Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

​​​​​​​Engelli Bakım Maaşı Şartları
Engelli

​​​​​​​Engelli Bakım Maaşı ŞartlarıEngelli bakım maaşı, engelli olan vatandaşların bakım ihtiyaçlarını gidermek ve devlet olarak onlara bir nebze de olsa yardımda bulunmak için verilen hizmetlerdir. Engelli bakım hizmetlerinin en önemlilerinden olan evde bakım hizmeti ise devletin vatandaşlarına uygun ihtiyaçları sağlamak adına kişiye bakan vatandaşlara yapmış olduğu yardımlardır. Buna göre kişilerin evde bakım hizmeti alabilmeleri içinse öncelikle devlet görevlilerin vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik yardımı sağlamak için genel durumu tespit etmesi ile başlar. Daha sonrasında kişiler engelli bakım hizmetlerinden yararlanabilirler.

Engelli, hasta ve yatalak olan ağır engellidir raporu dahilinde bakımını üstlenen şahıslara (yakın akraba) devlet, bakım aylığı olarak evde bakım parası ödemektedir. Her ay belirli tutarı banka hesabına yatırılan bakıcıların aldığı bu paraya bakım aylığı denilmektedir. Aşağıdaki bilgiler eşliğinde bakım parası nasıl alınır, gerekli şartlar neler ve kimler bakıcı parası alabilir şeklindeki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2021

Evde bakım parası şartları, günlük hayatlarını idam ettirmekte zorlanan engelli vatandaşlarımızın hayatlarını biraz da olsun kolaylaştırmak adına verilecek olan desteği almak için sağlanması gereken şartlardır. Buna göre devletten alınacak olan en önemli hizmetlerden birisi olan evde bakım parasınının alınabilmesi için sağlanması gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler, devletten evde bakım parası alabilirler. Buna göre evde bakım parası alma şartları incelendiğinde ise bu hizmeti talep eden kişinin %50 engelli ve Ağır Engelli ibaresi bulunması gerekmektedir. Ağır derece engele sahip olan bireylerin aynı zamanda bu engellerini gösteren Sağlık Bakanlığı onaylı bir sağlık kuruluşundan alınmış olan engelli raporlarıdır. Buna göre kişiler bu şartları sağladıklarında devlet tarafından kendilerini belirli periyotlarda belirli miktarlarda ücret ödenir. 

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2021

2021 Evde bakım aylığı her sene devletin enflasyon rakamlarına göre arttırmasıyla yeniden şekillenmektedir. Buna göre ağır engeli bulunan kişilere devlet desteği verilmesi kapsamında belirli periyotlarda ödenen bu paralar, engelli kardeşlerimizin bir anlamda da olsa ekonomik anlamda rahatlamalarına yardımcı olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, maddi ihtiyacı olan engellilere ve engelli yakınlarına bazı ekonomik katkılar sağlamaktadır. Evde bakım maaşıda bu katkılardan biridir. Evde bakım maaşı engellinin akrabasına veya kendine bakmakta aciz kişiye bakmakla yükümlü olacak kişiye ödenir.

Buna göre engelli bakım ücretleri kişilerin engellilik oranlarına göre şu şekilde listelenebilir;

Dönem Evde Bakım Net Maaş Miktarı
2020 - Ocak - Haziran 1.460,61-TL
2020 - Temmuz - Aralık 1.544,61-TL
2021 - Ocak - Haziran 1.657,86-TL
2021 - Temmuz - Aralık 1.797.97-TL

Yukarıda verilen oranlar ve maaş miktarları engelli vatandaşların engelli yüzdelerine göre devlet tarafından verilmiş olan ücretlerdir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Nelerdir

Sürekli bakıma ihtiyacı olan birinin bakımını üstlenen kişiler için çıkarılan bakım aylığı desteği almak isteyen kişiler, bakım aylığı nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyor. Sizler için hazırlanan bu yazı ile bakım aylığı almak için neler yapılması gerektiği anlatılmıştır.

Ancak devletin esas kıldığı 3 önemli faktör bulunmakla beraber bu şartlardan sadece bir tanesi dahi sağlanmadığında bakım parası verilmez. Verilse dahi ilerleyen aylarda gelecek olan denetimlerden geçemeyerek, bakıcı maaşı kesilecektir. Evde bakım aylığına başvuracak kişinin hastalık durumu ne olursa olsun gerekli şartları sağlamadığı durumlarda evde bakım aylığı hakkından yararlanamaz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ödenen bakım aylığı ile bakıma muhtaç olan bireylerin kişisel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Her ay düzenli bir şekilde ödenen bu aylık için bazı kriterlerin taşınması gerekmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aile Gelir Kriterine Uygun Olması
 • Kişinin Bakıma Muhtaç Olması
 • Engelli Sağlık Raporu

bakıma muhtaç kişinin gerekli şartları sağlaması durumunda bu haktan yararlanabilir

Evde Bakım Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım aylığı başvuru şartları alt kısımda yer almaktadır.

 • T.C. Kimlik Kartı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Evde Bakım Maaşı Başvuru Formu
 • Engelli Sağlık Raporu
 • SGK Gelir Tesi
 • Vasi olması durumunda, Mahkeme Onaylı Vasilik Belgesi

şartların yerine getirilmesi ve evrakların eksiksiz tamamlanması halinde evde bakım maaşından faydalanabilirsiniz.

Evde Bakım Ücreti Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı isteyen kişilerin ödeme kontrolleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Kişilerin T.C. kimlik numaraları ile yapmış oldukları sorgulamalardan oluşur. Buna göre sırası ile engelli bakım ücreti sorgulaması şu şekilde yapılabilir;

Engelli bakım parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişiler T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile e-devlet sistemine giriş yaparlar. Açılan sayfada gelen arama çubuğuna Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazılır. Sonrasında gelen sayfa üzerinden tüm bilgilere rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

E-Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım aylığı sorgulama işlemi E-devlet kapısına giriş yaparak T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapmalısınız. Arama ekranına Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama bağlantısı tıklanarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

evde bakım hizmeti
evde bakım hizmetleri

Yukarıda verilen işlemler sırası ile takip edildiğinde kişiler engelli maaş ödemeleri için gereken sorgulamaları yapmış olurlar.  Buna göre kişilerin sorgulamalarda dikkat etmeleri gereken en önemli durum, engelli evde bakım ödeme bilgileri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının altında kalan kısımdır.

Evde Bakım Aylığı Almak İçin Nereye Başvuruda Bulunur?

Evde bakım aylığı, almak için başvurulan yer, genel olarak Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğüdür. Vakıflar üzerinden de kişilerin evde bakım parası alma başvuruları alınmaktadır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından kişilere verilen sevk ile alınacak olan sağlık raporları ve ardından yapılacak olan muhtaçlık değerlendirmeleri kişilerin evde bakım parası alıp alamayacaklarını netleştirmektedir. Buna göre kişiler eğer aylık bağlanması için gereken şartları taşıyor ise devlet tarafından bu vatandaşlara evde bakım parası veriliyor. Oldukça önemli olan evde bakım ücretleri, pek çok engelli vatandaşın bir nebzede olsa rahat nefes almasını sağlayan yardımlardan birisidir.

Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatar ?

Yaşlı, bakıma muhtaç ve engelli kişilere verilen evde bakım aylığı her ayın 15. günü itibari ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Yorumları Oku

 • 24 Nisan 2021

  Duran güler

  Süper, aydınlatıcı bir bilgi ve sade dilde yapılmış. Ben 70 yaşında T.C. vatandaşıyım Uvuzlarım yok %89,5 engelliyim. Fakat ağır engelli değilim. Naylan toplayarak geçimimi sağlıyor ve hayatın ne demek olduğunu iyi biliyorum. İlaçlarımı hergün kullanıyorum antidepresan 250 mg alıyorum. Ağrılarım geçmiyor olsa da rahatlıyorum. teşekkürler böyle bir sayfa açtığınız için.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :