1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü, ERDEM Nedir?

Engelliler, yaşlılar ve bebek arabası kullanan kişilerin yaşam alanlarını engelsiz kullanmaları amacıyla düzenlenen modüle ERDEM denir.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN açıklamasıyla 2020 Yılı “Erişilebilirlik Yılı” ilan edilmesi ile beraber, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının erişebilirlik kültürünün oluşturulması amacıyla, “Erişilebilir Türkiye” çalışmalarına devam etmektedir.

ERDEM Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan engelliler, yaşlılar ve bebek arabası kullanan kişilerin yaşam alanlarını engelsiz kullanmaları amacıyla düzenlenen Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü‘ne “ERDEM” denilmektedir.

Bakanlık ERDEM modülü ile beraber, erişebilirlik konusunda farkındalığı artırmak ve “erişilebilirlik belgesi” alınmasını teşvik etmeyi hedeflemektedir. Erişebilirlik Değerlendirme Modülü 281 soru ve 10 bölümden oluşmakta olup sorulara (Evet/Hayır) şeklinde cevap verilmektedir. Soruların cevaplanması sonunda “Erişilebilirlik Raporu” oluşturulmaktadır.

Erişebilirlik değerlendirme raporu sonrasında çıkan erişilebilirlik raporu kişi, kurum ve kuruluşlara tadilat planlamaları için olanak sağlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelli kişilerin daha rahat bir yaşama kavuşturulması ve yapılan hizmetlerle farkındalık oluşturumasını çok önemsediklerini belirtti.

Erişilebilirlik Değerlendirme Modülüne erişmek için lütfen TIKLAYINIZ

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili