Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Erişilebilirlik ve Yardımcı Teknolojiler
Haberler
Devamı

Erişilebilirlik ve Yardımcı Teknolojiler

İnternet üzerinde gezinme, seyahat, oyun oynama vb. daha fazlası, son yenilikler ve teknolojinin gelişmesi sayesinde daha erişilebilir hale geldi. Erişilebilirlik ve yardımcı teknolojide yenilik konusunda gelişmeler hızla devam etmektedir. Geçtiğimiz dönemde heyecan verici yeniliklerin en sevdiğimiz örneklerinden bir kaçını sizler için araştırdık.

Google Chrome Erişilebilirlik

Ekran okuyucular, görme engelli web kullanıcıları oldukça önemli bir araçtır. Bununla birlikte, görüntüler düzgün bir şekilde etiketlenmediğinde, yardımcı teknoloji engelli kullanıcıya ekranlarında tam olarak neyin olduğunu söyleyemez.

2019 yılında Google bu sorunu çözmek için dev bir adım attı. Arama motoru devinin yeni görsel erişilebilirlik özelliği, etiketlenmemiş resimlerdeki bilgileri daha iyi tanımak ve Chrome tarayıcı görüntüleri çevrimiçi olarak daha iyi tarayarak ve engelli kullanıcıya neye baktığını söylemektedir.

Amazon Göster ve Anlat

Amazon, görme engelli kullanıcılar için geliştirdiği erişilebilir teknoloji uygulaması ile görme engelli kullanıcıların kendi dolaplarında daha etkin bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış dijital ev asistanı cihazının yeni bir özelliğini herkese anlattı. “Göster ve Anlat ile, görme engelli ve az gören kişilerin Echo Show kamerasına bir nesneyi tutarak göstermesi ve uygulamanın nesneyi tanıyarak, nesne hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır.

iPad'ler gibi iletişim cihazlarına kolayca bağlanan ve önemli bilgileri görme engelli kullanıcıya hızlı ve kolay bir şekilde iletebildikleri için erişilebilirlik anlamında oldukça destek sunmaktadır.

Microsoft Erişilebilir Oyun Teknolojisi

Oyun oynamak her zaman klavye, oyun kolu veya herhangi bir kumanda gerektirmez. 2019 yılında Microsoft , yalnızca göz hareketi kullanılarak oynanabilen bir "Eyes First" oyun paketini tanıttı.

Microsoft yetklilileri tarafından yapılan açıklamada "Konuşma ve fiziksel engelli kişiler, oyun oynamak, işbirliği yapmak, etkileşim kurmak ve üretken olmak için iletişim kurma ve bilgisayar teknolojisini kullanma konusunda sınırlamalarla karşılaşabilir” ve "Windows 10 Eye Control gibi erişilebilirlik teknolojilerindeki yeniliklerle, güçlü zihinlerinin potansiyelini ortaya çıkarmak için bu sınırlamalar ele alınabilir." dedi.

Oyunlar, gözle kontrol edilen teknolojilerle kullanımı engelli kişinin beceri geliştirme kabiliyetini artırmakta fakat daha da önemlisi, engelli insanların eğlenmeleri ve oyun topluluğunun bir parçası olmaları ve sosyal yaşama katılmaları için yeni olanaklar yaratırlar.

Son zamanlarda, önde gelen teknoloji şirketleri, üniversiteler tarafından yürütülen araştırmalar neticesinde birçok ürün veya hizmetler engelli kişiler için daha erişilebilir hale getiren bir dizi heyecan verici ve memnuniyetle karşılanan gelişmeler gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Yorum Yapın

Puan Verin :