Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

İnsanlar ve Robotlar İçin Geliştirilen Biyonik Göz
Haberler
Devamı

İnsanlar ve Robotlar İçin Geliştirilen Biyonik Göz

Dünya genelinde yaklaşık 40 milyon insan görme engeline sahip ve tahmini 124 milyon kişi de görme problemleri yaşamaktadır. Araştırmacılar görme problemi yaşayan kişilerin, görme yeteneğini geri kazandırmak için yeni yollar aramakta, biyonik göz ve biyonik göz implantı geliştirmeleri üzerinde çalışmaktadır.

biyonik göz
biyonik göz implantı

Biyonik göz ve biyonik göz implantı geliştirme aşamalarında yer alan bilim adamlarının ortak bir hedefi bulunmakta, Koklear implantların işitsel hale getirmeye çalışarak görme engelli kişiler için de etkili bir teknoloji geliştirmek. Biyonik göz teknolojisi, işitme kaybı için koklear implantlara kıyasla hala emekleme aşamasındadır.

Biyonik Gözler ile Protez Gözler Arasındaki Fark Nedir ?

Biyonik göz ile protez göz aynı şey değildir . Protez gözler ("cam gözler" veya "suni gözler") travma, ağrı, şekil bozukluğu veya hastalık nedeniyle çıkarılması gereken bir gözün fiziksel yapısının ve görünümünün yerini alır.

Biyonik göz implantları ise mevcut göz yapılarının içinde yer alır ve beyinde çalışır.  Körlük için tek bir neden olmadığı gibi, tedavisi de yoktur. Biyonik bir gözün görmenize yardımcı olup olamayacağını belirlemek için görme kaybınızın nedenlerini bilmek önemlidir.

Retina İmplantları Nasıl Çalışır ?

Argus II, iki yönlü bir araçtır. Gözlüğe monte edilmiş küçük bir kamera ve gözün arkasına, retinaya yerleştirilen küçük bir elektrot yer almaktadır. Kameranın gördüğü her şey, kablosuz olarak retina implanta iletilen sinyallere dönüştürülür. Çipin elektrotları retina hücrelerini uyararak, gelen bilgileri optik sinire göndererek beyin tarafından işlenebilmesini sağlar.

Yorum Yapın

Puan Verin :