1. Anasayfa
 2. Sosyal Yardımlar

Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Çeyiz yardımı nedir, çeyiz yardımı kimlere verilir, çeyiz yardımı için nerelere başvuru yapılması gerekmektedir, çeyiz yardımı hesaplaması nasıl yapılıyor hepsi yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Çağımızda evlenecek çiftlerin artık evlenebilmesi için iki gönlün bir olması dışında, çok büyük maddi kaynaklarının da olması gerekiyor. Çoğu zaman ellerinden geldiğince masrafları kısarak minimum düzeyde harcamalar ile üstesinden gelinmeye veya ertelemeye gidilmektedir. Hal böyleyken evlilik hayalini kuran gençlerin en büyük engeli maddi olanaksızlıklar haline gelebiliyor. Evlenmeyi planlayan kişilerin için bir nebze olsun yardımcı olabilecek bir devlet desteği söz konusu. Peki Bu yazımızda detaylıca sizlere Çeyiz Parası yardımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Çeyiz parası yardımı nedir?

Evlilik Yardımı ya da Çeyiz yardımı olarak da bilinen bu destek Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından anne veya babası hayatta olmayan ve yetim maaşı olan vatandaşlara aile kuracakları zamanda sgk aracılığıyla ödenen yardım türüdür. İlk kez 2008 yılında uygulanmaya başlanan Çeyiz yardımı başvurusu yapıldığında evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesiliyor ve oranları yetim aylığının 24 katına kadar çıkabilen toplu bir ödeme yapılıyor.

Çeyiz parası almanın şartları nelerdir?

Kız evlatlarının ailesinden aldığı ölüm aylıkları evlenmeleri durumunda kesilir. Kız çocuğu evlenmesi halinde ve talep etmesi durumunda ölüm aylığının on iki aylık ücretini çeyiz parası olarak kendisine ödenir. SGK çeyiz parası almak için ilk şart evlenecek olan kadının ailesinden (anne, baba) ölüm aylığı alması gereklidir. Evlenme tarihi günü kadın ölüm aylığı alması durumunda çeyiz para yardımına hak kazanır.

Çeyiz parası kimlere verilir?

Çeyiz parası, SGK kapsamında anne ve babasından aylık alan kız evlatlarına evlenmeleri durumunda verilen paradır. Erkek çocukları bu haktan yararlanamaz

Çeyiz parası almak için nereye başvurulur?

Evlenme ödeneği desteğinden faydalanmak için ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerinde başvurular alınmaktadır.

Çeyiz parası başvuru belgeleri nelerdir?

Çeyiz desteği için başvuru yapacak kişinin kimliğini, başvuru yapılan kurumdan alınacak olacak dilekçe ve evlenme cüzdanını hazır bulundurması gerekiyor.

Çeyiz parasına ne zaman başvurulmalı?

Çeyiz parası yardımı için oldukça geniş bir süre zarfında başvuru yapabilme olanağı sağlanmış durumda. Destekten yararlanmak isteyen vatandaşlar evlendiği tarihten itibaren 5 yıl boyunca yardım için başvuru yapabiliyor.

Çeyiz Yardımı Ne Kadar 2022?

2021 çeyiz yardımı hesaplama işlemi kişinin SGK hizmet türüne göre değişkenlik gösterir. Çeyiz parası hesaplama işlemi alt kısımda yer alan durumlara göre hesaplanmaktadır.

 • Kişi yetim maaşını emekli sandığı sigortası üzerinden (4/C) hizmet kolu ise son aldığı yetim maaşının 12 katı kadar çeyiz parası alabiliyor.
 • Kişi yetim maaşını bağkur (4/A) ya da SSK (4/B) üzerinden hizmet kolu ise son aldığı yetim maaşının 24 katı kadar çeyiz parası alabiliyor.

son aldığınız yetim maaşı ve SGK hizmet türüne göre hesaplayarak çeyiz yardım desteği tutarı hesaplayabilirsiniz.

Çeyiz parası desteği ne zaman alırız?

Bu konuda net olarak bir tarih belirtilmemektedir. Başvuru yapıldıktan sonra çeyiz yardımının elinize geçme süreci, başvuru yapılan SGK müdürlüklerdeki iş yüküne göre değişebiliyor. Genel olarak evlilik yardımı evlenme ile birlikte ilk 5 yıl içerisinde başvuru yapılması ile başlamaktadır.

Çeyiz parası sorgulaması nasıl yapılır?

Çeyiz Parası için başvuruda bulunan vatandaşlar başvuruları hakkındaki gelişmeleri e-devlet portalı üzerinden sorgulanır.

E-Devlet Çeyiz Yardım Desteği Sorgulama

Dileyen kişiler ALO 170 numarası üzerinden de sorgulama yaparak bilgi sahibi olabiliyor.

Çeyiz parası kredi mi?

Çeyiz desteği için başvuru yapan vatandaşların aklında geri öder miyim soruları oluşuyor. Unutmadan hatırlatmak gerekirse aldığınız Çeyiz yardımı kredi veya geri ödemesi olan bir yardım değildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili