1. Anasayfa
 2. Sosyal Yardımlar

Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli aileler, muhtaç ve zor durumdaki ihtiyaç sahibi kişilere yönelik yapılan sosyal yardımlar nelerdir, başvuru nasıl yapılır.


1
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Hatay Büyükşehir Belediyesi dar gelirli aileler, muhtaç ve zor durumdaki ihtiyaç sahibi kişilere yönelik yardımların amacı kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak ve kişilerin sosyal yaşama katılmasını sağlamaktır. Pandemi döneminde özellikle bu destekleri hızlandıran Hatay B.B. aynı zamanda Ramazan ve Kurban bayramlarında ayni ve nakdi destekler sunmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları kısaca incelemek gerekirsek;

 • Engelli Yardımları
 • Tablet Yardımı
 • Gıda Yardımı
 • Evde Bakım Hizmetleri
 • Halk Kart
 • Medikal Malzeme Desteği
 • Fatura Yardımı

gibi sosyal yardımlar Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kişilere yapılmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardımları engelli kişileri de kapsar. Engelli olduğunu gösteren ve tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan engelli raporu ile beraber yardım başvurusu yapabilirsiniz. Engelli yardımları kapsamında belediye tarafından yapılan bazı yardımlar şu şekildedir;

 • Ayni ve Nakdi Yardım
 • Akülü Sandalye
 • Hasta Bezi
 • Tekerlekli Sandalye
 • Medikal Malzemeler

gibi ihtiyaç duyulan durumlara göre yardımlar yapılmatadır. Ayrıca engelli kişiler %40 ve üzeri durumunu belgelemesi halinde toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tablet Yardımı

Ülkemizde yaşanan salgın sebebiyle eğitim gören öğrenciler uzaktan eğitim almaktadır. Fakat durumu olmayan aileler maddi imkansızlıklar sebebiyle elektronik erişime uzak kalmakta ve eğitim alamamaktadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi bu durumdaki kişilerin eğitimden uzak kalmaması için bilgisayar ve tablet yardımı başvuruları almaktadır. Tablet ve bilgisayar yardımı başvurusu hakkında bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ

Hatay Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Hatay Büyükşehir Belediyesi yapılan sosyal yardım desteklerinden bir tanesi de gıda yardımıdır. Pandemi döneminde temel gıda ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken herkes başvuru yapabilir. Aynı zamanda gıda yardımları Ramazan ayı öncesinde de yapılır. Gıda yardımı hakkında bilgi almak için alt kısımda yer alan iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

 • 444 12 06 Çağrı Merkezi
 • ALO 153 Beyaz Masa
 • Belediye Web Sayfası (https://ebelediye.hatay.bel.tr/)

üzerinden gıda yardım başvurusu hakkında detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yaşlı Yardımları

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 65 yaş ve üstü yaşlı kişilere şehir içi toplu taşıma hizmetini ücretsiz şekilde sunmaktadır. Ayrıca başlattığı sosyal projeler ile dikkat çeken belediye (Kimse Yoksa Biz Varız) sloganıyla başlattığı Evde Bakım Hizmeti ihtiyaç sahibi yaşlı kişilere yönelik yardım sunmayı hedeflemiştir. Proje kapsamında 60 yaş ve üstü, engelli kişiler, kimsesiz yaşlı kişiler faydalanmakta olup kişisel bakım ve ev temizliği gibi hizmetler almaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura

Askıda Fatura desteği genel olarak belediyeler tarafından pandemi döneminde hayata geçirildi. Bu uygulamayı kullanan belediyelerden birisi de  Hatay Büyükşehir Belediyesidir. Askıda Fatura uygulamasından faydalanmak, başvurmak ve askıda fatura bırakmak için “http://www.hatsu.gov.tr/” web sayfasını ziyaret etmelisiniz. Şimdilik sadece su faturalarında geçerli olan uygulama askıda fatura uygulaması ile sistemler üzerine kayıt edilmektedir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Halk Kart

Halk Kart uygulaması, nakdi yardım yerine geçen ve kart içerisine yüklenen tutar ile ihtiyaç sahibi kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Halk kart başvurusu yapan kişilerin kartlarına yüklenen bakiyeler ile alışverişler yapabilmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı marketler (ŞOK, Migros, A101, BİM) üzerinden temel ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Halk kart içerisine yüklenen bakiyeler kişiden kişiye değişmekte olup tek yükleme veya aylık düzenli yükleme yapılır.

Halk Kart başvurusu yapmak için 444 12 06 çağrı merkezi ile iletişim kurmak ve alt kısımda yer alan Hatay Büyükşehir Belediyesi binasını ziyaret ederek başvuru formunu doldurmanız yeterlidir.

Adres : Cumhuriyet Mh. Adnan Menderes Cd. No:4 Antakya/HATAY

Santral : 0 326 214 91 90

Çağrı Merkezi : 444 12 06

Whatsapp : 0535 108 35 10

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Hatay Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulaması yapmak için başvuru yaptığınız iletişim kanalı ile irtibat kurmalısınız. Pandemi döneminde yaşanan yoğunluk nedeniyle başvuru sonuçlarında gecikmeler yaşanmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 2
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (1)

 1. 1 sene önce

  Selam aleykum ben hatay dortyol dan yuzde elli engelliyim ev esyasina ihtiyacikm var kirada oturuyorum 1220 tl devletin verdigi ucretle gecinmeye calisiyorum 1000 tl kira veriyorim esyam yok allah rizasi icin bana bir yok gosterim

Bir cevap yazın