1. Anasayfa
 2. SGK

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar 2024

İsteğe bağlı sigorta nedir, isteğe bağlı sigorta primi ne kadar, isteğe bağlı sigorta yararlanma şartları nelerdir, isteğe bağlı sigorta için nereye başvurulur? Tüm detayları ile yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Asgari ücret artışıyla birlikte, isteğe bağlı sigorta olarak da bilinen sigorta primi de güncellendi. 2024 yılında isteğe bağlı sigorta primi ne kadar? Sizler için detaylıca araştırdık.

İsteğe bağlı sigorta nedir?

İsteğe bağlı sigorta, kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemesi suretiyle uzun vadeli sigorta çeşitleri ve genel sağlık sigortası gibi kapsamlı sağlık güvencesi seçeneklerine katılma imkanı tanıyan bir sigorta türüdür.

isteğe bağlı sigorta primi ne kadar
isteğe bağlı sigorta primi ne kadar

İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar?

İsteğe bağlı sigortaya kayıtlı bireylerin, Genel Sağlık Sigortası (GSS) dahil ödeyecekleri aylık prim tutarları aşağıdaki gibi belirlenmiştir:

DönemAylık Kazanç Alt SınırıAylık Kazanç Üst Sınırı
01.01.2024 – 31.12.20246.400,80 TL48.006,00 TL
isteğe bağlı sigorta primi ne kadar

Hem normal isteğe bağlı sigortalılar hem de esnaf muaflığından yararlanan kadın sigortalılar, belirtilen dönemlere göre prim ödeme tutarıdır.

İsteğe bağlı sigorta yararlanma şartları nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta kapsamına girebilmek için Türkiye’de ikamet eden veya Türkiye’den ikamet ettiği ülkelerde sosyal güvenlik anlaşması olmayan Türk vatandaşlarından aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

a) 5510 sayılı Kanun uyarınca zorunlu sigortalı olma koşullarını yerine getirmeyen bir işte çalışmamak (Banka sandıkları dahil).

b) 4/a kapsamında sigortalı olarak çalışsa bile, aylık içinde 30 günden daha kısa süre çalışmak veya tam gün çalışmamak.

c) Kendi sigortalılığı nedeniyle herhangi bir aylık almayan bir durumda olmak.

d) En az 18 yaşını doldurmuş olmak.

e) İsteğe bağlı sigorta başvurusunu içeren dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na sunmak.

Yukarıdaki koşullar doğrultusunda, bireyler isteğe bağlı sigortalı olarak kayıt yaptırabilirler.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bağkur Primi Ne Kadar 2023?

İsteğe bağlı sigorta için nereye başvurulur?

İsteğe bağlı sigortalılığı ilk defa tercih edenler, e-devlet platformunu kullanarak veya “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” doldurarak yerel SGK müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler. Önceki isteğe bağlı sigortalılığını yeniden başlatmak isteyenler ise talep dilekçesiyle başvurularını gerçekleştirmelidirler.

Başvuruların işlem tarihi, adi posta veya doğrudan kuruma yapılan başvurularda evrak kaydına intikal tarihine, taahhütlü posta veya kargo ile yapılan başvurularda ise postaya verilme tarihine göre belirlenir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili