1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Engellilere Yardımcı Olacak Yeni Teknolojiler

Engelli bireylerin yaşam kalitelerini iyileştirilmesine yönelik geliştirilen teknolojik ürünler memnuniyet ile karşılanmaktadır.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde tahmini bir milyar engelli kişi bulunduğunu belirtiyor. Amerika ve Avrupa’da her beş kişiden biri engellidir.

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Teknolojiler

Engelli bireylerin yaşam kalitelerini iyileştirilmesine yönelik geliştirilen teknolojik ürünler memnuniyet ile karşılanmaktadır. Sizler için araştırdığımız engelli teknolojik ürünleri inceleyelim.

Felçli Kişiler için Elektriksel Uyarı

Felçli erkekler elektriksel uyarı sonunda yürüyebilir ve ayakta durabilir. Bilim adamları, felçli kişilerde bacak kaslarını tam olarak doğru sırayla harekete geçirerek belden aşağısı felçli bireylerin yürümesine yardımcı olmak amacıyla elektriksel uyarı teknolojisini geliştirdiler. Uyarıcılar, sırtın alt kısmına yerleştirilen kablosuz elektrotlarla ilgili sinirlere iletildi.

1 1
Felçli Kişiler için Elektriksel Uyarı

Görme Engelliler için Kask

CloudMinds tarafından geliştirilen ürün, bisiklet kaskı gibi görünüyor ve çevresini algılamak için kameralar ve sensörler kullanıyor. İşlenen veriler teknoloji yardımı ile bir bulut sunucusuna gönderiliyor. Bilgiler konuşma yolu iletilirken, görme engelli kişilerin çevresinde gezinmesine, nesneleri tanımasına müsadee ediyor.

1 2
Görme Engelliler için Kask

Yeni Nesil İşitme Cihazı

Columbia Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden çıkan yeni bir teknoloji sayesinde işitme engelli kişinin hangi sesi dinlemek, en çok ilgilendiği sesi belirlemek için beyin aktivitesini okuyacak şekilde tasarlanmış bir işitme cihazı üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Ortaya çıkan “bilişsel işitme cihazı”, aynı anda birden fazla kişinin konuştuğu kalabalık odalar gibi ortamlarda dönüştürücü işlevi sağlıyor.

1 3 1
Yeni Nesil İşitme Cihazı

Görme Engelli Kişiler İçin Akıllı Gözlükler

Görme engelli kişilerin bir çoğu belli bir düzeyde ışığı algılayabilir. Oxford Üniversitesi’nde nörobilimci olan Stephen Hicks tarafından geliştirilen akıllı gözlükler açık ve koyu nesneler arasındaki konstratı vurgulayabilir. Stephen Hicks akıllı gözlüklerin dünyayı basit ve net gerçek zamanlı görüntüler ile temsil etmeye çalışıyor. Akıllı gözlüğün, yakın görüntüsünün parlak, geri kalan alanın ise siyah ve aralardaki kontrastın maksimuna çıkarıldığını belirtti.

1 35

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili