Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engellilere İndirimli Sinema Bileti

Sesli okuma

Engelli sinema indirimi, 22 Ekim 2019 tarihli “Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” 30926 sayılı resmi gazetede yayınlandı.

Sinemalar ve fragramlar; korku, cinsellik, şiddet, çıplaklık, uyuşturucu madde, argo ve kaba vb. olumsuz örnek teşkil edecek davranışlar şeklinde ölçülendirme yapılarak kategorilere ayrılacaktır.

engelli sinema indirimli bilet
engelli sinema bileti

Engellilere Sinema İndirimi Var mı ?

Resmi gazetede yer alan yönetmeliğe göre sinemalar engelli kişilere %50 indirim uygulanacaktır. Ayrıca sinema filmleri, fragman süresi en az üç dakika en fazla beş dakika, sinema öncesi reklamlar maksimun on dakika olarak, sinema araları onbeş dakika olarak belirlendi.

Engelli Sinema İndirimi Ne Kadar ?

Yönetmelikte öğrenci bileti, şehit yakını ve gazi bileti, engelli bileti ve sabah seansı gibi biletler belirlendi. Halk günü sayısı ikiye çıkartılarak sinemaya ilginin artması bekleniyor. Engelli kişilere indirimli sinema bileti %50 olarak yönetmelikte yer aldı.

Sinemalarda yaş gruplarına yönelik düzenleme yapıldı, düzenlemenin amacı çocukların korunması olarak belirtildi. Buna göre sinemalar 18+, 16+, 13+, 13A, 10+, 10A, 6+, 6A şeklinde kategori edildi.

Düzenlemede dikkat çeken diğer bir yenilik ise fragmanlarda düzenlemeye gidildi. Buna göre çocuk sinemasına giden izleyici korku filmi fragmanı izleyemecektir.

Engellilere Sinema Bileti İndirimi

Engellilere sinema bileti indirimi yönetmelikte yer alan maddeler açıkça belirtilmiştir. Yönetmelikte yer alan maddelerini incelersek;
Resmi gazetede yer alan tüm bilgilerin detayını öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ

Yönetmeliğin Madde 16, ikinci sıra b bendinde yer almaktadır.

  • Engelli bileti: 19/7/2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlüler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Özürlülere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik kapsamında kart sahibi olan engelliler için satılan bilettir.

Ayrıca yönetmeliğin üçüncü sıra b bendinde yer alan indirim tutarı ise;

  • Engelli bileti, şehit yakınları ve gazi bileti ve sabah seansı bileti; sinema salonu işletmecileri tarafından belirlenen tam bilet fiyatının %50’sine,

şeklinde belirtilmiştir.

Yorum Yapın

Puan Verin :