Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
E-Devlet

Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulaması Nasıl Yapılır ?
Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama işlemleri, tüm vatandaşlar için e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, engelli vatandaşlarını her alanda ve her anlamda korumaya çalışan ülkelerden bir tanesidir. Bu kapsamda hazırlamış olduğu pek çok yönetmelikle engelli vatandaşlarının sosyal ortamlardan izole olmaması ve ihtiyaçlarının karşılanması adına çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı engelli vatandaşlarının bakımı için bakımı yapan kişilere evde bakım maaşı sağlamaktadır. Bu maaş sayesinde her gün evde bakıma muhtaç olan kişilere bakım sağlayan vatandaşlara biraz da olsa ekonomik anlamda destek sağlanmaktadır.

evde bakım ücreti
evde bakım parası

Engelli vatandaşların alacakları sağlık raporları ile bu kişilerin yaşadıkları evde kişi başına düşen gelirin yükseltilmesi adına engelli evde bakım ücretleri ödenir. Buna göre e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilen kişiler engelli evde bakım ödenekleri hakkında gereken tüm detaylara rahatlıkla ulaşabilmektedirler.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilen sorgulamalardır. Hayatımızın pek çok alanını kolaylaştırmak adına e-devlet sisteminin her alanda kullanıma geçmesi vatandaşların pek çok açıdan rahatlamalarına imkan sağlamaktadır. Buna göre evde bakım ücretlerini de e-devlet üzerinden sorgulamak isteyen kişiler, aşağıda verilen şu yönergeleri takıp ederek evde bakım ücretlerini sorgulayabilirler. Yapılması gereken sorgulama işlemleri şu şekildedir;

  • Engelli evde bakım sorgulaması yapmak isteyen kişilerin öncelikle e-devlet şifrelerini daha önceden temin etmiş olmaları gerekmektedir. Eğer bu kişilerin e-devlet şifreleri yoksa kendilerine en yakın PTT şubesi üzerinden e-devlet şifrelerini 2 TL karşılığında alabilirler. 
  • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
  •  Açılan ana sayfa üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazılır. 
  • Yeni sayfa üzerinde sorgulama ile alakalı tüm bilgilere ulaşılabilmektedir.

Yukarıda verilen bilgiler engelli evde bakım sorgulaması yapma için takip edilmesi gereken adımlardır. Verilen bu adımlar eksiksiz ve hatasız bir şekilde yapıldığında engelli evde bakım sorgulaması yapılmış olunur.

SMS Üzerinden Evde Bakım Aylığı Sorgulama İşlemleri

SMS ile evde bakım aylığı sorgulamak isteyen kişilere oldukça son derece yardımcı olan bu sistem, Ziraat Bankası aracılığı ile kullanıcılara sağlanmaktadır. Engelli evde bakım maaşlarını SMS ile sorgulamak isteyen kişiler BAKIYE yazarak 4747’e mesaj gönderebilirler. Kişilerin 1 SMS ücreti karşılığında sorgulama işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Engelli Evde Bakım Ücretleri Ne Kadardır?

Engelli evde bakım ücretleri 2020 yılı için memur maaş katsayısına bağlı olarak arttırılmıştır. Buna göre engelli evde bakım ücretleri yapılan düzenlemelere göre 2020 yılı için yüzde 5,49 oranında yükseltildi. Buna göre 2019 yılında 1.384 TL olan engelli evde bakım ücretleri 2020 yılı için 1.460 TL olarak belirlendi. Belirlenen bu oranlar engelli bakımı yapan kişiler için  son derece önemlidir.
 

Yorum Yapın

Puan Verin :