1. Anasayfa
 2. Diğer

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2023?

İşsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşı şartları nelerdir, işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı kaç ay alınır, işsizlik maaşı hesaplama? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0

Devamlı olarak çalışmakta olduğunuz iş yerinizde belirli süre anlaşması üzerine de işsizlik maaşı almanız mümkün. Günümüzde fazlasıyla yaşanan problemlerin başında yer alan işsizlik birçok bireyin başına gelerek yaşanmakta.

İşsiz kalarak zor duruma düşen vatandaşlara devlet tarafından sağlanmakta olan gelire işsizlik ödeneği diğer bir değişle işsizlik sigortası adı verilmekte.

İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik ödeneği, sigortalı çalışanın kendi isteği, özel durumu ve kusuru dışında işsiz kalması ile belli bir süre için devlet tarafından verilen maaştır. Bu ödenek ile işsiz kişiye yeni bir iş bulana kadar maddi bir destek oluşturulmaktadır.

işsizlik maaşı
işsizlik maaşı

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

Sigorta kapsamında çalışan kişinin sağlık sorunu, kendi isteği vb. gibi neden olmaksızın işveren tarafından işten çıkarılması ile işsizlik ödeneği hak edilir. Çalışan kişinin işsiz kaldığı dönemde mağdur olmaması hedeflenmiştir.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmanın ilk şartı kişinin kendi isteği doğrultusunda iş akdini feshetmemesidir.

 • Hizmet akdi işveren tarafından sona erdirilmiş olmak,
 • İş akdi feshi öncesi son 3 yıl içerisinden mimumun 600 gün süre işsizlik prim ödemesinin yapılması,
 • İş akdi sona erdikten önceki son 120 günün iş akdine tabi olması,
 • Hizmet akdinin belirli süreli olması halinde, bu sürenin bitimi nedeniyle işsiz kalmak,
 • İşyerinin el değiştirmesi, kapanması ya da kapatılması, işin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak,

600 gün prim ödenen işsizlere 180 gün, 900 gün prim ödenen işsiz kalan bireylere 240 gün,1080 gün ise prim ödeyen işsizlere ise 300 gün işsizlik ödeneği ödenmektedir. İşsizlik maaşları tutarları işsizlik ödeneği alacak olan kişilere göre farklılık göstermektedir.

İşsizlik maaşı kaç ay alınır?

İşsizlik ödeneği son 3 yıl içerisinde ödenen prim gün sayısına göre belirlenir. Alt kısımda tabloda işsizlik ödeneği kaç ay verilir detaylıca gösterilmiştir.

Son 3 Yıl İçinde Ödenen Prim Günüİşsizlik Maaşı Süresi
600 Gün (20 Ay) Olan Çalışanın 180 Gün (6 AY)
900 Gün  (30 AY) Olan Çalışanın 240 Gün (8 AY)
1080 Gün (36 Ay) Olan Çalışanın 300 Gün (10 Ay)
işsizlik ödeneği kaç ay alınır

İşsizlik maaşı ne kadar 2023?

İşsizlik maaşı, sigortalı kişinin son 4 aylık prime kazanç tutarları dikkate alınır. Günlük ortalama brüt rakamının yüzde kırkı olarak hesaplanır. Buna göre 2023 yılı işsizlik maaşı ücreti şu şekildedir.

Prim Kazanç Aylık Ortalaması (4 Aylık)İşsizlik Ödeneği (Taban)İşsizlik Ödeneği (Tavan)
Son 4 Ay Asgari Ücretle Çalışan10.008,00 TL4.003,20 TL8.006,40 TL
işsizlik ödeneği ne kadar

İşsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari brüt ücretin %80’ni geçemez. 2023 yılı Ocak ayı asgari ücret brüt rakamı 1.0008,00 TL’dir.  2023 işsizlik ödeneği asgari ücretin netleşmesi ile beraber taban 4.003,20 TL olmuştur. Bu duruma göre işsizlik ödeneği şu şekilde olacaktır..

 • 2023 yılı en yüksek işsizlik ödeneği 8.006,40 TL,
 • 2023 yılı en düşük işsizlik ödeneği 4.003,20 TL

şeklinde işsizlik ödeneği olacaktır.

Yıllara göre işsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik ödeneği almak için, işsizlik olan bireylerin işsiz kalmaları durumunda başvuru yapmaları için gerekli olan nitelikleri taşıyor olmaları gerekmektedir. Yıllara göre işsizlik ödeneği tablosu şu şekildedir;

DönemTarihİşsizlik Ödeneği (Taban)
202301.01.2023-30.06.20234.003,20 TL
202201.07.2022-31.12.20222.568,75 TL
202201.01.2022-30.06.20221.986,41 TL
yıllara göre işsizlik ödeneği tablosu

İşsizlik maaşı hesaplama 2023

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık primi dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanır. Böyle hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, yüksek maaşlılar için asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemez.

İşsizlik ödeneği hesaplaması yapmak için alt kısımda yer alan örnek ile hesaplama yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Detayı İşsizlik Maaşı Tutarı
Asgari ücretli çalışan, günlük brüt ücret (10.008 TL/30) 333,60 TL
İşsizlik maaşına konu olan günlük brüt ücret (333,60 TL*%40)133,44 TL
İşsizlik maaşına konu olan brüt işsizlik maaşı (133,40 TL*30) 4.003,20 TL
Damga vergisi (4.003,20 TL*0,00759 )30,38 TL
işsizlik ödeneği hesaplama örneği

İşsizlik ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. Nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir ve temlik edilemez. Eğer sigortalının bir kusuru tespit edilirse belirlenen fazla ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınır.

Ölen sigortalı işsizlere ait fazla ödemeler ise geri alınmaz. Sigortalı işsizlik ödeneği alırken, yeniden bir iş sahibi olursa ve tekrar bu işinden kendi isteği dışında ayrılırsa daha önce aldığı işsizlik ödeneği süresi dolana kadar almaya devam eder.

İşsizlik maaşı hakkında merak edilenler

İşsizlik ödeneği hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Konu ile ilgili tüm detaylar alt başlıklarımızda yer almaktadır.

İşsizlik maaşımı nereden alabilirim?

İşsizlik maaşları PTT şubeleri tarafından ödenmekte olup, İşsizlik ödeneği ödemeye hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonundan alınmaya başlanır. Ödenekler PTT’ye gidilerek nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilir.

İşsizlik maaşı başvuru sonucu nasıl öğrenirim?

İşsizlik ödeneğine başvuran kişiler, başvuru sonrası 15-20 gün içerisinde onay durumunu İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği başvuru sonucu olarak öğrenecektir. İşten çıkarılan kişi, iş akdinin feshedilmesinden sonra 30 gün süre içerisinde işsizlik ödeneğine başvuru hakkı bulunur.

İstifa eden kişi işsizlik maaşı alır mı?

İşsizlik ödeneği hak etmek için ilk şart işvereninin iş akdini fesih etmesidir. İyi niyet, ahlak vb. kurallara uyulmamasından dolayı işten çıkarılma söz konusu olması durumunda kişi işsizlik ödeneği hak etmez. İstifa eden, işten çıkmayı kendi isteyen kişi de bu hak dan yararlanamaz. İşsizlik ödeneği hak etmiş fakat, yeni iş bulan kişinin işsizlik ödeneği tekrar alma hakkı bulunur.
İŞKUR işsizlik ödeneği alan kişilere, bazı iş önerilerinde bulunabilir. Son çalıştığı işyeri, yaptığı iş ve mesleğine uygun pozisyon olması durumunda İŞKUR bu kişiler ile iletişime geçebilir. Kişinin önerdiği işi kabul etmemesi durumunda işsizlik ödeneği kesilme durumu olabilir.

İşsizlik maaşına ne zaman başvurulmalı?

İşsizlik ödeneğine başvuru, iş akdinizin fesih tarihinden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapabilir, 30 günün aşılması durumunda yine de başvuru kabul edilir, fakat geç kalınan günler kadar işsizlik ödeneğinizden kesilir.

İşsizlik maaşı alanlar, sağlık sigortasından yararlanabilir mi?

İşsizlik ödeneği hak eden kişiler, işsiz kaldığı dönemde hakettiği süre boyunca GSS ( genel sağlık sigortası ) faydalanır.

İşsizlik maaşı hakkı kazananlara sunulan hizmetler nelerdir?

İşsizlik ödeneği hak eden kişiye sunulan hizmetler şu şekildedir;
Yeni bir iş bulma
İşsizlik Ödeneği
Genel Sağlık Sigortası Primleri
Meslek geliştirme, yetiştirme eğitimleri

İşsizlik ödeneği ne kadar konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Yazı Kaynakları
4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili