1. Anasayfa
 2. Erişilebilirlik

İnsanlar ve Robotlar İçin Geliştirilen Biyonik Göz

Araştırmacılar, görme yeteneğini geri kazandırmak için yeni yollar aramakta ve biyonik göz ve biyonik göz implantı geliştirmeleri üzerinde çalışmaktadır.


2
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Dünya genelinde yaklaşık 40 milyon insan görme engeline sahip ve tahmini 124 milyon kişi de görme problemleri yaşamaktadır. Araştırmacılar görme problemi yaşayan kişilerin, görme yeteneğini geri kazandırmak için yeni yollar aramakta, biyonik göz ve biyonik göz implantı geliştirmeleri üzerinde çalışmaktadır.

Biyonik göz ve biyonik göz implantı geliştirme aşamalarında yer alan bilim adamlarının ortak bir hedefi bulunmakta, Koklear implantların işitsel hale getirmeye çalışarak görme engelli kişiler için de etkili bir teknoloji geliştirmek. Biyonik göz teknolojisi, işitme kaybı için koklear implantlara kıyasla hala emekleme aşamasındadır.

Biyonik Gözler ile Protez Gözler Arasındaki Fark Nedir ?

Biyonik göz ile protez göz aynı şey değildir . Protez gözler (“cam gözler” veya “suni gözler”) travma, ağrı, şekil bozukluğu veya hastalık nedeniyle çıkarılması gereken bir gözün fiziksel yapısının ve görünümünün yerini alır.

Biyonik göz implantları ise mevcut göz yapılarının içinde yer alır ve beyinde çalışır.  Körlük için tek bir neden olmadığı gibi, tedavisi de yoktur. Biyonik bir gözün görmenize yardımcı olup olamayacağını belirlemek için görme kaybınızın nedenlerini bilmek önemlidir.

Retina İmplantları Nasıl Çalışır ?

Argus II, iki yönlü bir araçtır. Gözlüğe monte edilmiş küçük bir kamera ve gözün arkasına, retinaya yerleştirilen küçük bir elektrot yer almaktadır. Kameranın gördüğü her şey, kablosuz olarak retina implanta iletilen sinyallere dönüştürülür. Çipin elektrotları retina hücrelerini uyararak, gelen bilgileri optik sinire göndererek beyin tarafından işlenebilmesini sağlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (2)

 1. 31 Temmuz 2023

  Merhaba ben daha önce 2014 te engelli raporu aldim sürekli raporum ve raporumu yenilemek istiyorum ama 2020 dede kamu işine girdim olurda%40 gecemezsem isimde sıkıntı olur mu

Bir yanıt yazın