1. Anasayfa
 2. Diğer

Engellilik Kültürünü Keşfeden Sinemalar

Engellilik deneyimlerini yakalayan ve engelli kültürünü keşfeden sinemaları sizler için araştırdık ve bir araya getirdik.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Engelli Sinema Önerileri

Engelli ve engellilik üzerine çekilen engelli sinemaları ve kısa konuları alt kısımda yer almaktadır. Engelli insanları sergileyen sinemaları sizlere tavsiye ediyoruz.

The Peanut Butter Falcon – 2019 Yapımı

Ailesi olmayan ve yaşlı bir tesiste yaşayan down sendromlu bir çocuk olan Zack, güreşçi olma hayalinin peşinden koşar. Bu film, Dakota Johnson, Bruce Dern, John Hawkes, Shia LaBeouf ve Thomas Haden Church. gibi yıldız oyunculara sahiptir. Zack  “tatlı ve komik bir karakter ve oyuncu” olarak göze çarpıyor.

The Peanut Butter Falcon
The Peanut Butter Falcon

New York’un kuzeyindeki Camp Jened adlı yaz kampındaki gençler ve yetişkinler tarihi bir eylem gösterisine liderlik etmek istiyor . “Crip Camp”, engellilerin mücadelesini tekrar tekrar sivil haklar için başka mücadelelere bağlamaktadır. Nihayetinde, “Crip Camp” evrensel bir mesaja sahiptir: Gençlikte başlayan esinlenmeler radikal, dünyayı değiştiren sonuçlara yol açabilir.

Crip Camp: A Disability Revolution
Crip Camp: A Disability Revolution

Off the Rails – 2016 Yapımı

Darius McCollum’un toplu taşımaya olan sevgisi, onu New York City otobüsleri ve metro trenleri ile yaptığı pek çok eğlence yolculuğunun gazete manşetlerine konu yaptı. Darius McCollum’un hikayesini ve adalet sistemini onu nasıl yüzüstü bıraktığını anlatan harika bir sinema.

Off the Rails
Off the Rails

 The Drummer and The Keeper – 2017 Yapımı

Son zamanlarda Bipolar teşhisi yüzünden git gide öfkelenen grup arkadaşlarından gizlenmek için çaresiz, kalan genç rock davulcusunun hikayesi. Gabriel, annesinin ölümüyle baş edemediği için öfkeli davranışlar sergiliyor. Doktorlar, futbolu mesleki terapi olarak almasını tavsiye ediyor. Terapinin ilk gününde sahada, kalenin ağzında takıntılı bir şekilde bekleyen Christopher ile karşılaşır. 

The Drummer and The Keeper
The Drummer and The Keeper

kesinlikle bu sinemaları izlemizi öneriyoruz, empati yaparak engelli kişilerin yaşadığı güçlükleri anlamanızı sağlayacaktır.

Engellilere İndirimli Sinema Bileti yazımızı inceleyerek engellilere indirimli sinema bileti hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili