1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Evlat Edinme Nedir, Şartları Nelerdir?

Biyolojik olarak evlat sahibi olamayan ailelerin, hukuki şartlar ve gerekli koşulların sağlaması durumunda, ilgili yerlere müraacat ederek evlat edinme başvurusu yapabilir.


2

Evlat Edinme Nedir?

Bir çocuğa ebeveynlik yapmak, onun bakımı üstlenmek, sevgisini paylaşmak,sahiplenmek, büyütmek ve en önemlisi yüreği ile çocuğu büyüten kişiler de anne ve babadır. Biyolojik olarak anne yada baba olmasanız da, çocuk için verilen emek, sevgi ve topluma kazandırma çabasında olmanız ebeveynlik görevini yerine getirmeniz anlamına gelir.

Evlat edinme, evlat edinmeye uygun kişi/eşler ile durumu evlat edindirilmeye uygun çocuğun hukuki kanunlar ile korunma altına alınarak kurulmuş ilişkiye denilmektedir.

Evlat Edinme Şartları Nelerdir?

Evlat edinme aşamasında dikkat edilen ilk şey, çocuğa sunulacak şartlar ve ailenin psikolojik durumları çok önemlidir. Evlat edinecek aile de aranan kriterler şu şekildedir.

 • Evli eşlerde az 5 yıllık evlilik süresi
 • Evli kişileri 30 yaş ve üstünde olması
 • Evlat edinecek ailenin, evlatlık alacağı çocukdan en az 18 yaş büyük olması
 • Çocuğa geleceği hakkında sunulacak şartlar
 • Vesayet altındaki çocukların, vesayet dairelerinden alınmış izin belgesi
 • Vasilik altındaki çocukların, vasilerinden alınacak izin belgesi
 • Eşlerin en az ilkokul mezunu olması
 • Ayırt etme kabiliyetine sahip çocukların rızası

Not : Evlatlık çocuğun anne ve babasının rızası (4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 311 ve 312. maddelerinde yer alan hükümler hariç)

Evlat Edinme Başvurusu Nereye Yapılır?

Evlat edinme başvurusu iki farklı şekilde yapılmaktadır. Evlat edinmek için gerekli şartları sağlayan ailelerin başvuracağı yerler şu şekildedir;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar
 • Evlatlık; anne, baba yada vasisinden alınması durumunda (Aile, Asliye Mahkemeleri)

gerekli şartları sağlayan ailelerin ilgili yerlere müracaat ederek evlatlık edinme başvurusu yapabilirler.

Evlat Edinme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlat edinmek için başvuru yapacak kişilerin, şahsen başvurular için şahsi dilekçe ile beraber başvuruda bulunmalı, evlat edinecek aileler ise eşlerin her ikisininde beraber bulunarak dilekçe ile başvurması gereklidir.

Evlat Edinme için İstenen Belgeler Nelerdir?

Şahsi veya evli kişilerin evlat edinme başvurusunda gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Evli eşlerin Sabıka Kayıtları (25/5/2005 tarihli ve 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu kapsamında yer alan silinmiş kayıtlar da dahil)
 • Sosyal Güvenlik Durumu Belgesi
 • Gelir Belgesi
 • Mal Varlığı Belgesi
 • Tahsil Durumu Belgesi
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • Sağlık Kurulu Raporu (Fiziksel, zihinsel, ruhsal, bulaşıcı hastalık, alkolik, madde bağımlısı) olmadığını gösteren rapor

bu belgelerin eksiksiz olarak tamamlanarak teslim edilmesi gereklidir. Belgerin teslim edilmesinden 6 ay içerisinde yerleşim yerine gelinerek sosyal inceleme başlatılmaktadır.

Sosyal İncelemede Dikkat Edilen Durumlar Nelerdir?

Evlat edinecek kişi yada kişilerin yerleşim yerleri ziyaret edilerek en az beş görüşme yapılır. Bu görüşmelerde evlat edinecek kişilerin kültürel özellikleri, ekonomik durumu, çocuktan beklentileri, eğitimi, bakımı, yetiştirme konuları, bakış açısı varsa birinci derece yakınlarının duygu ve düşünceleri değenlendirilerek sosyal inceleme yapılır. Tüm kriterler değenlendirilerek sosyal inceleme raporu düzenlenir. Değerlendirme sonrası kriterlerde yetersizlik görülmesi durumunda evlat edinme başvurusu red olur. Fakat haklı bir sebep olması durumunda evlat edinme başvurusu geçici askıya alınma durumları da olmaktadır.

Sosyal İnceleme Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Sosyal inceleme yapılan kişilerin, değerlendirme raporlarının reddedilmesi, askıya alınması veya işlemden kaldırılması durumunda itiraz hakları bulunmaktadır. Sosyal inceleme raporu itirazı bulunmak için il müdürlüğü tarafından tarafınıza “red, askıya alınma, işlemde kaldırılma” durumu yazılı olarak bildirilmesi gereklidir. Tarafınıza yazılı bildirim yapılması itibari ile 15 gün süre içerisinde il müdürlüğüne itiraz başvurusu yapabilirsiniz. İtiraz komisyonu tarafından değerlendirilen itirazınız 1 ay içerisinde değerlendirilerek tarafınıza yazılı olarak bildirilir.

Evlatlık Çocuğun Yerleştirilmesi Nasıl Olur?

Evlat edinecek eşlerin yada kişilerin yanına çocuk Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi ile beraber yerleştirilmektedir. Geçici bakım sözleşmesi imzalanması itibariyle en az bir yıl süre ile eğitimi ve bakımı uygun görülen kişi / eş yanına evlatlık çocuk yerleştirilmektedir. Evlatlık olarak yerleştirilen çocuk üç aylık aralıklar ile sosyal çalışmacılar tarafından incelenmekte ve raporlar düzenlenmektedir. Bir yıllık izleme sonrasında sosyal inceleme raporunda yer aldığı dosya ile beraber ilgili mahkemeye başvururak evlat edinme davası açılmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 5 ay önce

  Sosyal hizmetler il müdürlüğünden evlat edindim. otizm tanısı konuldu. 11 yaşında. Bu konu hakkında sosyal hizmetlere açılmış dava varmı? bilginiz var mı?

  • Şahabbettin bey, maalesef bu konu hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Fakat bağlı olduğunuz il/ilçe adliyelerinde ücretsiz baro servisi bulunmaktadır. Bu şekilde yaşanmış bir olay varsa sizi bilgilendirirler mutlaka.

Bir cevap yazın