Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Evlilik Yardımı Nedir, Çeyiz Parası Başvuru Şartları

Çağımızda evlenecek çiftlerin artık evlenebilmesi için iki gönlün bir olması dışında, çok büyük maddi kaynaklarının da olması gerekiyor. Çoğu zaman ellerinden geldiğince masrafları kısarak minimum düzeyde harcamalar ile üstesinden gelinmeye veya ertelemeye gidilmektedir. Hal böyleyken evlilik hayalini kuran gençlerin en büyük engeli maddi olanaksızlıklar haline gelebiliyor. Evlenmeyi planlayan kişilerin için bir nebze olsun yardımcı olabilecek bir devlet desteği söz konusu. Peki Bu yazımızda detaylıca sizlere Çeyiz Parası yardımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Çeyiz Parası Yardımı Nedir ?

Evlilik Yardımı ya da Çeyiz yardımı olarak da bilinen bu destek Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından anne veya babası hayatta olmayan ve yetim maaşı olan vatandaşlara aile kuracakları zamanda sgk aracılığıyla ödenen yardım türüdür. İlk kez 2008 yılında uygulanmaya başlanan Çeyiz yardımı başvurusu yapıldığında evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesiliyor ve oranları yetim aylığının 24 katına kadar çıkabilen toplu bir ödeme yapılıyor.

2021 Çeyiz Yardımı Ne Kadar ?

2021 çeyiz yardımı hesaplama işlemi kişinin SGK hizmet türüne göre değişkenlik gösterir. Çeyiz parası hesaplama işlemi alt kısımda yer alan durumlara göre hesaplanmaktadır.

  • Kişi yetim maaşını emekli sandığı sigortası üzerinden (4/C) hizmet kolu ise son aldığı yetim maaşının 12 katı kadar çeyiz parası alabiliyor.
  • Kişi yetim maaşını bağkur (4/A) ya da SSK (4/B) üzerinden hizmet kolu ise son aldığı yetim maaşının 24 katı kadar çeyiz parası alabiliyor.

son aldığınız yetim maaşı ve SGK hizmet türüne göre hesaplayarak çeyiz yardım desteği tutarı hesaplayabilirsiniz.

Çeyiz Parası Desteği İçin Nereye Başvurulması Gerekli ?

Evlenme ödeneği desteğinden faydalanmak için ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerinde başvurular alınmaktadır.

Çeyiz Parası Başvurusu Belgeleri Nelerdir ?

Çeyiz desteği için başvuru yapacak kişinin kimliğini, başvuru yapılan kurumdan alınacak olacak dilekçe ve evlenme cüzdanını hazır bulundurması gerekiyor.

Çeyiz Parası Desteği Ne Zaman Alırız ?

Bu konuda net olarak bir tarih belirtilmemektedir. Başvuru yapıldıktan sonra çeyiz yardımının elinize geçme süreci, başvuru yapılan SGK müdürlüklerdeki iş yüküne göre değişebiliyor. Genel olarak evlilik yardımı evlenme ile birlikte ilk 5 yıl içerisinde başvuru yapılması ile başlamaktadır.

Çeyiz Parasına Ne Zaman Başvurulmalı ?

Çeyiz parası yardımı için oldukça geniş bir süre zarfında başvuru yapabilme olanağı sağlanmış durumda. Destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar evlendiği tarihten itibaren 5 yıl boyunca yardım için başvuru yapabiliyor.

Çeyiz Parası Kredi mi ?

Çeyiz desteği için başvuru yapan vatandaşların aklında geri öder miyim soruları oluşuyor. Unutmadan hatırlatmak gerekirse aldığınız Çeyiz yardımı kredi veya geri ödemesi olan bir yardım değildir.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz Parası için başvuruda bulunan vatandaşlar başvuruları hakkındaki gelişmeleri e-devlet portalı üzerinden sorgulanabiliyor.

Dileyen kişiler ALO 170 numarası üzerinden de sorgulama yaparak bilgi sahibi olabiliyor.

 

Yorum Yapın

Puan Verin :