Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Eş Durumu Tayini Engelli İşlemi Nasıl Yapılır?
Engelli
Devamı

Eş Durumu Tayini Engelli İşlemi Nasıl Yapılır?

Eş durumu tayin işlemi için, engelli raporuna sahip olan eşine bakmakla yükümlü olan memurlar, il milli eğitim müdürlüğüne eş durum durumu tayin işlemi için başvurmalıdır. 

Eş durumu tayini kriterlerine uyan memurlar, görev yerlerinde değişiklik talebinde bulunabilir. Bakmakla yükümlü olduğu kişinin yaşam koşullarını daha iyi bir ortamda idame ettirmesi için farklı bir yere tayin istenerek, memurların hem çalışması hem de engelli yakınlarına bakması sağlanır.

Eş Durumu Tayini Genel Özellikleri Nelerdir?

Eşinin engelli olması nedeniyle ataması olan memurların yeni bir şehir veya bölgeye tayin hakları bulunmaktadır. 
Eş durumu veya farklı nedenler ile tayin istenmekte olup “başvuru – onay süreci” “tercih – onay süreci” iki aşamada takip edilir.

Sağlık Sorunu Nedeniyle Tayin İşlemlerinin Detayları Nelerdir?

Kişinin sağlık problemleri nedeniyle görev yeri değişikliği istemesi durumunda bazı kriterler mevcuttur;

 • Memur, ailesinde (eş, anne, baba, kardeş) meydana gelen sağlık sorunlarına istinaden görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Memurun çalıştığı ortam, yaşam ve sağlık koşullarına uygun değilse görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Sağlık sorunu nedeniyle görev yer değişikliği talebinde bulunan kişinin, görev yerinde hastalığının tedavisinin mümkün olmadığı durumda görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Memur, ailesinde (eş, baba, anne, kardeş) vasi tayini atanması halinde görev yeri değişiklik talebinde bulunabilir.
 • Sağlık sorunu nedeniyle görev yeri değişikliği isteyen memurun sağlık kurul raporu bulunması ve bakıma muhtaç ibaresi yer alması gereklidir.
Sağlık problemleri nedeniyle görev yeri değişikliği isteyen memurlardan bazı evraklar istenir.
 • Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık raporu
 • Vasi tayini bulunan memurun, mahkeme onaylı vasilik evrakı


Engelli Memurların Tayin İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Engelli olarak çalışan devlet memurlarının çalıştığı ortamda zorlanması durumunda görev yeri değişikliği talebinde bulunabilir. Fakat görev yeri değişikliği talebinde bulunurken bazı önemli kriterlere dikkat edilmelidir.

 • Engeli olan memurun sağlık kurul raporu olması ve %40 üzerinde orana sahip olması;
 • Memur ailesinde (eş, anne, baba, kardeş) engel durumu bulunması ve bakıma muhtaç olması durumunda;

Farklı Sebeplerle Tayin İsteme Şartları Nelerdir?

Memurlar farklı sebepler nedeniyle görev yeri değişikliği talebinde bulunabilir ve bunların sebeplerini kısaca incelersek;

 • Çocuk yada eşini kaybeden memur, yakınını kaybettiği tarihten itibaren, 1 yıl içerisinde görev yeri tayini isteyebilir.
 • Eşinin emekli olması durumunda ve emekli olduğu tarihten itibaren, 1 yıl içerisinde görev yeri değişiklik talebin de bulunabilir.
 • Terör sonucunda memurda oluşan, şehitlik, yaralanma ve  tehdit durumlarında memurun ailesi istedikleri bölgeye tayin verilmesine müsaade edilir.

Eş Durumu Engelli Tayini Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eş durumu nedeniyle tayin başvurusunda bulunan memurlar, görev yaptıkları müdürlüklere dilekçe vermelidir. Görev yeri değişikliği başvurusunda bulunan memurların dilekçesi incelenerek, geçerli sebep tespit edilmesi durumunda başvurusu onaylanmaktadır. Onaylanan başvuru sonrası memur görev yeri tercihi yapmak zorundadır.

Eş Durumu Tayini Tercih İşlemlerinin Detayları Nelerdir ?

Eş durumu tayin başvurusu onay alımı sonrasında, yeni görev yerleri için tercihler yapılmalıdır. MEBBIS internet sitesi üzerinden öğretmen tayin işlemleri yapılmaktadır. Öğretmenler MEBBIS sistemine giriş yaptıktan sonra, tayin işlemlerinin sonuçlarını görebilir. Tayin işlemleri ön başvurusu onaylanması durumunda, öğretmenler 40 farklı il tercihi yapabilir. Ey tayin sonuçları, ilgili bakanlık tarafından değerlendirmeye alınarak, yeni görev yerleri belli olmaktadır.

Yorumları Oku

 • 17 Mart 2021

  Emre İneç

  Merhaba nişanlım vakıf bankasında çalışıyor ben 4d li üniversite çalışanıyım ortapedik engelim var nişanlımın her hangi bir engeli yok evlendiğimiz zaman eş durumundan benim yaşadığım yerde vakıfbank şubesine tayin hakkı olur mu benim engelli olmam tayin konusunda avantaj sağlar mı?
  Cevapla
 • 6 Temmuz 2020

  Caner ekici

  İşitme engelli Samsun’da iş yeri tayini almıyor, bu durumda ne yapmam gerekli, hangi yolu izlemeliyim acaba yardımcı olurmusunuz?
  Cevapla
 • 28 Nisan 2020

  Mecit

  Gerekli bilgileri tam anlamı ile anlattığınız için teşekkür ederim. Bir arkadaşım bu sıkıntıyı yaşıyordu, engelli tayini ilgili yazınızı onunla paylaştım. Konuyla alakalı bilgiye ihtiyacımız vardı.
  Cevapla
 • 27 Nisan 2020

  nurettin

  Merhabalar Orman Bölge Müdürlüğünde memurum babam bakıma muhtaçtur ibareli saglık kurulu raporu aldım Yapmam gerekiyordu. İlginizden dolayı teşekkürler
  Cevapla
 • 27 Nisan 2020

  Özgür Kemal

  Merhaba uzun zamandır araştırdığım bir konuydu. Kısa ve anlaşılır şekilde yazmışsınız. Teşekkür ederim.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :