1. Anasayfa
 2. Diğer

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, her türlü sektörde görev yapmak isteyen kişilerin iş bulmalarına yardımcı olmak, istihdama katkı sağlamak ve geliştirmek amacıyla kurulmuştur. İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır, İŞKUR açık iş ilanları nasıl aranır, İŞKUR bana uygun işleri nasıl bulurum hepsi ve daha fazlası makalemizde.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

İŞKUR işsizliği önleyerek istihdam sahasının genişletilerek vatandaşın iş sahibi olması amacıyla hizmet vermektedir. Bünyesindeki kurslar ile başvuran kişilerin iş sahibi olmasına imkân sağlamaktadır. Bu meslek edindirme kursları ile İŞKUR personel talebinde bulunan kurum ve kuruluşlara personel kaynağı konumundadır. İŞKUR her sene yüzbinlerce kişiye iş olanağı sunmaktadır. İŞKUR’un hedefi, önümüzdeki üç yıl içinde 3 milyon kişiyi iş sahibi yapmaktır. İŞKUR’dan iş sahibi olmak isteyen vatandaşlar öncelikle İŞKUR’a kayıt yaptırması gerekmektedir.

İŞKUR Nedir?

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, her türlü sektörde görev yapmak isteyen kişilerin iş bulmalarına yardımcı olmak, istihdama katkı sağlamak ve geliştirmek, işsizliğin önlemek ve işsizlik sigortası hizmetlerinin takibini sağlamak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir kuruluştur.

İŞKUR, iş arayan ve işverene danışmanlık yapar. İş arayan vatandaşlara en uygun iş fırsatını sunarak işsizliği önler ve istihdamı geliştirir. Aynı zamanda İŞKUR sigortalı çalıştığı işten kendi rızası dışında ayrılan ve kanunun belirttiği kıstaslara uyan kişilere işsizlik ödeneği sağlayarak belli bir dönem için sigortalı çalışan personelin işsiz kaldığı o sürede mağdur olmasını engeller.

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR’a kurumun internet sayfasından ve ya kuruma şahsen başvurularak kayıt yapılır. Kayıt yapmak isteyen kişi işveren ve ya iş arayan seçeneklerinden birini öncelikle tercih eder. İş arayan kişi, iş arayan üyeliğini seçer. İletişim, kimlik ve adres bilgileri yazılarak üyelik gerçekleştirilir. Bu üyelikle bir profil oluşmuş olur. Daha sonra eğitim bilgileri, özellikler, iş aranılan alanlar belirtilir. 

 • İŞKUR site adresi “iskur.gov.tr” giriş yapınız
 • Üst menüde yer alan “İnternet Şubesi” seçeneğini tıklayınız
 • İş arayan kısmının altında yer alan “Üye Ol” bağlantısını tıklayınız.
 • Üyelik Sözleşmesi ve Üyelik bilgilerinizi girerek kayıt işlemini tamamlayınız.
iskur kayit
işkur kayıt

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır

İnternetten üye olmak istemeyen vatandaşlar İŞKUR İl Müdürlüğü’ne ziyaret ederek kayıt yapılabilir. Kayıt yapıldıktan sonra iş başvurusunda bulunmak daha kolay hale gelir. Aktif iş ilanları İŞKUR’un internet adresinde bulunmaktadır. Buradan istenilen iş dalına başvuru yapılabilir. Aynı zamanda meslek edindirme kuralarını da bu sayfada görüntüleyebiliriz. İstenilen kursa da başvuru yapılabilir. Bununla birlikte kayıt yapıldıktan sonra sistem otomatik olarak başvuran kişiye danışman atanır. Danışmadan randevu talep edilir, iş ve ya kurslar hakkında bilgi alınabilir.

İŞKUR Açık İş İlanları Arama

İŞKUR Online İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş arayan kişiler, öncelikle İŞKUR üzerinden bir kayıt oluşturması gereklidir. “https://esube.iskur.gov.tr/” adresine giriş yaparak iş arayan seçeneği seçilmelidir. Bu kısımdan oluşturulan kayıt içerisinden CV oluşturma, Profile göre iş arama seçenekleri ile aranan iş seçeneklerine daha hızlı ulaşmanız mümkündür.

İŞKUR Bana Uygun İşler Nasıl Bulurum

İŞKUR’un en önemli görevlerinden biri de kayıtlı olan vatandaşlara kendi oluşturdukları profil baz alınarak iş bulmalarını kolaylaştırır. İŞKUR neredeyse her sektörün personel ihtiyacını karşılar ve iş ilanlarını üyeleri ile paylaşır.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği

İŞKUR’un en önemli görevlerinden biri de kayıtlı olan vatandaşlara kendi oluşturdukları profil baz alınarak iş bulmalarını kolaylaştırır. İŞKUR neredeyse her sektörün personel ihtiyacını karşılar. İş ilanlarını üyeleri ile paylaşır. Bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikle İŞKUR’a kayıt yaptırarak bir profil oluşturulması gerekmektedir. İŞKUR’da profili oluşturmak için şahsen İŞKUR İl Müdürlükleri’ne başvurulabilir ve ya internetten İŞKUR’un kendi sayfasından kayıt yapılabilir. İŞKUR’a kayıt yaptırmak isteyen kişi iş arayan ise, iş arayan sekmesinden giriş yapılması gerekmektedir. Üyelik sözleşmesi kabul edildikten sonra kimlik, adres, iletişim bilgileri yazılarak profil oluşturulur. Bununla birlikte öğrenim durumu, özellikler, iş aranılan pozisyonlar bu bölümde kaydedilir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Çünkü iş arayan kişinin bu bilgileri doğrultusunda iş başvurusu yapılacaktır.

E-Devlet İŞKUR İş Başvuru Sonucu Sorgulama

Yapılan iş başvurularının sonucunu e-devlet ile öğrenebilirsiniz. İş başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.  İŞKUR profil bilgileri ile iş başvurusu yapmak isteyen kişiler e-devlet sistemine giriş yapabilir. E-devlet sisteminde iş başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle e-devlet şifresi olması gerekmektedir. Şifresi olmayan ve ya daha önce sisteme girmesine rağmen şifresini unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında temin edilir.

Şifre alındıktan sonra internet arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr adresi yazılır. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘sisteme giriş’ sekmesine tıklanarak açılan pencereye e-devlet şifresi ve tc kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yaptığımızı sayfanın sağ üst köşesinde isim ve soy ismimizi görerek anlayabiliriz.

Daha sonra e-hizmetler bölümünde İŞKUR Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Profile Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu sekmesine tıklanır. Burada arama kriterleri mevcuttur. İş aradığımız il ve ilçeyi seçip, işveren türü ve adı belirtildikten sonra arama yapılabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili