece bir tanesi olan Simyacı, kesinlikle herkesin okuması gereken kitaplardan bir tanesi. Eserde, herkesin kendisi için bol miktarda yararlanıp ders çıkarabileceği kadar öğüt bulunuyor. Ayrıca olay örgüsü de bir o kadar ilgi çekici. Sıkmadan bunalmadan merakla ve istekle okuyabileceğiniz eserlerden sadece bir tanesi olan Simyacı’yı okumamış iseniz listenize muhakkak listenize eklemelisiniz. 

Simyacı
Simyacı

Aşk

Elif Şafak, Aşk isimli eserinde 1200’lü yıllar ile 2000’li yıllar arasında gidip gelerek bizleri çok heyecanlı, tatlı ve bir o kadar da bilgilendirici bir öykünün içine sürüklüyor. Elif Şafak, Aşk isimli kitabında diğer kitaplardan biraz daha farklı bir teknik kullanmış. Her karakterin kendi ağzından anlattığı olaylar, farklı bakış açıları ve anlatım şekilleri ile ilginizi çekiyor. Yürekten aşık olunca bedenlerin önemsiz olduğunu hissettirecek sıcacık bir hikaye okumaya hazır olmalısınız. 

Aşk
Aşk

Umutlar Kırılmaz

Tavsiye listemin son sırasına Burak Sakçı’nın Umutlar Kırılmaz isimli kitabını eklemek istiyorum. Kendisini yakından tanıdığım bir arkadaşım, abimin bizzat kendi hikayesini kaleme aldığı “Umutlar Kırılmaz” isimli kitap azimli bir hayat hikayesini anlatıyor. Doğduğu günden bu yana Cam Kemik hastalığı ile mücadele eden bir insanın yaşadığı zorlukları, başına gelenleri, sabrı, çok çalışmayı ve azmi sayesinde ayağa kalkarak adım atabilmesini anlatan umut dolu bir kitap.

Umutlar Kırılmaz
Umutlar Kırılmaz

Her ne olursa olsun, başınıza ne gelirse gelsin asla vazgeçmeyin ve sabırla azimle çalışmaya devam ediniz. Evet tabi ki zor olmayacak ancak hayal ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz. Engellerin bizleri asla yıldırmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istedik.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili