Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engellilik ve Cinsellik
Engelli

Engellilik ve CinsellikEngelli bireylerde her normal insan gibi cinsellik açısından bazı ihtiyaçlar duyarlar. Fakat toplumlarda oluşan baskılar engelli olan kimseleri cinsellik dışı görmeyi adet haline getirmişlerdir. Bu baskılar sonucunda engellilerde bu duruma ayak uydurup toplumun düşüncesini bozmamak için diğer bireylerle aynı ölçüde olan cinsel istek ve arzularını bastırırlar.

Kuşkusuz engellilerin cinsel hayatta karşılaşacağı en önemli sorun başka kişilerin önyargılı davranmasıdır. Eğer bu engeli aşmayı başarabilirlerse engellilerden kaynaklanan diğer engelleri aşmak onlar için çok daha kolay olacaktır.

Cinsellik Nedir

Cinsellik erkek cinselliği ve kadın cinselliği olmak üzere iki cinsel davranışı konu alan kavramdır. İnsanlarda cinsellik beyinin ön kısmı ve merkezi sinir sistemi sayesinde yönetilmektedir. Bu merkezler cinsellikten hemen önce başlayıp, cinsel birleşme sırasında meydana gelen değişiklikleri de denetlemektedir. Merkezi sinir sistemini omurilikte bulunmakta olan iplik şeklindeki küçük sinirler oluşturmaktadır.

Felç ve Cinsellik

Cinsellikle ilgili olan uyarı mesajları da, omuriliğin kuyruk sokumunda bulunan tabanından cinsel organlardaki sinir lifleri tarafından taşınır. Bel tarafından aşağı hasar görmüşse, yani omurilikle ilgili bir sıkıntı bir felç durumu varsa cinsel mesajların iletilmesi mümkün olamaz. Cinsel organlarının işlevleri de sinir sistemindeki sinirlerin kopuk olup olmadıklarına bağlıdır.

Bu tip sinir kopuklukları ve felç durumları sözkonusu olmamasına rağmen bazı engelliler de sakatlıklarından kaynaklanan bazı duruşları yapamamaları da söz konusudur. Bazı hareketler acı duyulmasını sağlarken bazı hareketlerin yapılması da tamamen imkansız olabilir.

Bu durumlara örnek olarak romatizma hastalığını ve eklem iltihaplarını vermek mümkündür. Bazı beyin felci geçirmiş kimselerde de istem dışı kas hareketleri olabilir .Bu da cinsellik veya cinsel birleşmeler sırasında büyük sorunlar teşkil edebilecek bir durumdur.

Engellilerde Cinsel Sorunlar

Engelli kişilerin çocuk sahibi olma isteği ve cinsel yaşamı, engelsiz kişiler kadar, engelli kişiler tarafından destek olunmalı ve yaşam kaliteleri desteklenmelidir. Engelli kişilerin cinsel yaşamları hakkında araştırmalar kısıtlı ve sağlık uzmanlarının gerekli desteği sunmaları oldukça önemlidir.

Diğer bir yönden kişi cinsel birleşme sırasında soluk almakta zorluk çekmekte veya kalbi sıkıştırmakta, kalpte çarpıntılar görülmekte en sık görülen ise sara nöbeti geçirmekte ise cinsellikten kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü metabolizması böyle bir olguyu kaldıracak düzeyde değildir. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için bu duygularından feragat etmeyi bilmelidir.

İşitme ve Görme Engellilerde Cinsel Sorunlar

İşitme ve görme engelli kişilerin cinsellikteki en temel sorunları iletişim kuramamaktır. Özellikle işitme engellilerin kullandıkları vücut dilinde cinsellikle ilgili kendini ifade etme yolları şu anda çok benimsenmemiş ve gelişmemiştir. Görme engelliler ise karşısındaki insanların mimiklerini göremedikleri için illaki bir aracıya ihtiyaç duyarlar ve tabi ki bu da durumu oldukça zorlaştırır. İşitme ve görme engelli kimselerin eğitimlerinde de cinsellik konusuna çok yer ayrıldığı söylenemez.

Özetle engelliler toplumlar tarafından cinselliğin dışında tutulmakta engellilerin de cinsellik yaşaması için kolay yollar bulunmamaktadır. En gelişmiş toplumlarda bile bu sorun baş göstermektedir.

Yorum Yapın

Puan Verin :