1. Anasayfa
 2. Diğer

İstifa Dilekçesi Örneği (Memur – Emekli – İşci)

İstifa dilekçesi örneği, işten ayrılma özel sektör istifa dilekçesi örneği, haklı nedenle istifa dilekçesi örneği, işçi istifa dilekçesi örneği, memur istifa dilekçesi örneği, emekli istifa dilekçesi örneği ve daha fazlası yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Bir çalışanın işten ayrılma kararı alırken, kibar ve uygun bir istifa mektubu hazırlamanın önemini bilmek oldukça önemlidir. İşten ayrıldığınızı içeren bir dilekçe vermek, iş ilişkilerinin düzgün bir şekilde sonlanması için önemlidir. Sizler için araştırdığımız istifa dilekçesi örneği tüm detayları ile içeriğimizde.

İstifa dilekçesi nedir?

İstifa dilekçesi, bir çalışanın mevcut iş veya görevinden ayrılmak istediğini resmi olarak bildiren yazılı bir belgedir. Bu dilekçe, çalışanın istifa etme niyetini açıklar ve işvereni veya yöneticisi ile paylaşmak amacıyla hazırlanır.

istifa dilekçesi örneği
istifa dilekçesi örneği

İstifa dilekçesi örneği?

Mevcut işvereninize olan saygınızı ve işten ayrılırken olumlu bir izlenim bırakmayı önemsemek oldukça değerli bir davranıştır. Sizler için özenle hazırladığımız dilekçe örnekleri şu şekildedir;

 • Standart istifa dilekçesi,
 • Haklı nedenle istifa dilekçesi,
 • İşci istifa dilekçesi,
 • Memur istifa dilekçesi,
 • Evlilik nedeniyle istifa dilekçesi,
 • Askerlik nedeniyle istifa dilekçesi,
 • Emeklilik nedeniyle istifa dilekçesi

İşte size, işten ayrılma sürecini düzgün ve kibar bir şekilde tamamlayabileceğiniz standart istifa dilekçe örneği şu şekildedir;

Örnek istifa dilekçesi (Standart)

İşten ayrılma özel sektör istifa dilekçesi örneği

Özel sektörde çalışanlar için nasıl profesyonel ve kibar bir istifa mektubu hazırlayabileceklerine dair örnek ve rehberlik edici bilgileri paylaşacağız. Sizler için hazırladığımız istifa dilekçesi örneği şu şekildedir;

Haklı nedenle istifa dilekçesi örneği

4857 Sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesi, işçinin iş akdini haklı nedenle feshetme hakkını düzenlemiştir. İşçi, iş akdini, kanunda belirtilen haklı fesih sebeplerinden birine dayanarak derhal feshedebilir ve böylece kıdem tazminatına hak kazanabilir. Bu sebepler kanunda açıkça belirtilmiştir.

İşçi istifa dilekçesi örneği

İşçinin istifa dilekçesi, iş ilişkisinin düzgün bir şekilde sonlanması için kritik bir adımdır. İşci için istifa dilekçesi şu şekilde olmalıdır.

Memur istifa dilekçesi örneği

Memurların iş hayatında önemli bir adım olan istifa dilekçesi hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları ve doğru adımları sizlerle paylaşarak ayrılık sürecini daha kolay ve profesyonel bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. Memur için istifa dilekçesi şu şekilde olmalıdır.

Evlilik nedeniyle istifa dilekçesi örneği

Evlilik sebebiyle hazırlamanız gereken istifa dilekçesi şu şekilde olmalıdır.

Askerlik nedeniyle istifa dilekçesi örneği

Askerlik sebebiyle hazırlamanız gereken istifa dilekçesi şu şekilde olmalıdır.

Emeklilik nedeniyle istifa dilekçesi örneği

Emeklilik sebebiyle hazırlamanız gereken istifa dilekçesi şu şekilde olmalıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bu yazımızda istifa dilekçesi örnekleri ile ilgili süreci detaylı bir şekilde sizlerle paylaştık. İstifa kararı almak hiç kolay olmasa da, yeni bir sayfa açmak ve hayatın farklı alanlarına odaklanmak herkes için önemlidir. Aklınıza takılan ve merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili