1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Görme Engelliler için Braille Akıllı Saat


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Görme engellilerin gündelik hayatı kolaylaştırmak için tasarlanan ve Braille alfabesi ile teknolojinin birleşiminden oluşan inovasyon ürünüdür. Dot Braille Akıllı Saat ürünü bir çok yarışmada inovasyon ödülleri almıştır.

Braille Akıllı Saat’in hikayesi üniversite yıllarına dayanmaktadır. Güney Kore ülkesinde geliştirilen Dot firmasının yaratıcısı Eric Ju Yoon Kim, öğrencilik zamanlarında engelli bir sınıf arkadaşı oluyor. Engelli arkadaşının yaşadığı zorluklar Eric Ju Yoon Kim’in dikkatini çekiyor. Bu zorlukların önüne geçmesi için bir çözüm arayışındadır. Uygun fiyatlı ve Braille alfabesini teknoloji ile birleştirmek için DOT firmasının temellerini atar.

11

Braille akıllı saat şık ve ilgi çekici bir tasarıma sahiptir. Saat fonksiyonu dışında sosyal medya bildirimleri vermekte, arama ve mesaj geldiğini uyarmaktadır. Alüminyum tasarıma sahip, dayanıklı ve saati 7 gün dayanmaktadır.
Akıllı telefonlar ile eş zamanla özelliğine sahiptir. DOT sunduğu açık kaynak kod yapısı nedeniyle başka geliştiricilerinde bu teknolojiyi geliştirmesine olanak sağlamaktadır. 

DOT firmasının sunduğu bu ürün mahremiyete önem verirken, iletişimi de kolaylaştırmaktadır. Birçok kullanıcı akıllı saatin özelliklerini test etmektedir. Şimdiden ön siparişe büyük bir ilgi vardır.
İlk aşamada ingilizce ve kore dilinde tasarlanan saat ilerleyen zamanlarda birçok dili destekleyecektir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 2
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Üniversite mezunu, evli ve bir çocuk babasıyım. Engellilik gündemi, engelli haberleri, engelli teknolojileri konularında araştırmalar yapmaktayım. Boş vakitlerimde engelli kişileri bilgilendirmek için yazılar paylaşıyorum.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 20 Mayıs 2023

  F32.9 DEPRESİF NÖBET, TANIMLANMAMIŞ
  TEŞHİSLER
  Teşhis Adı Baş. Tarihi Bitiş Tarihi
  11.04.8 —> Unipolar Depresyon(F32-F34)( F38-F39) 23.03.2023 23.03.2024 ilaç raporum var yüzde kaç rapor verirler

  • öncelikle geçmiş olsun, doktor olmadığımız için buradan oran belirtmeyi doğru bulmuyoruz her hastalığın şiddeti ve öyküsü farklı ve bu oranının durumunu değiştiriyor. Sizi takip eden doktordan rica ederseniz rapor hakkında, en azından oranınızı öğrenme konusunda yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın