1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

Görme Engelliler için Google Lookout Uygulaması

Google firması, Google lookout uygulaması ile görme engelliler için geliştirmekte olduğu uygulama ile hayatı kolaylaştırmayı hedefliyor.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Google tarafından geliştirilen uygulama görme engelliler için dünyayı daha ulaşabilir kılma, devamlı değişen çevre koşullarını engelliler için daha kolay adapte sağlayacak uygulama geliştirmektedir. Playstore’da “Lookout” isimli android uygulama Amerika’da yer alacak.
Uygulama karşılaştıkları nesneler, insanlar ve mesajlar hakkında bilgiler sunacak ve daha görme engellilerin özgür olmalarına yardımcı olacak. Uygulamalın kullanılması için cihazın arka kamerası dışa bakacak konumda olması gereklidir. Uygulama üç mod şeklinde olacaktır. Bu modlar “Home”, “Work&Play” ve “Scan” ya da “Experimental” şeklindedir. Lookout isimli android uygulama insanları ve nesneleri analiz ederek bilgiler sunacaktır.

Görme Engelliler için Uygulama Lookout
Görme Engelliler için Uygulama Lookout

Uygulama görme engellilerin hayatını kolaylaştıracaktır. Örneğin; tuvaletin nerede olduğunu, çıkış tabelasının bulunduğunu, karşısında bir sandalye veya insan olduğu gibi bilgiler sunar ve sesli yönlendirmeler yapmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili