İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Hasta Bakıcı Nedir, Ne iş Yapar 2022?

Hasta bakıcı nedir, hasta bakıcı ne iş yapar, bakıcıda aranan özellikler nelerdir, hasta bakıcının görevleri nelerdir, hasta bakıcı nasıl olunur, hasta bakıcı maaşı ne kadar? Tüm detayları ile yazımızda.


0

Hasta bakıcıları özel ve kamu kurumlarında çalışabilen hasta ve yaşlı kişilerin bakımları ile ilgilenen kişilerdir. Günümüzde yaşlı nüfusun her geçen artması nedeniyle bakıcı talepleri yükselmektedir.

Hasta bakıcı nedir?

Hasta bakıcı, ameliyat sonrası bakıma ihtiyacı olan, yatalak, yaşlı veya kendine bakamayacak durumda olan hastalara refakat eden kişidir. Hastanın kaldığı odanın ilaçlarını, kişisel bakımını, ihtiyaçlarını ve temizliğini doktor ve hemşirelerin talimatlarına göre takip eden kişilere denir.

Hasta bakıcı ne iş yapar?

Bakıma muhtaç hastalara eşlik ettikleri için bakım verenlerin de özen ve sabırla yerine getirmeleri gereken birçok görevi vardır. Bu görevler arasında:

 • Doktor kontrolünde bakıma muhtaç kişinin ilaçlarını takip etmek,
 • Hastanın pansumanını değiştirmek,
 • Hastanın yemek yemesine yardımcı olmak,
 • Hastanın kişisel bakımına yardımcı olmak,
 • Hasta odasını temiz tutmak;
 • Gerekli durumlarda ilk yardım uygulamak,
Hasta Bakıcı Nedir, Ne iş Yapar
Hasta Bakıcı Nedir, Ne iş Yapar

Bakıcıda aranan özellikler nelerdir?

Hasta bakıcısı olmak isteyen kişilerin belirli becerilere sahip olması gerekir;

 1. Serum yerleştirme bilgisine sahip olmalıdır.
 2. İyi aspire etmeyi bilmelidir.
 3. İğneleme tekniklerine hakim olmalıdır.
 4. Alt temizliğini yatalak kişilere yapmalıdır.
 5. Hastaların banyo yapma ve kıyafet değiştirme gibi kişisel bakımlarına yardımcı olmalıdır.
 6. Yemeklerin yemek listesine uygun olarak hazırlanmasını sağlamalıdır.
 7. Tansiyon ve şeker cihazını kullanabilmeli.
 8. Giyinme yapmalı.
 9. İlk yardım bilgisine sahip olmalıdır.
 10. Eksik malzemeler hakkında önceden bilgi vermelidir.

Hasta bakıcının görevleri nelerdir?

Bakıcılar evde bakım hizmetleri için ne kadar uzun süre görevlendirilirse, hastalara o kadar uzun süre bakım desteği sağlarlar. Bakım verenlerin hasta bakım süreleri hastaların durumuna ve yakınlarının taleplerine göre saatlik, yarım gün (12 saat), günlük (24 saat), haftalık veya aylık olarak değişmektedir.

Hasta bakıcısının görevleri arasında şunlar yer alır;

 • Hastanın günlük takip edilmesi gereken tansiyon, ateş ve solunum değerlerinin alınması, not edilmesi ve takibi bulunmaktadır.
 • Hastalarda tansiyon veya şeker hastalığı varsa bakım verenler belirlenen aralıklarla tansiyon ölçümlerini veya varsa insülin uygulamalarını takip eder.
 • Hasta bakıcıları, hastaların günlük alması gereken ilaçları öğrenir, ilaç alması gerektiğinde haber verir ve hastanın ilaçlarını almasını sağlar.
 • Hasta veya yaşlı bireylerin banyo ihtiyaçlarını karşılamaktır. Hasta yatalak veya tekerlekli sandalyede değilse hastayı banyoya götürür ve banyo yapmasına yardımcı olur. Hasta yatalak ise, silme banyosu denilen yöntemle başını ve vücudunu silip temizler.
 • Hasta bakıcılar banyodan sonra hastaların saçlarını tarar, ağız bakımı yapar, erkek hastaların tıraş olmasına yardımcı olur, tırnaklarını keser. Giyinmelerine yardım eder.
 • Hastanın tuvaletini daha düşük bakım ihtiyaçlarının yapılmasını sağlamaktır. Hastanın sondası varsa idrar torbasını günlük olarak boşaltır, hasta bezi varsa düzenli aralıklarla altını değiştirir ve hastanın hijyenik olarak temizlenmesini sağlar.
 • Hastalar ayağa kalkabiliyor veya yürüyebiliyorsa evde kısa yürüyüşler yaparak hareket etmelerine izin verir.
 • Hasta yatalak veya tekerlekli sandalyede ise bakıcılar hastaya her gün fizyoterapist tarafından verilen bazı pasif egzersizleri yaptırır.
 • Bakım verenlerin hastaya en büyük psikolojik desteği moral vermeleri ve tedavide ilerlemeleri için hastaları motive etmeleridir.
 • Bakıcılar 24 saat hasta veya yaşlı bireylerin yanında oldukları için hastanın genel durumunu veya gün içindeki değişiklikleri aile yakınlarına ve hemşirelere bildirirler.

Bakıcılarının önemli görevlerinden biri de hastaları pozisyonlandırmaktır. Bası yarası adı verilen yatak yaraları, hastalık nedeniyle uzun süre yatakta kalan hastalarda görülür. 

Yatak yaraları genellikle hastaların kuyruk sokumu, dirsek, omuz ve sırt, diz ve topuklarında görülebilir. Tedavi sırasında hastada yatak yaralarının oluşmaması için bakım verenler hastaların yataklarında 2 saatte bir yön değiştirmesini sağlayarak basıncı azaltır.

Önerilen Yazı
Huzurevi Başvurusu Nasıl Yapılır, Fiyatları Ne Kadar?

Hasta bakıcı nasıl olunur?

Meslek Liseleri, Anadolu Meslek Liseleri veya Anadolu Teknik Liselerinin Hasta ve Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olan kişiler hasta bakıcı olarak çalışabilirler. 

Bu bölümlerden mezun değilseniz; Ayrıca Hasta ve Yaşlı Bakımı alanında çeşitli eğitim ve kurslara katılarak hemşirelik sertifikası alabilirsiniz.

 • Anatomi ve psikoloji
 • Temel ilaç bilgileri
 • Yaşlı ve hasta kişisel bakım
 • Yaşlı ve hasta beslenme
 • İlk yardım ve pansuman uygulamaları
 • Kronik hastalıklar
 • Yaşlı iletişimi ve rehabilitasyonu

bu eğitimlere dahildir.

Hasta bakıcı maaşı ne kadar 2022?

2022 Bakıcı maaşı, ortalama maaş verilerine göre 2022 yılında en düşük bakıcı maaşı 5.500 TL, ortalama bakıcı maaşı 6.110 TL, en yüksek bakıcı maaşı 16.330 TL olarak belirtilmiştir.

GörevEn düşükOrtalamaEn yüksek
Hasta Bakıcı5.500 TL6.110 TL16.330 TL
bakıcı maaşı

Hasta bakıcısı hakkında aklınıza takılan sorularınızı, görüşlerinizi ve merak ettiklerinizi konumuzun alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nden mezun olan üniversite tezini "fiziksel engellilerin yaşadıkları sorunlar" konulu araştırma yazısı hazırlamıştır. STK ve kuruluşların gönüllü etkinliklerine katılmış ve erişilebilirlik ve engellilik konularında eğitimler almıştır.

Yorum Yap