İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SGK

Geçici İş Göremezlik Raporu 2022?

Geçici İş Göremezlik Raporu Nedir, nereye başvurulmalıdır, istirahat raporu alma şartları nelerdir, rapor parası nereye yatırılır tüm bilgiler yazımızın devamında yer almaktadır.


0

SGK istiraharat raporu, kişilerin hastalık nedeniyle verilen rapor türü olup ayakta ve yatan hasta olmak üzere iki gruba ayrılır. İstirahat raporu alan kişinin en kısa sürede aldığı raporu işverene bildirmesi, işverenin de “Sosyal Güvenlik Kurumu” sistemine eklemesi gereklidir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Nedir ?

Çalışan kişinin, hastalık yada rahatsızlanma nedeni ile sağlık kuruluşuna başvurması ve tedavi sonucu bir süre çalışamayacak durumda olması nedeniyle, doktor tarafından düzenlenen rapor türüne istirahat raporu denilmektedir. İstirahat raporu üzerinde ne amaçla raporun düzenlediği, kaç gün süre ile verildiği bilgiler yer almaktadır. Kişi aldığı istirahat raporunu üç iş gününde işverene teslim etmelidir. İstirahat raporu alan kişilere gerekli şartları sağlaması durumunda istirahat rapor parası verilir. 

Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Neden Verilir ?

İstirahat rapor parası verilme nedeni, çalışamayacak halde olan kişinin mağdur olmaması için yapılan bir destek türüdür. İstirahatlı olan kişi, rapor süresi boyunca maaşından kesintiye uğramaktadır. İstirahat raporu alan kişiler çalışmadığı her gün için ödemelerini, SGK tarafından  iş göremezlik rapor parası altında almaktadır. İstirahat raporunun temel amacı, çalışan işcinin hastalık nedeniyle çalışmadığı süre boyunca mağdur etmemektir.

Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Alma Şartları Nedir?

İş göremezlik raporu alma şartları, rapor parası almak için yerine getirilmesi gereken durumdur.  Gerekli şartları sağlayan kişiler SGK tarafından istirahat rapor parası alabilir. İstirahat rapor parası almak için şartlar şu şekildedir;

  • Kişinin aktif olarak çalışması durumunda meydana gelen hastalık, meslek hastalığı ve analık durumlarından birini taşıması
  • SGK tarafından yetkili sağlık kuruluşları tarafından istirahat raporunun verilmesi
  • İstirahat raporu alan kişinin, sgk prim borcunun bulunmaması
  • Sigortalı kişinin, istirahat raporu aldığı tarih itibari ile yada önceki bir sene içerisinde en az 90 gün sigorta primi bildirmesi

durumlarında, iş göremezlik raporu alabilir. Kişi istirahat raporu aldıktan sonra işverene 3 iş gününde, işveren ise 5 iş günü içerisinde e-rapor sistemine göndermelidir. SGK tarafından raporun onaylanması durumunda rapor parası PTT’ye ödeme talimatı verilir ve sms ile raporlu kişi bilgilendirilir.

Geçici İş Göremezlik Raporu Hangi Hesaba Yatar ?

İş göremezlik raporu SGK “Sosyal Güvenlik Kurumu” tarafından kişiye ödenmektedir. Ödemenin amacı çalışan kişinin istirahatlı olduğu süre boyunca mağdur etmemektir. İş göremezlik paraları, PTT şubelerine yatırılmaktadır. Ziraat bankası hesabı olan kişilerin ise çoğunlukla geçici iş göremezlik raporu ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına yapılmaktadır.

Geçici İş Göremezlik Raporu Ne Zaman Yatar ?

İş göremezlik parası, istirahat raporu alan ve gerekli şartları sağlayan kişilerin SGK’ya bildirdikten en geç 15 gün sonrası PTT hesaplarına yatırılır. İstirahat rapor parası hesaba yatırıldıktan sonra iki ay içerisinde alınmalıdır.

2022 Geçici İş Göremezlik Rapor Parası Ne Kadar ?

Hastalık, meslek hastalığı ve analık gibi durumlara yakalanan kişinin istirahat parası, yetkili sağlık kuruluşlarından alınan geçici iş göremezlik raporu şartı ile, kişiye üçüncü günden itibaren ödenmektedir. İş göremezlik parası, raporlu gün sayısı ve kişinin aldığı tutara göre değişkenlik göstermekte olup net bir tutar malesef yoktur. İş göremezlik ödeneği hesaplama kullanmak için alt kısımda yer alan bilgileri kullanabilirsiniz.

  • Yatarak görülen tedavilerde kişinin günlük kazancının yarısı 2/1
  • Ayakta görülen tedavilerde kişinin günlük kazanıcının üçte ikisi 3/2

iş göremezlik ödeneği SGK tarafından yapılmaktadır.En düşük geçici iş göremezlik rapor parası ve dönemleri

DönemAyakta TedaviYatarak Tedavi
201956,84 TL42,63 TL
202065.40 TL49,05 TL
202179,50 TL59,63 TL
2022112,20 TL83,40 TL

Geçici İş Göremezlik (İstirahat) Rapor Sorgulaması

İstirahat raporu sorgulaması, kişininT.C. kimlik numarası ile beraber E-devlet kapsı ve PTT şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır. PTT rapor parası sorgulaması için kişinin kimlik kartı ile beraber PTT şubelerine giderek öğrenmesi mümkündür. Rapor parasını telefon ile sorgulamak için ALO 170 Sosyal destek hattını arayarak sorgulama işlemi yapılabilir.

E-Devlet Üzerinden Geçici İş Göremezlik (İstirahat) Raporu Sorgulama

E-devlet istirahat raporu sorgulama yapmak için öncelikle e-devlet kapısı üzerinden sisteme T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yapmalısınız. Arama kısmına “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazarak SGK kısmına girmelisiniz. Bu bölümde yer alan 4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme bağlantısı tıklayarak iş göremezlik rapor parası sorgulama sonucunu görebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap