1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Hasta Bezi Yardımı Nasıl Alınır 2022?

Hasta Bezi Yardımı, hasta bezi raporu nasıl çıkarılır, SGK hangi bezler için ödeme yapar, hasta bezi SUT kodlar nelerdir, E-Devlet hasta bezi sorgulaması tüm bu soruların cevapları yazımızın devamında.


2

Hasta bezi yardımı, mesane kontrolü olmayan hastalara devlet tarafından karşılanan bir yardım türü olup SGK tarafından karşılanmaktadır. Önceki süreçlerde hasta bezleri kişi tarafından alınmakta olup, sonrasında SGK tarafından bez parası olarak geri ödeniyordu. Devletimiz tarafından yapılan son değişiklikler sayesinde hasta kişi bez raporu çıkartarak eczanelerden temin etmektedir.

Hasta Bezi Yardımı 2022

2022 hasta bezi yardımı almadan önce şartlarını bilmekte fayda vardır. Hasta bezi ödemesi hakkından yararlanmak için hasta kişinin bez raporunu alması gereklidir. Engelli hasta bezi, yaşlı hasta bezi yardım kapsamındadır.

Hasta bezi raporu nasıl çıkarılır?

Hasta bezi raporu almak için öncelikle sağlık ocaklarına ya da devlet hastanelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Hasta kişi sağlık kuruluşlarına gitme problemi olması durumunda evde bakım hizmetleri bölümünü arayarak gelen kişilere raporunuzu teslim ederek hasta bezi alımı yaptırılabilir.

Evde Sağlık Hizmetleri 444 38 33 numara üzerinden arayarak sgk hasta bezi raporu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hasta bezi almak için gerekli evraklar şu şekildedir;

 • Uzman hekim tarafından kişinin hastalığı tespit edilerek, hasta bezi raporu talep etmek
 • Kişinin hasta bezi ihtiyacını gösteren reçete

belgeler eksiksiz şekilde uzman doktorundan alınarak SGK’nın anlaşmalı olduğu eczanelerden hasta bezi ücretsiz şekilde temin edilir.

Hasta bezi raporu ne kadar süre ile geçerlidir?

Hasta bezi rapor süresi iki yıl olmakla beraber, doktor hasta kişinin durumuna göre daha kısa süreli de yazmaktadır.

Hasta alt bezi raporumu aldım, şimdi ne yapmalıyım?

Hasta bezi raporu temin edilmesi ile beraber sağlık ocaklarına gidilerek doktorunuza hasta bezi reçetesi yazdırabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır;

 • Hasta reçetesi üzerinde hasta bezi miktarı ve ihtiyacı belirtilmeli
 • Rapor üzerinde uzman doktorun kaşe ve imzası olmalı

Aylık hasta bezi 120 adet, 2 aylık yazdırmanız durumunda 240 adet hasta bezi alabilirsiniz.

Hasta alt bezi reçetesi sonrasında ne yapmalıyım?

Hasta alt bezi reçetesi yazdırdıktan sonra herhangi bir medikal sağlık ürünleri satan bir yere yada en yakın eczaneye gidilir. Hasta bezleri temin edilirken kesilen fatura sağlık bakanlığı standartlarına göre olmalı ve SUT kodu yer almalıdır.

Hasta bezi SUT kodlar nelerdir?

Hasta bezi sut kodları iki şekilde belirtilmekte olup alt kısımda yer almaktadır.

 • Hasta Alt Bezi / Külotlu Alt Bezi : A10049 SUT
 • Çocuk Hasta Alt Bezi / Çoçuk Külotlu Hasta Bezi : A10118 SUT

Hasta bezi alımı sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Hasta alt bezi aldıktan sonra yapılacak ilk işlem bağlı olduğunuz il / ilçe sağlık müdürlüğüne gidilerek evraklarınızı teslim etmelisiniz.

Hastane Muayene Ücretleri

Hasta bezi teslim edilmesi gereken evraklar şu şekildedir;

 • Hasta Alt Bezi Raporu
 • Hasta Alt Bezi Reçetesi
 • Hasta Kimlik Fotokopisi
 • Hasta Alt Bezi Faturası

evrakları eksiksiz olarak teslim etmelisiniz.

Hasta alt bezi devlet ne kadar ödüyor?

1 Haziran 2022 tarihli ve 31853 resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “3.3.37-Hasta Alt Bezi/Külotlu Hasta Alt Bezi” maddesi yeniden düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere hasta alt bezi bedelleri sadece Kurumumuzla sözleşmeli merkezler/eczanelerden temin edilmesi halinde Kurumumuzca karşılanmaktaydı. Yapılan düzenleme doğrultusunda bundan sonra söz konusu tıbbi malzeme bedelleri günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere sağlık raporunda öngörülen günlük kullanım adeti doğrultusunda aylık olarak nakdi ödeme şeklinde doğrudan hak sahiplerine yapılacak olup, hak sahipleri bahse konu tıbbi malzemeleri istedikleri yerden temin edebileceklerdir. Başvurular 01.07.2022 tarihi itibariyle alınacak olup, ödeme başlangıç tarihi hak sahibinin başvuru tarihi olarak esas alınacaktır.

SGK hangi bezler için ödeme yapar?

SGK hasta bezi yardımı belirlenen SUT kodlarına göre bez yardımı yapılmaktadır. SGK kapsamında sadece bez yardımı yapılır, çocuk bezleri yardım kapsamı dışındadır. Hasta bezlerinden yararlanmak için hasta bezi raporu şarttır. Hasta alt bezi raporu mutlaka hastalık hakkında bilgi ve has bezi kullanılma sebebi belirtilmelidir.

SGK tarafından yapılan bez yardımları şunlardır;

 • Hasta Alt Bezi
 • Külotlu Hasta Alt Bezi
 • Çocuk Hasta Alt Bezi
 • Külotlu Çocuk Hasta Alt Bezi

raporda belirtilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

E-Devlet hasta bezi sorgulaması

Hasta bezi sorgulaması e-devlet üzerinden yapmak için yapılması gereken adımlar alt kısımdadır;

 • E-Devlet sistemine giriş yapılmalı
 • E-Hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmeli
 • Tedavi Bilgileri Sorgulama bölümüne girilmeli
Hasta Bezi Sorgulama

Bu kısma giriş yaptıktan sonra hasta bezi sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 6 ay önce

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim
  Bizim 1931 doğumlu rahim kanseri ve alzheimer hastamız var rahim kanseri olduğu için sürekli kanamalari mevcut bunun için devletin sunmuş olduğu hizmetten hasta bezinden yararlanmak istedik hastane üroloji doktoru rapor verdi yüzde yirmi beş raporlu gösterdiği için bize yazılan rapor ile medicalciler yüzde yirmisinin devletin karşılayacağını söyledi evde sağlık hizmetleri devletin tamamen karşıladığı bez yok belli bir yüzdesini karşılıyor diyor il sağlık mudurlugunu aradığımda eğer hastanın raporu var ise tamamen ücretsiz alabilirsiniz diyor fakat sonuç 1200 TL lik bez alimimizda devlet bu 1200 TL den sadece 200 tl sini karşılamış oluyor bu durumda ne yapmamız gerekiyor bizi aydınlatırsanız çok memnun kalırız şimdiden teşekkürler

  • Rümeysa hanım geçmiş olsun, size öncelikli tavsiyemiz bulunduğunuz il içerisindeki sağlık müdürlüğüne gitmeniz. En doğru bilgiyi size vereceklerdir. Hasta alt bezi için öncelikle tanı listeleri mevcut, hastanız bu tanı listesinde ise alması gereklidir diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın