1. Anasayfa
 2. Engelli

Engelli Sağlık Hizmetleri Kullanımında Yaşadıkları Sorunlar Nelerdir?

Engelli bireylerin sağlık alanında en çok sorun yaşadığı sorunların ve sıkıntıların başında erişilebilirlik sorunları gelmektedir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü


Her birimiz için hastaneye gitmek, hastane işleri ile uğraşmak, muayene, tahliller ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için uğraşlar oldukça zorlu süreçlerdir. Günümüzde her ne kadar büyük hastaneler yapılıp sağlık hizmetleri geliştirilse de engelli bireyler için sağlık hizmetlerinden yararlanmak oldukça meşakkatli bir hal alabiliyor. 

Engellilerin Sağlık Alanında Yaşadığı Sorunlar

Ülkemiz tüm dünya üzerinde sağlık konusunda oldukça gelişmiş bir durumda. Özellikle son teknoloji cihazlar, modern hastaneler ve tabi ki en çok da övgüyü hak eden sağlık personelleri ile geçerken kaliteli hizmet alabilmek mümkün. Engelli bireylerin en çok sorun yaşadığı konuların başında malesef ki hastanelerin erişilebilirlik sorunları oluyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre engelli bireyler telefon, asansör, merdiven ve hastane girişi engelli vatandaşlara göre tasarlanmamış ve fiziksel alt yapının engelliler için uygun olmadığı belirtiliyor. 

Günümüzde artık erişilebilirlik sıkıntıları modern şehir hastaneleri ile birlikte çözülmüş durumda diyebiliriz. Ancak bu sefer de engelli bireyler için sağlık hizmetlerinin kullanımında en büyük sorunlarda birisi olan ulaşım karşımıza çıkıyor. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Maaşı (Kapsamlı Rehber) 2024

Günümüzde yapılan pek çok modern ve gelişmiş hastaneler genel olarak şehir merkezlerinden uzak konumlarda. Bu durumda tekerlekli sandalyesi veya özel gereksinimi olan medikal cihazları ile ulaşım sağlamak zorunda olan pek çok engelli vatandaş, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için uzun süren yolculuklara katlanabiliyor olması gerekiyor. 

Eğer ki sağlık hizmetlerinde engelli bireylerin işi aynı gün bitmez ise yaşanılan zorluklar daha da artıyor. Yapılan büyük ve geniş hastanelerin içerisinde engelli bireyler farklı poliklinikler arasında ve tahlil işlemleri için geçiş yaparken, büyük zorluklarla karşılaşabiliyor. 

Engelli bireylerin en çok çekindiği meselelerden biri de öncelik hakları demek yanlış olmaz. Evet öncelik hakkı engelli bireylere tanınmış ancak hastane ortamında bazı vatandaşlar “Bizler de hastayız” gibi söylemler ile engellilerin öncelik hakkını pek de hoş karşılamıyorlar. Bu öncelik hakkı, engelli bireylerin duygusal olarak bazen canını sıkabiliyor hatta daha da ilerleyen durumlarda rencide olmalarına dahi yol açabiliyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye’de Engelli Sayısı Rakamları 2023

Engelli Sağlık Raporu Alımlarında Yaşanan Sıkıntılar

Engelli bireyleri en çok yoran ve zorlayan konulardan bir diğeri ise rapor alabilme konusunda yaşadıkları zorluklar. Sürekli engelliliği bulanan vatandaşlar kendilerine tanınan pek çok haktan yararlanmak için rapor almak durumunda.

Buraya kadar her şey normal ancak rapor sürelerinin kısalığı, engelli bireylerin sık sık hastaneleri ziyaret etmeleri ve karşılaştıkları sorunlar sil baştan yeniden tekrar etmeleri anlamına geliyor. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Engelli Raporu Yenileme (Kapsamlı Rehber) 2024

Bazı durumlarda ise engelli rapor oranları konusunda sıkıntılar yaşayan engelli bireyler, artık tüm bu yaşanan zorlukların üstesinden gelebilmek için günlerce derdini anlatmak ve hatta farklı hastanelere müracaat etmek durumunda kalabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili