1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Erişilebilirlik ve Yardımcı Teknolojiler

Erişilebilirlik ve yardımcı teknolojide yenilik konusunda gelişmeler hızla devam etmektedir. Geçtiğimiz dönemde heyecan verici yeniliklerin en sevdiğimiz örneklerinden bir kaçını sizler için araştırdık.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

İnternet üzerinde gezinme, seyahat, oyun oynama vb. daha fazlası, son yenilikler ve teknolojinin gelişmesi sayesinde daha erişilebilir hale geldi.

Google Chrome Erişilebilirlik

Ekran okuyucular, görme engelli web kullanıcıları oldukça önemli bir araçtır. Bununla birlikte, görüntüler düzgün bir şekilde etiketlenmediğinde, yardımcı teknoloji engelli kullanıcıya ekranlarında tam olarak neyin olduğunu söyleyemez.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Chrome Erişilebilirlik Özelliği

2019 yılında Google bu sorunu çözmek için dev bir adım attı. Arama motoru devinin yeni görsel erişilebilirlik özelliği, etiketlenmemiş resimlerdeki bilgileri daha iyi tanımak ve Chrome tarayıcı görüntüleri çevrimiçi olarak daha iyi tarayarak ve engelli kullanıcıya neye baktığını söylemektedir.

Amazon Göster ve Anlat

Amazon, görme engelli kullanıcılar için geliştirdiği erişilebilir teknoloji uygulaması ile görme engelli kullanıcıların kendi dolaplarında daha etkin bir şekilde gezinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış dijital ev asistanı cihazının yeni bir özelliğini herkese anlattı. “Göster ve Anlat ile, görme engelli ve az gören kişilerin Echo Show kamerasına bir nesneyi tutarak göstermesi ve uygulamanın nesneyi tanıyarak, nesne hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır.

iPad’ler gibi iletişim cihazlarına kolayca bağlanan ve önemli bilgileri görme engelli kullanıcıya hızlı ve kolay bir şekilde iletebildikleri için erişilebilirlik anlamında oldukça destek sunmaktadır.

Microsoft Erişilebilir Oyun Teknolojisi

Oyun oynamak her zaman klavye, oyun kolu veya herhangi bir kumanda gerektirmez. 2019 yılında Microsoft , yalnızca göz hareketi kullanılarak oynanabilen bir “Eyes First” oyun paketini tanıttı.

Microsoft yetklilileri tarafından yapılan açıklamada “Konuşma ve fiziksel engelli kişiler, oyun oynamak, işbirliği yapmak, etkileşim kurmak ve üretken olmak için iletişim kurma ve bilgisayar teknolojisini kullanma konusunda sınırlamalarla karşılaşabilir” ve “Windows 10 Eye Control gibi erişilebilirlik teknolojilerindeki yeniliklerle, güçlü zihinlerinin potansiyelini ortaya çıkarmak için bu sınırlamalar ele alınabilir.” dedi.

Oyunlar, gözle kontrol edilen teknolojilerle kullanımı engelli kişinin beceri geliştirme kabiliyetini artırmakta fakat daha da önemlisi, engelli insanların eğlenmeleri ve oyun topluluğunun bir parçası olmaları ve sosyal yaşama katılmaları için yeni olanaklar yaratırlar.

Son zamanlarda, önde gelen teknoloji şirketleri, üniversiteler tarafından yürütülen araştırmalar neticesinde birçok ürün veya hizmetler engelli kişiler için daha erişilebilir hale getiren bir dizi heyecan verici ve memnuniyetle karşılanan gelişmeler gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili