Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engellilerin Sağlık Hizmetleri Kullanımında Yaşadıkları Sorunlar
Engelli

Engellilerin Sağlık Hizmetleri Kullanımında Yaşadıkları Sorunlar
Her birimiz için hastaneye gitmek, hastane işleri ile uğraşmak, muayene, tahliller ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için uğraşlar oldukça zorlu süreçlerdir. Günümüzde her ne kadar büyük hastaneler yapılıp sağlık hizmetleri geliştirilse de engelli bireyler için sağlık hizmetlerinden yararlanmak oldukça meşakkatli bir hal alabiliyor. 

engelli kişilerin sağlık alanında yaşadığı sorunlar
engelli kişilerin sağlık alanında yaşadığı sıkıntılar

Engellilerin Sağlık Alanında Yaşadığı Sorunlar

Ülkemiz tüm dünya üzerinde sağlık konusunda oldukça gelişmiş bir durumda. Özellikle son teknoloji cihazlar, modern hastaneler ve tabi ki en çok da övgüyü hak eden sağlık personelleri ile geçerken kaliteli hizmet alabilmek mümkün. Engelli bireylerin en çok sorun yaşadığı konuların başında malesef ki hastanelerin erişilebilirlik sorunları oluyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre engelli bireyler telefon, asansör, merdiven ve hastane girişi engelli vatandaşlara göre tasarlanmamış ve fiziksel alt yapının engelliler için uygun olmadığı belirtiliyor. 

Günümüzde artık erişilebilirlik sıkıntıları modern şehir hastaneleri ile birlikte çözülmüş durumda diyebiliriz. Ancak bu sefer de engelli bireyler için sağlık hizmetlerinin kullanımında en büyük sorunlarda birisi olan ulaşım karşımıza çıkıyor. 

Günümüzde yapılan pek çok modern ve gelişmiş hastaneler genel olarak şehir merkezlerinden uzak konumlarda. Bu durumda tekerlekli sandalyesi veya özel gereksinimi olan medikal cihazları ile ulaşım sağlamak zorunda olan pek çok engelli vatandaş, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için uzun süren yolculuklara katlanabiliyor olması gerekiyor. 

Eğer ki sağlık hizmetlerinde engelli bireylerin işi aynı gün bitmez ise yaşanılan zorluklar daha da artıyor. Yapılan büyük ve geniş hastanelerin içerisinde engelli bireyler farklı poliklinikler arasında ve tahlil işlemleri için geçiş yaparken, büyük zorluklarla karşılaşabiliyor. 

Engelli bireylerin en çok çekindiği meselelerden biri de öncelik hakları demek yanlış olmaz. Evet öncelik hakkı engelli bireylere tanınmış ancak hastane ortamında bazı vatandaşlar "Bizler de hastayız" gibi söylemler ile engellilerin öncelik hakkını pek de hoş karşılamıyorlar. Bu öncelik hakkı, engelli bireylerin duygusal olarak bazen canını sıkabiliyor hatta daha da ilerleyen durumlarda rencide olmalarına dahi yol açabiliyor.

Engelli Sağlık Raporu Alımlarında Yaşanan Sıkıntılar

Engelli bireyleri en çok yoran ve zorlayan konulardan bir diğeri ise rapor alabilme konusunda yaşadıkları zorluklar. Sürekli engelliliği bulanan vatandaşlar kendilerine tanınan pek çok haktan yararlanmak için rapor almak durumunda.

2020 Engelli Sağlık Raporu Nasıl Yenilenir

Buraya kadar her şey normal ancak rapor sürelerinin kısalığı, engelli bireylerin sık sık hastaneleri ziyaret etmeleri ve karşılaştıkları sorunlar sil baştan yeniden tekrar etmeleri anlamına geliyor. 

2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nedir 

Bazı durumlarda ise engelli rapor oranları konusunda sıkıntılar yaşayan engelli bireyler, artık tüm bu yaşanan zorlukların üstesinden gelebilmek için günlerce derdini anlatmak ve hatta farklı hastanelere müracaat etmek durumunda kalabilmektedir.

Yorumları Oku

  • 2 Eylül 2020

    Selma

    İllere göre muazzam bir liste olmuş engelli sağlık raporu veren hastaneler hakkında. Bazı hastaneler de heyete birkaç defa girmeniz gerekebiliyor çıkan yüzdenin doğru olduğunu düşünmeyip itiraz ederseniz. Herkes hakkı olan kadarına sorunsuz kavuşur inşallah, ben emekliliği hakettim çok şükür ve haketmiştim. Uzun bir süreçti ama mutlu sona ulaştık.
    Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :