1. Ana Sayfa
 2. Diğer

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2022

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır, İşsizlik maaşı şartları nelerdir, işsizlik maaşı kaç ay alınır, işsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılır hepsi yazımızda.


0

Devamlı olarak çalışmakta olduğunuz iş yerinizde belirli süre anlaşması üzerine de işsizlik maaşı almanız mümkün. İşsizlik maaşı nasıl alınır, nereden alınır, almak için ne gerekli bugün sizinle bu konuyu konuşacağız, kafanızdaki soru işaretlerine cevaplar verip sizi doğru bir şekilde yönlendirmeye çalışacağız.

Günümüzde fazlasıyla yaşanan problemlerin başında yer alan işsizlik birçok bireyin başına gelerek yaşanmakta. İşsiz kalarak zor duruma düşen vatandaşlara devlet tarafından sağlanmakta olan gelire işsizlik maaşı diğer bir değişle işsizlik sigortası adı verilmekte. Fakat devlet tarafından verilecek olan işsizlik maaşını almak için belirli bir kriterinizin bulunması gerekmekte. İşsizlik maaşı almak için ise çalıştığınız yerden kendi istek ve arzularınız doğrultusunda işinize son vermeniz durumunda işsizlik maaşı almanız mümkün değil. 2022 İşsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı nasıl alınır? Şimdi detayları anlatalım….

İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik olan bireylerin işsiz kalmaları durumunda başvuru yapmaları için gerekli olan nitelikleri taşıyor olmaları gerekmekte işsizlik maaşı alabilmeleri için. İşsizlik maaşı alacak olan kişilerin çalıştıkları süre içerisinde aldıkları sigorta günlerinden yola çıkılarak ancak belirlenen durumlarda işsizlik sigortalarından yararlanmaları mümkün. İşsizlik maaşı almak için bireyin çalıştığı yerden işveren tarafından herhangi bir problem olmadığı halde çıkartılmış olmanız gerekmektedir. İşsizlik ödeneği, sigortalı çalışanın kendi isteği, özel durumu ve kusuru dışında işsiz kalması ile belli bir süre için devlet tarafından verilen maaştır. Bu ödenek ile işsiz kişiye yeni bir iş bulana kadar maddi bir destek oluşturulmaktadır.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

Sigorta kapsamında çalışan kişinin sağlık sorunu, kendi isteği vb. gibi neden olmaksızın işveren tarafından işten çıkarılması ile işsizlik ödeneği hak edilir. Çalışan kişinin işsiz kaldığı dönemde mağdur olmaması hedeflenmiştir. İşsizlik maaşından yararlanmanın ilk şartı kişinin kendi isteği doğrultusunda iş akdini feshetmemesidir.

 • Hizmet akdi işveren tarafından sona erdirilmiş olmak,
 • İş akdi feshi öncesi son 3 yıl içerisinden minumun 600 gün süre işsizlik prim ödemesinin yapılması,
 • İş akdi sona erdikten önceki son 120 günün iş akdine tabi olması,
 • Hizmet akdinin belirli süreli olması halinde, bu sürenin bitimi nedeniyle işsiz kalmak,
 • İşyerinin el değiştirmesi, kapanması ya da kapatılması, işin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak,

600 gün prim ödenen işsizlere 180 gün, 900 gün prim ödenen işsiz kalan bireylere 240 gün,1080 gün ise prim ödeyen işsizlere ise 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir. İşsizlik maaşları tutarları işsizlik maaşı alacak olan kişilere göre farklılık göstermektedir.

Son 120 Gün Şartının Değerlendirilmesinde Kesinti Sayılmayan Haller

120 gün primlerinin yatırılmaması durumunda ve iş akdinin devam etmesi halinde belli durumlarda kesinti sayılmaz;

 • Ücretsiz izin/aylıksız izin
 • Kısmi istihdam,
 • Fesih tarihinde çalışmamış
 • Ekonomik kriz,
 • Kısa çalışma ödeneği,
 • Hastalık,
 • Doğal afet,
 • Gözaltına alınma,
 • Lokavt,
 • Disiplin cezası,
 • Yarım çalışma ödeneği,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Grev

İşsizlik ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. Nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez. Eğer sigortalının bir kusuru tespit edilirse belirlenen fazla ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınır. Ölen sigortalı işsizlere ait fazla ödemeler ise geri alınmaz. Sigortalı işsizlik ödeneği alırken, yeniden bir iş sahibi olursa ve tekrar bu işinden kendi isteği dışında ayrılırsa daha önce aldığı işsizlik maaşını süresi dolana kadar almaya devam eder.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır?

Son 3 Yıl İçinde Ödenen Prim Günüİşsizlik Maaşı Süresi
600 Gün (20 Ay) Olan Çalışanın 180 Gün (6 AY)
900 Gün  (30 AY) Olan Çalışanın 240 Gün (8 AY)
1080 Gün (36 Ay) Olan Çalışanın 300 Gün (10 Ay)

İşsizlik maaşı ne kadar 2022?

İşsizlik maaşı, sigortalı kişinin son 4 aylık prime kazanç tutarları dikkate alınır. Günlük ortalama brüt rakamının yüzde kırkı olarak hesaplanır. Buna göre 2022 yılı işsizlik maaşı ücreti şu şekildedir.

Son 4 Aylık Prim Kazanç Aylık OrtalamasıÖdenecek İşsizlik Ödeneği Miktarı
Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan6.471,00 TL2.568,75 TL
Son 4 Ay 4.100 ile Çalışan6.100,00 TL2.440,00 TL
Son 4 Ay 7.500 TL ile Çalışan7.500,00 TL3.000,00 TL

İşsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari brüt ücretin %80’ni geçemez. 2022 yılı temmuz ayı asgari ücret brüt rakamı 6.741 TL’dir.  2022 işsizlik maaşı asgari ücretin netleşmesi ile beraber 5,500,35 TL net olmuştur. Bu duruma göre işsizlik maaşı şu şekilde olacaktır..

 • 2022 yılı en yüksek işsizlik maaşı 4.260 TL,
 • 2022 yılı en düşük işsizlik maaşı 2.581 TL

şeklinde işsizlik maaşı olacaktır.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

Günlük işsizlik maaşı, sigortalının son 4 aylık primi dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanır. Böyle hesaplanan işsizlik maaşı miktarı, yüksek maaşlılar için asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemez.

İşsizlik maaşı hesaplama örneği

İşssizlik maaşı hesaplaması yapmak için alt kısımda yer alan örnek ile hesaplama yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Detayı İşsizlik Maaşı Tutarı
Asgari ücretli çalışan, günlük brüt ücret (6.471 TL/30) 215,70 TL
İşsizlik maaşına konu olan günlük brüt ücret (215,70 TL*%40)86,28 TL
İşsizlik maaşına konu olan brüt işsizlik maaşı (86,28 TL*30) 2588.40 TL
Damga vergisi (2.588,40 TL*0,00759 )19,64 TL
Net işsizlik maaşı (2.588,40 TL – 19,64 TL)2.568,75 TL
işsizlik maaşı hesaplama örneği
01.07.2022-31.12.2022 Arası2.568,75 TL
01.01.2022-30.06.2022 Arası1.986,41 TL
işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı için başvuru yapacak olan kişiler ilk olarak iskur.gov.tr adresinde bulunan formunu doldurarak veya işten çıkış belgeniz ile birlikte en yakın işkur merkezlerine bireysel olarak da başvuru yapmaları da mümkündür. Tekrar sigortalı bir işe girildiğinde ise bildirim yapılması gerekmekte aksi halde alınan işsizlik sigortasını faizi ile birlikte ödemek zorunda kalmanızda mümkün. İşsizlik ödeneği alınması için yukarıda bahsettiğimiz işsizlik maaşı alma şartlarından biri var ise maaş alma hakkı kazanılır. İşten ayrıldıktan sonra otuz gün içinde kuruma şahsen ve ya elektronik yollarla başvuru yapılması gerekmektedir. 

İşsizlik maaşı başvuru evrakları, İŞKUR sistemine işveren tarafından gönderilmektedir. Kişinin başvuru esnasında sadece T.C. kimlik kartı olması yeterlidir. İşsizlik maaşı alan kişi, maaş aldığı süre boyunca kendisi ve hak sahipleri de işsizlik sigortasından yani sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir.

E-Devlet işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaş başvurusu, e-devlet sistemi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Teknolojinin yaygınlaşması sayesinde, devlet hizmetlerinin bir çoğu online işlemlere geçiş yaparak vatandaşa kaliteli ve sağlıklı hizmet vermesi mümkün olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri kapsamında PTT ve İŞKUR işlemlerinin hızlı olması için işsizlik maaş başvuruları kabul edilimektedir. İşsizlik Maaş Başvurusu e-devlet sistemi üzerinden online olmakta olup İŞKUR ziyaret ederek işsizlik maaşına başvuru yapabilirsiniz.

E-devlet uygulamasına “https://www.turkiye.gov.tr” adresi üzerinden girilir. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘sisteme giriş’ sekmesine tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme giriş yapabiliriz. Ana sayfada sağ üst köşede sisteme giriş yaptığımız için isim ve soy ismimiz yazacaktır.

E-hizmetler bölümü açılarak İŞKUR Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan İşsizlik Ödeneği Başvurusu sekmesine tıklanır. Açılan sayfada haklar ve yükümlülükler hakkında bilgilendirme yazısı karşımıza çıkacaktır. Dikkatlice okunmasında fayda vardır.

Okunduktan ve emin olduktan sonra sayfanın altında bulunan ‘yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum’ kutucuğu işaretlenir ve işleme devam edilir. Karşımıza başvuru formu çıkacaktır. SSK sicil no yazılır, il/ilçe ve işten ayrılış zamanı belirtilerek başvuru yapılır.

İşsizlik maaşı sorgulaması nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı sorgulama, işlemi e-devlet ve İŞKUR internet sitesi üzerinden yapılır. Ayrıca İŞKUR ziyaret edilerek işsizlik maaşı başvuru sonucu ilgili birimlerden öğrenilir. İŞKUR işsizlik maaşı sorgulaması için çağrı merkezi destek hattı mevcuttur. Çağrı merkezi, sizlerden kişisel bilgilerinizi isteyebilir ve bu bilgiler ışığında işsizlik maaşı sorgusu kolayca yapılabilir.

 • İŞKUR ziyaret edilerek
 • PTT ziyaret edilerek
 • İŞKUR çağrı merkezi aranarak
 • E-Devlet online sorgulama
 • İŞKUR online sorgulama

E-Devlet İşsizlik Ödeneği Sorgulama

İşsizlik maaşı hangi durumlarda kesilir?

İşssizlik ödeneği kesilme durumları şu şekildedir;

 • İŞKUR tarafından teklif edilen en son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddetmek.
 • İşsizlik maaşı aldığı sürede bir işte çalıştığı veya bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı belirlemek.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden kabul etmeyen veya kabul etmesine karşın devam etmemek.
 • Haklı bir nedene dayanmaksızın İŞKUR tarafından yapılan çağrıları cevaplamamak, istenilen bilgi ve belgeleri istenilen süre içinde vermemek.

Ancak 3 ve 4 üncü maddelerin durumları düzeltilirse işsizlik maaşı alınmaya devam eder.

İşsizlik maaşı hakkında merak edilenler

İşssizlik maaşı hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Konu ile ilgili tüm detaylar alt başlıklarımızda yer almaktadır.

İşsizlik maaşımı nereden alabilirim?

İşsizlik maaşları PTT şubeleri tarafından ödenmekte olup, İşsizlik maaşı ödemeye hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonundan alınmaya başlanır. Ödenekler PTT’ye gidilerek nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilir.

İşsizlik maaşı başvuru sonucu nasıl öğrenirim?

İşsizlik maaşına başvuran kişiler, başvuru sonrası 15-20 gün içerisinde onay durumunu İŞKUR tarafından işsizlik maaşı başvuru sonucu olarak öğrenecektir. İşten çıkarılan kişi, iş akdinin feshedilmesinden sonra 30 gün süre içeriinde işsizlik maaşına başvuru hakkı bulunur.

İstifa eden kişi işsizlik maaşı alır mı?

İşsizlik maaşını hak etmek için ilk şart işvereninin iş akdini fesh etmesidir. İyi niyet, ahlak vb. kurallara uyulmamasından dolayı işten çıkarılma söz konusu olması durumunda kişi işsizlik maaşı hak etmez. İstifa eden, işten çıkmayı kendi isteyen kişi de bu hakdan yararlanamaz. İşsizlik maaşı haketmiş fakat, yeni iş bulan kişinin işsizlik maaşını tekrar alma hakkı bulunur.
İŞKUR işsizlik maaşı alan kişilere, bazı iş önerilerinde bulunabilir. Son çalıştığı işyeri, yaptığı iş ve mesleğine uygun pozisyon olması durumunda İŞKUR bu kişiler ile iletişime geçebilir. Kişinin önerdiği işi kabul etmemesi durumunda işsizlik maaşı kesilme durumu olabilir.

Ne kadar süre işsizlik maaşı alırım?

İşsizlik maaşı almak için bazı şartlar belirlenmiş olup ne kadar süre işsizlik maaşı alırım detayı alt kısımdadır;
Primlerin eksiksiz olması ve 600 gün süre çalışılması durumunda 6 ay işsizlik maaşı
Primlerin eksiksiz olması ve 900 gün süre çalışılması durumunda 8 ay işsizlik maaşı
Primlerin eksiksiz olması ve 1080 gün süre çalışılması durumunda 10 ay işsizlik maaşı
işsizlik maaşı hak edersiniz.

İşsizlik maaşına ne zaman başvurulmalıdır?

İşsizlik maaşına başvuru, iş akdinizin fesih tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapabilir, 30 günün aşılması durumunda yine de başvuru kabul edilir, fakat geç kalınan günler kadar işsizlik maaşınızdan kesilir.

İşsizlik maaşı alanlar, sağlık sigortasından yararlanabilir mi?

İşsizlik maaşı hakeden kişiler, işsiz kaldığı dönemde hakettiği süre boyunca GSS ( genel sağlık sigortası ) faydalanır.

İşsizlik maaşı kaç gün verilir?

Kişi işsizlik maaşına başvuru yaptığı tarihten itibaren geriye dönük son 3 yıla bakılır;
Son 3 yılda 600 günü olanlara 6 ay
900 günü olanlara 8 ay
1080 günü olanlara 10 ay
boyunca işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. İşsizlik maaşı hesabı İŞKUR tafindan yapılmaktadır. Asgari ücretin brüt tutarının %40 ile %80’i arası ödeme yapmaktadır.

İşsizlik maaşı hakkı kazananlara sunulan hizmetler nelerdir?

İşsizlik maaşı hak eden kişiye sunulan hizmetler şu şekildedir;
Yeni bir iş bulma
İşsizlik Ödeneği
Genel Sağlık Sigortası Primleri
Meslek geliştirme, yetiştirme eğitimleri

Yazı Kaynakları
4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap