1. Anasayfa
 2. Engelli

İşaret Dili Nasıl Öğrenilir?

İşaret dili nedir, işaret dili nerede öğrenilir, işaret dili nasıl ve nerede öğrenilir, evde işaret dili nasıl öğrenilir, işaret dili öğrenmek ne kadar sürer tüm soruların cevapları yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Türkiye’de 2021 yılı ulusal veri sistemine kayıtlı 179.867 işitme engelli olduğu açıklandı. İşaret dili nasıl öğrenilir, evde işaret dili nasıl öğrenilir kısaca bu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Ülkemizde resmi olarak bilinen binlerce bulunan işitme engelliler için artık bir çok alanlarda da işaret dili ile anlatımlar, eğitimler ve seminerler sunulmaya başlandı. İşaret dili bilen kişiler artık televizyon kanallarında, büyük firmaların internet sitelerinde, büyük konser ve spor etkinliklerinde işe alınmaktadır. Anında çeviri yaparak işitme engellerin de anında bilgilenmesini sağlayarak erişilebilirlik kapısını sağlamaktadır. İşitme engellilerle iletişim kuracak olan işaret dili bilen personeller de brçok alanda iş bulabiliyor.

İşaret dili nedir?

İşitme engelli olan kişilerin iletişim kurması için geliştirilen işaret dili genel olarak evrensel kullanılan bir anlaşma ve anlama yoludur. El hareketleri, mimikler ve vücut dilinin birleşmesi ile oluşan evrensel kullanılan dildir.

İşaret dili nerede öğrenilir?

Ülkemizde işitme engellilerin birbirleriyle ve çevresindeki insanlarla anlaşması için ortak bir dil kullanılmaktadır. İşaret dili denilen bu yöntemde el hareketleri ile birlikte mimikler de kullanılır. Özel bir gramer yapısı olan işaret dilini öğrenmek ise sanıldığı kadar kolay bir dil değildir. Her ülkenin kendine özgü bir işaret dili olmakla birlikte bazı işaretler ve alfabe evrenseldir. Ülkelerin kullandığı diller arasındaki farklılıklar normaldir. İşitme engellilerin yaşamla iletişim kurabilmelerinin tek yol işaret dilidir.

İşaret dili nasıl ve nerede öğrenilir?

Öncelikle işaret dili öğrenmek için uzun zaman ve pratik yapmak gerektiği asla unutulmamalıdır. Eğer bu işi meslek olarak yapmak isterseniz, özel kurslara katılmak daha yararlı olacaktır. İşaret dilini öğrenmek ve başlangıç yapmak için;

 • Halk eğitim merkezleri
 • Belediyeler
 • Özel Kurslar
 • İnternet

düzenlediği genel olarak 3 aylık sürelerde işaret dili kursları vardır. Bu kurslarda, kabataslak işaret dili öğrenilebilir. Türk Dil Kurumunun hazırladığı kurslarda, her harfin tanımlanmasını sağlayan işaret dili alfabesi kullanılmaktadır. Ancak internette de işaret dilinin öğrenmeye yönelik programlar bulunmaktadır. İşaret dili öğrenmek için TUBİTAK tarafından da desteklenen projelerin çalışmalarını da takip edebilirsiniz.

Evde işaret dili nasıl öğrenilir?

İşaret dili öğrenmek kolay görünse de bol bol pratik yapmanız gereken bir çalışmadır. Evinizde işaret dili nasıl öğrenilir kısaca bazı seçenekleri sizler için araştırdık;

 • Online İşaret Dili Eğitim
 • Pekiştirme ve Pratik İçin Videolar
 • Çevrenizdeki İşitme Engelliler Dernekleri
 • Tercümanlar
 • İşitme Engelli Tanıdıklar

yukarıda belirtilen seçenekler ile evinizde işitme dili öğrenmeniz mümkün olacaktır.

İşaret dili öğrenmek ne kadar sürer?

İşaret dili öğrenmek tamamen size bağlı bir durumdur. Yapacağınız pratikler, çalışmalar vb. durumlara göre bu süreci hızlandırabilirsiniz. İşaret dili kurslarında genel olarak 1. seviye tanımlanan sertifikalar 120 saat süresi olmakta, 2 seviye kurs içerikleri ise 200 saati bulabilmektedir. Bazı hızlandırılmış programlarda 60 saate kadar indiğini biliyoruz.

İşaret dili kolay mi?

İşaret dilini öğrenmek kesinlikle zor değildir. Günümüzde sunulan online eğitim programları ile işaret dilini öğrenmek birebir tercümanlar ile pratik yapmak süreci oldukça kolay hale getirmektedir.

İşaret dili tercümanı nasıl olunur?

İşaret dili tercümanı olmak için öncelikle eğitimi almanız gereklidir. Ayrıca işaret dili tercümanlığı için en az ön lisans mezunu ve MEB onaylı “Temel İşaret Dili Sertifikası’na” sahip olmanız gereklidir. Bu eğitim 120 saat ve tahmini 2,5 ay sürmektedir.

İşaret dili hakkında bilgi almak, eğitimini almak, işaret dili ile ilgili tüm soru ve merak ettiklerinizi konusunda uzman olan kişi Canan ÖZTÜRK ile iletişim kurabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

En geniş bilgi paylaşımı ve sosyal farkındalık etkinlikleri ile engelli hedef kitlesine, engellilik konuları ile ilgili bilgiler veren sosyal sorumluluk projesidir.

Yazarın Profili