İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Evlenen Kadın Kıdem Tazminatı Alır mı?

Evlenen kadın kıdem tazminatı alır mı, evlenen kadın ihbar tazminatı alır mı, evlenen kadın işsizlik maaşı alır mı, evlenen erkek tazminat alır mı tüm bu soruların cevapları yazımızda.


0

Kadınlar evlilik sebebiyle işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadırlar. Bu pek çok kişi tarafından bilinmeyen ancak yönetmelikte var olan bir uygulamadır. Kadınlar evlendiklerinde evlilikten sonra 1 yıl içinde işten evlilik sebebiyle ayrılmalarında iş yeri kıdem tazminatını kesin olarak vermekle yükümlüdür. Bu konuda eğer herhangi bir uyuşmazlık çıkarsa dava açılarak kıdem tazminatı alınabilir.

Kıdem tazminatı nasıl alınır?

İşçinin iş yerinde 1 yıldan az olmamak kaydı ile çalışması ile kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı bir işçi için kazanılmış haktır. Hiçbir şekilde işçinin kıdem tazminatı almasının önüne geçilemez.

Kıdem Tazminatı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Evlenen kadın işçinin kıdem tazminatı

Kadınlar evlendiklerinde bu haktan faydalanmaya başlamaktayken erkekler ise ancak işten çıktıkları zaman tabi kendi isteğiyle olmamak koşuluyla, kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar. Kıdem tazminatı konusu da erkekler ve kadınlar arasında bu şekilde büyük bir farklılık göstermektedir. Kadınlara bu konuda daha geniş ve esnek bir durum veriliyorken erkekleri bu konuda daha sert ve katı kurallar kapsamaktadır.

Evlilik nedeniyle işten ayrılan kadın ihbar süresi uymak zorundamıdır?

Yargıtay tarafından verilmiş kararlar gereği, evlilik sebebiyle iş akdini fesh eden kadın çalışan ihbar süresine uymak zorunda değildir. Evlilik sebebi ile işten ayrılan kadına işveren tarafından kıdem tazminatı verilmezse, işverene dava açmanız gereklidir.

Evlilik halinde kadın çalışan ihbar tazminatı alır mı?

Çalışan kadın işçi evlilik durumunda işte ayrılması durumunda 1475 sayılı kanunun 14. maddesi gereğince işten istifa etmesi halinde ihbar tazminatı alma hakkı yoktur.

İhbar Tazminatı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Ikinci kez evlenen kadın tazminat alabilir mi?

Kadın işciler evlilik nedeniyle işten ayrılması ve 1 yıllık süreyi tamamlaması durumunda işten ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanır. Aynı durumunda ikinci kez evlenmeleri halinde işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilirler.

Evlilik nedeniyle işten ayrılan çalışan işsizlik maaşı alır mı?

Kadın çalışanının evlilik sebebiyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminat hakkı kazanırken ihbar tazminatı alamaz. Kadın çalışan kendi isteği ile işten ayrıldığı için işsizlik maaşından yararlanamaz.

Evlenen erkek tazminat alır mı?

Kadınlar ile erkekler arasında kıdem tazminatı konusunda en temel fark bu şekildedir. Erkeklerde evlilik nedeniyle herhangi bir kıdem tazminatı almak söz konusu değilken, kadınlarda bu durum tam tersidir. Kadınlar evlendiklerinde kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadırlar.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap