1. Anasayfa
 2. Diğer

İşe Giriş Sağlık Raporu Nereden Alınır?

İşe giriş sağlık raporu nedir, işe giriş sağlık raporu nereden alınır, aile hekimi işe giriş raporu, işe giriş sağlık raporu özel hastane, işe giriş sağlık raporu örneği, işe giriş sağlık raporu ücreti? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

İşe giriş sağlık raporu, çalışanın sağlık durumunu değerlendirmek ve işyerindeki sağlık ve güvenlik risklerine karşı korumak için işverenler tarafından istenir. Bu yazımızda işveren tarafından istenen sağlık raporu hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

İşe giriş sağlık raporu nedir?

İşe giriş raporu, bir kişinin bir işe başlamadan önce sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla bir sağlık uzmanı tarafından verilen bir rapordur. Bu rapor, işe başlamadan önce sağlık sorunlarının olup olmadığını belirlemek ve işte çalışmanın sağlık açısından riskli olup olmadığını değerlendirmek için kullanılır.

işe giriş sağlık raporu
işe giriş sağlık raporu

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu‘nun 15 Maddesi gereğince işe giriş “sağlık raporu” almayan personeli işe başlatamaz.

İşe giriş sağlık raporu nereden alınır?

İşe girişte istenen sağlık raporu Çalışanların Sağlık Gözetimine Yönelik Tıbbi Tetkiklerin Usul ve Esasları hakkında yayımlanan yönetmelik kapsamında OSGB “Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri” firmaları tarafından verilir. OSGB, genellikle işverenin şartlarına uygun olarak çalışanların sağlık durumunu değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Aile hekimi işe giriş raporu?

50 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan firmalar için Aile Hekimi işe giriş raporu düzenleyebilir. Bu durum şu şekilde açıklanmıştır.

Aile hekimleri 6331 sayılı kanuna göre, “İşyeri az tehlikeli sınıfta ise ve 50 den az çalışanı bulunuyorsa ilgili raporu vermeye yetkilidir“ denilmektedir. 50 veya daha fazla personeli olan az tehlikeli işyerleri için kendi iş yerine ait işyeri hekimince bu rapor tanzim edilir. Kısaca, Aile hekimlerinin 50 den fazla çalışanı bulunan az tehlikeli işyerleri ile çalışan sayısına bakılmaksızın tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hiçbir yetkileri ve yükümlülükleri yoktur. Bu durumda ilgili sağlık raporunun işyeri hekimlerince verilmesi bir zorunluluktur.

İşe giriş sağlık raporu özel hastane 

İşe giriş raporu, işverenler tarafından istenen bir rapordur ve işyerindeki sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruma sağlar. Özel hastanelerde işe giriş sağlık raporu düzenlenemez ve verilemez.

İşe giriş sağlık raporu ücreti?

Sağlık raporu için yapılacak muayeneler arasında genel fizik muayenesi, kan tahlilleri, idrar tahlilleri, göğüs röntgeni gibi testler yer alabilir. Rapor ücreti, istenilen tahlil ve sağlık kuruluşlarının fiyat politikalarına göre değişkenlik gösterebilir.

İşe giriş raporu ücreti genel olarak 120 TL’den başlayabilir. Solunum testi, röntgen ve hemogram istenmesi durumunda 300 TL civarında bir ücret istenebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Durum Bildirir Raporu Nedir, Kimlere Verilir 2023?

İşe giriş sağlık raporu örneği

Sağlık kuruluşu, çalışanın sağlık durumunu değerlendirmek için bir dizi test yapar. Bu testler sonrasında, çalışanın sağlık durumuna ilişkin bir rapor hazırlanır. İşe giriş sağlık raporu örneği alt kısımda PDF olarak örneği verilmiştir.

İşe giriş sağlık raporu neden önemlidir?

Sağlık raporu, işyerindeki sağlık ve güvenlik risklerine karşı koruma sağlar. İşverenler, çalışanların sağlık durumunu değerlendirerek işyerindeki sağlık ve güvenlik risklerini azaltmak için gerekli önlemleri almak zorundadır. Sağlık raporu, çalışanların sağlıklarını korumak, iş kazalarını önlemek ve işyerindeki sağlık risklerini azaltmak için önemli bir araçtır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili