İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

İşsizlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır, işsizlik maaşı alan kişilerin sosyal hakları nelerdir? sizler için araştırdık.


+ - 0

Sosyal bir devlet niteliğinde olan Türkiye, içinde barındırdığı işsiz kesimlere bu kişiler herhangi bir iş elde edene kadar işsizlik maaşı vermektedir. İşsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? sizler için araştırdık.

İşsizlik maaşı nedir?

Herhangi bir sigortaya sahip olup işsiz olan kişilere ödenen maaşa işsizlik maaşı denir. İşsizlik maaşı işveren-işçi arasındaki iş ilişkilerinin olumsuz etkilerinden işçi haklarını korumayı amaçlamaktadır. Fakirlik maaşından farkı işsizlik maaşı olan kişilerin herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmasıdır. İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmekte olup bu maaşı alabilmek için aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir.

 • Hiçbir istek ve kusur olmadan işsiz kalmak
 • Hizmet akdi bitiminden en az önceki 120 günlük süre içerisinde herhangi bir hizmet akdinde olmak
 • Hizmet akdi feshinin öncesindeki son 3 yıllık süreçte minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
 • Hizmet akdinin feshinin sonrasındaki 30 günlük süreç içerisinde elektronik ortam ya da şahsi olarak İŞKUR’a başvurmak

Burada hizmet akdi feshi işçi-işveren arasındaki iş ilişkisinin taraflardan herhangi birinin bitirilmesi ile oluşan işe son verme durumudur. (Genel olarak işveren tarafından çıkarılan işçiler değerlendirmeye alınır.)

İşsizlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

İşsizlik sorgulaması yapmak için alt kısımda yer alan adımları uygulayalım;

 • E-devlet kapısına T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Giriş yapmak için “https://www.turkiye.gov.tr/” adresini kullanmalısınız
 • E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilirisiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “İşsizlik Ödeneği” yazınız.
 • Bu kısım ile uğraşmak istemezseniz “https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi” adresinden direk giriş yapabilirsiniz.

Dilerseniz e-Devlete giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan “e-Hizmetler” sekmesine tıklayın ve daha sonra buradan “İŞKUR” seçeneğine tıklayın. Bu seçenekteki listeden “İşsizlik Ödeneği” seçeneğine tıklayarak işsizlik maaşınızı sorgulayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı alan kişilerin yararlanacağı haklar nelerdir?

İşsiz kalan kişilerin bazı sosyal hakları mevcuttur, kısaca bu hakları incelemek gerekirsek;

 • GSS (Genel Sağlık Sigortası) primi,
 • Mesleki kurslara katılarak kendini geliştirme ve yetiştirme
 • İşsizlik parası
 • İş fırsatlarından yararlanmak

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Hizmet akdinin feshinin sonrasındaki 30 günlük süreç içerisinde elektronik ortam ya da şahsi olarak İŞKUR’a başvurmak gerekmektedir. Aynı zamanda bu başvuru e-devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir. İŞKUR üzerinden başvurmak için “https://www.iskur.gov.tr/” ve e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmek için “https://www.turkiye.gov.tr/” bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap