Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Erken Emeklilik İçin Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır

Erken emekli olmak her çalışanın en büyük hayalidir. Bütün çalışanlar emekli olacakları günü iple çekip kendilerine daha fazla zaman ayırmanın hayalini kurarlar. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, vatani görevini yerine getirmek için zorunlu askerlik hizmetine giden erkeklerin, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı oldukları süre boyunca geçirdikleri zamanı, emeklilik işlemleri için kullanabilme hakları bulunmaktadır. 
Askerlik Borçlanması Nedir ?

Emeklilik hayallerini daha erken zamana çekmek isteyen erkek sigortalılar için askerlik borçlanması imkanı bulunmaktadır. Askerlik borçlanması sayesinde erkekler emeklilik tarihlerini daha erken bir tarihe çekebilme imkanına sahiptir. Erkek sigortalıların, er veya erbaş olarak TSK’da silah altında geçirdikleri süreleri borçlanarak primlerin SGK’ya ödenmesine askerlik borçlanması denilmektedir. 

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalı erkeklerin, askerliğini kısa veya uzun dönem fark etmeksizin ne kadar sürede yaptığını gösterir belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu il merkezlerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Askerlik borçlanmasında, SGK primlerine sayılacak sürelere ilişkin primlerin SGK’ya ödenmesiyle birlikte askerlik borçlanması yapılmış olmaktadır.

Askerlik borçlanması başvuruları, e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Vatandaşlar SGK’nın sunduğu e-Hizmetlerden sisteme giriş yaparak kendilerinden istenen belgeleri sisteme yükledikten sonra borçlanmak istedikleri prim sayısını seçip SGK’dan onay bekleyebilirler. SGK yetkilileri borçlanma tutarını hesapladıktan sonra başvuru sahibine geri bildirim yapmaktadır. 

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir ?

Askerlik borçlanması şartları, borçlanma yapmak isteyen sigortalı erkekler, SGK’ya borçlanacağı sürelere ilişkin prim tutarlarını kendileri belirleme hakkına sahiptir. Dolayısıyla askerlik borçlanmasında, kişinin askerde geçirdiği sürenini bir kısmını veya tamamını kuruma borçlanabilmesi mümkündür. Kişi, askerlik borçlanmasında SGK’ya bildirdiği sürelerin primlerini kendi cebinden ödemek zorundadır. Ayrıca:

  • Askerlik süresi boyunca kişi adına sigorta primi yatırılmamış olması gerekir.
  • Askere giden işçi adına işverenin prim ödemesi yapmaması gerekir.
  • Sigortalı olarak ilk sigorta tarihinden sonra askerlik borçlanması yapacak kişilerde emeklilik tarihi öne alınmaz ve sadece prim gün sayısı artmaktadır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır ?

Askerlik borçlanma hesaplaması primine göre, kişinin ne kadar süre borçlanacağı üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Örneğin 400 gün askerlik borçlanması yapan birinin toplamda 12 bin 556 TL, 540 gün askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalının ise 16 bin 950 TL prim ödemesi yapması gerekmektedir. Bu hesaplamalar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan askerlik borçlanması başvurusundan sonra kurum yetkilileri tarafından hesaplanıp başvuru sahibine bildirilmektedir.

2020 Askerlik Borçlanma Tutarları

2020 Askerlik Borçlanması Ne Kadar ?

2020 yılı askerlik borçlanması yapmak isteyen bir sigortalı erkeğin, borçlanacağı her bir gün için SGK’ya ödemesi gereken en düşük tutar 31,39 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam askerlik borçlanmasının en düşük düzeyden yapılması halinde geçerli olmaktadır. Borçlanma durumuna göre daha yüksek tutardan sigortalıların borçlanma yapabilmeleri mümkündür.

Yorum Yapın

Puan Verin :