Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır
Diğer

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır



Fakirlik belgesi, ihtiyaç sahibi kimselerin kamu kurum ve kuruluşları tarafından maddi yardım alması için verilen bir belge türüdür. Halk dilinde fakirlik belgesi, muhtaçlık belgesi şeklinde adlandırılır. Muhtaçlık belgesi alma durumu her şehirdeki merciilere göre değişiklik gösterebilir. Gelir testi yapılan ve bunun sonucunda ihtiyaç durumunda olması halinde, kişiye fakirlik belgesi verilerek bazı yardımlardan faydalanması sağlanır.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Nereden Alınır

Muhtaçlık belgesi, ilçenize bağlı mahalle muhtarından alınmaktadır. Fakirlik belgesinin alınması için muhtarın, ihtiyaç sahibi kişinin maddi konuda durumunu bilmeli ve araştırmalıdır. Bunun tespiti için kişiye gelir düzey testi yapılması ve sonucunda muhtaçlık sınırı altında kalması halinde fakirlik belgesi düzenlenir. Gerekli yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesine ihtiyaç duyulur.

Fakirlik Belgesi İçin İstenen Evraklar Nelerdir

Muhtaçlık belgesi için istenen evraklar, ihtiyaç sahibi kimsenin T.C. Kimlik belgesini muhtarlığa getirmesi yeterlidir. Fakirlik belgesi başvurusu yapmak için muhtarlıktan başvuru formu talep edilir ve doldurulur. İhtiyaç sahibi kişi öğrenci olması durumunda öğrenci belgesini göstermesi gereklidir.

Fakirlik Belgesi Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır

Muhtaçlık belgesi başvurusu yapacak kişilerin kimlikleri ile beraber mahalle muhtarına başvuru yapması gereklidir. Muhtarlığa başvuru esnasında fakirlik belgesinin alınma sebebini belirterek başvuru formu doldurmalıdır. Muhtarlar başvuru sürecinde kişinin sigorta kaydı olup olmadığı, herhangi bir mal varlığının araştırılması ve gerekli durumlarda ev ziyareti yapılarak fakirlik belgesi alma durumu değerlendirilir. Fakirlik belgesi başvurusunda muhtarlar yetkili konumda olup araştırma yapma hakları bulunmaktadır.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Şartları Nelerdir

Muhtaçlık belgesi alma koşulları altı kısımdaki şekildeki gibidir;

  • Kişinin sigorta kaydı olmamalı
  • Kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkul olmamalı
  • Kişinin üzerine kayıtlı araba olmamalı
  • 18 yaş ve üzeri olmalı
  • Muhtaçlık sınırında olmalı

Başvuru yapacak kişinin bu şartların yanında, muhtar tarafından verilen fakirlik belgesi başvuru formu eksiksiz ve tam doldurmalıdır.

Muhtar Fakirlik Belgesi Vermiyor

Muhtar fakirlik belgesi vermemesi durumunda ilk yapmanız gereken istenilen şartların yerine getirilip getirilmemesidir. Fakat şartları sağlamanıza rağmen fakirlik belgesini muhtarınızın vermediğini düşünüyorsanız bu durumda bağlı olduğunuz kaymakamlığa ziyaret ederek fakirlik belgesi başvurusu yapabilir ve konu hakkında destek isteyebilirsiniz.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Formu Nereden Alınır

Muhtaçlık belgesi alınacak yerler mahalle muhtarlarınız ve e-devlet online sistemidir. Kişi başvuru yapması halinde muhtar tarafından başvuru formu verilir fakat bu form e-devlet üzerinden de alınmaktadır.

Fakirlik (Muhtaçlık) Form Örneği İndir

E-Devlet Üzerinden Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

E-devlet fakirlik belgesi almak için öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra Hizmetler menüsü tıklanarak açılan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girilir. Bu bölümde yer alan fakirlik belgesi talep formu bulunarak evrak indirilir veya çıktısı alınır.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır

Muhtaçlık belgesi kullanım alanları belediyeler tarafından sağlanan ayni ve maddi yardımlarda kullanılır. Kira yardımı, yakacak yardımı, erzak yardımı vb. yardımlarda fakirlik belgesi talep edilir. Ayrıca, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından sunulan yardım türlerinde muhtaçlık belgesi istenir.

Muhtaçlık Fakirlik Belgesi Faydaları Nelerdir

Fakirlik belgesinin sağladığı yararlar incelemek gerekirsek;

  • Devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanma hakkı
  • Erzak yardımı
  • Yakacak (Kömür) yardımı
  • Kira Yardımı

şeklinde ayni ve maddi yardımlar devlet kamu ve kuruluşları tarafından yapılır. Fakirlik belgesi olan kişilere, sosyal yardımlara başvurması durumunda tekrardan gelir testi yapılmamaktadır.

Fakirlik Belgelerinin Geçerlilik Süresi Nedir

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi, ihtiyaç sahibi kimsenin kriterlerine göre farklılık gösterir. Muhtaçlık belgesi geçerlilik süresi belge üzerinde bulunmaktadır. Fakirlik belgesi süresi dolduğunda tekrar başvuru yapılabilir. Öğrencilere verilen fakirlik belgesi, okul eğitim süresinin dolması ile beraber sonlanır.

Fakirlik Belgesi Hangi Durumlarda Geçerliliğini Kaybeder

Fakirlik belgesi geçerliğini kaybetme sebepleri, kişinin sigortalı işe başlaması, yapılan yardımların kötüye kullanılması, muhtar imzalarında şaibe olması,öğrencinin okul süresinin bitmesi durumlarında fakirlik belgesi geçerliliğini kaybetmektedir.

Yorum Yapın

Puan Verin :