1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engelliler İçin 5 Yardımcı Teknoloji

Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde, engelli kişilere yönelik yeni teknolojilik ürünlerde geliştirilmeye devam ediliyor.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli Kişiler Geliştirilmiş 5 Uygulama

Görme bozukluğu, hareket kısıtlılığı, konuşma bozukluğu ve farklı engele sahip kişiler için teknoloji her daim bir yardımcı bir araç olmuştur. Sizler için araştırdığımız 5 teknolojik uygulamalar alt kısımdadır.

DOT Braille Smart Watch

Bu cihaz, yüzeyinde bulunan dört hücre ve altı nokta prensibi çalışarak tasarlanmıştır. Bu noktalar yükselerek yada alçalarak her hangi bir zamanda Braille Alfabesi 4 harf oluşturur. Bluetooth özelliği sayesinde telefonunuza bağlanarak herhangi bir metni, mesajı Braille alfabesine çevirir.

dot
dot

Talkitt

Talkitt uygulaması dil ve konuşma bozuklukları olan engelli kişilerin, başka birisi ile iletişim kurması için geliştirilmiş yenilikçi bir uygulamadır. Telaffuzu anlaşılır konuşmaya çeviren uygulama, konuşma engeline rağmen engelli kişinin söylediklerini anlayabilir. Talkitt herhangi bir dilde çalışabilir, engelli kişinin desen konuşmalarını öğrenir ve kendi içerisinde kişisel konuşma sözlüğü oluşturur.

talkitt 21
Talkitt

Sesame Telefonu

Günümüzde cep telefonu her birey için önemli bir teknolojik ihtiyaçtır. Fakat normal telefonlar sınırlı bir hareket kabiliyetine sahipken ve yeterince donanımlı değildir. Engelli kişiler ile geliştirilmiş dokunmatik Sesame Telefonu ile tanışın. 

Bu telefonun en büyük özelliği öne bakan kamerası sayesinde, baş hareketlerini algılar. Bu sayede parmak kullanmadan, hareketler sayesinde telefonun tüm özellikleri kullanılmaktadır. Ayrıca telefona ses kontrolüde eklenerek serbestlik deneyinimi kazandırılmıştır.

sesame
Sesame Telefonu

UNI

UNI uygulaması, konuşma teknolojisini kullanarak işitme engellilere yönelik tasarlanmış iki yönlü bir iletişim aracıdır. Bu aracın özel bir kamera algoritması bulunmakta olup el ve parmak hareketlerini tespit eder ve işaret dili anlamı oluşturarak kısa bir süreçte ifadeleri metine dönüştürür. UNI ayrıca işaret oluşturma modülü ile kendi işaret dilinizi oluşturmanıza olanak sağlar.

uni1
UNI

Finger Reader – Parmak Okuyucu

Giyilebilir bir teknoloji olarak Finger Reader metni okumak için tasarlanmıştır. Cihaz parmağa takılarak, her metin üzerine yönlendirilir.Parmak okuyucuda küçük bir kamera sayesinde metni tarar ve taradığı metni ses olarak geri bildirim verir. Ayrıca engelli kişi metinden uzaklaştığında okuyucuyu titreşim yolu ile uyarmaktadır.

finger reader1 1
Finger Reader – Parmak Okuyucu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili