1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Google Lookout Uygulaması Engelleri Aşıyor

Görme engelli kişiler için tasarlanan Lookout uygulaması, görme engelli kişilerin çevrelerindeki nesneleri tanımlamaya yardımcı olmayı amaçlıyor.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Google lookout uygulaması, görme engellilere yardımcı olmak için tasarlanmış uygulamasıyla artık marketlerdeki gıda ürünlerini okuyabilir. Görme bozukluğu ve görme engelli kişiler için tasarlanan Lookout uygulaması, görme engelli kişilerin çevrelerindeki nesneleri tanımlamaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Google yakın zamanda uygulamaya güncelleme yaparak, bilgisayar sesi yardımıyla, görsel görünümlü nesnenin, görme bozukluğu olan kişiye hangi gıda ürününü tuttuğunu ses aracılığı iletmeyi başardı. Google, bu özellik sayesinde bir kutu yeşil fasulye, bir kutu konserve şeklinde ayrım yapılabildiğini belirtti.

Google Lookout uygulaması ne yemek istediğinizi ürünlerin üzerinde bulunan barkodları kullanır. Google, ayrıca ürün ambaljından ayırt etmek için görüntü tanımayıda kullandığını belirtiyor.

Google, uygulama veritabanı içerisinde iki milyon ürünün yer aldığını, bu ürünlerin dünyanın neresinde olursa olsun bulunduğu yere bağlı olarak değiştiğini belirtiyor.

Lookout, akıllı telefon kamerası kullanarak, kullanıcıya daha fazla bilgi aktarımı sağlayan Google Lens’e benzer bir teknoloji kullanıyor. Güncellemeye eklenen bir başka özellik ise; harf ve belgelerin fotograflarını çekerek sesli okunması için ekran okucuya ileten bir tarama özelliği getirdi.

Google, uygulamayı geri bildirim sayesinde gelen bilgileri değerlendirerek uygulamada iyileştirmeler yapmaya devam ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili