1. Anasayfa
 2. Diğer

İstifa Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İstifa nedir, istifa ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, istifa dilekçesi örneği, ihbar süresi ve dikkat edilmesi gereken tüm noktalar makalemizin devamında yer almaktadır.


5
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorusunun cevabını bu yazımızda hem çalışan hem de işveren açısından istifa ederken dikkat edilmesi gereken noktaları sizlere anlatmaya çalışacağız.

İstifa nedir?

İş sözleşmesi hem işverenin hem de işçinin anlaşması ile karşılıklı yapılırken, tek tarafın beyanı ile fesih gerçekleşmektedir. İş sözleşmesinin çalışan tarafından feshedilmesine istifa denir.

İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler
İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler

İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşci ve İşveren ilişkilerini düzenleyen 4857 sayılı İş Kanunu‘na göre işçi ve işverenin tüm haklarını korurken işten çıkarması için bazı hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir.

İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir kısaca incelemek gerekirsek;

 • İstifa dilekçesi el yazısı ile yazılmalı,
 • İhbar süresi dikkate alınmalı,
 • Deneme süresine dikkat edilmeli,
 • Hak edilen izinlerin ücreti,
 • Haftalık tatil iznine dikkat edilmeli

Ayrıca çalışan istifa etmeye karar verdiğinde ek olarak;

 1. Fesih sebebini belirlenmeli,
 2. İstifa dilekçesi dikkatli yazmalı,
 3. İşveren ile ilgili olumsuz konuşmalardan uzak durmalı,
 4. İşverenden referans istenmeli,

son olarak da çalışanın istifa ettikten sonra arkasında iyi işler bırakmalıdır.

İstifa dilekçesi el yazısı ile yazılmalı

Çalışan istifa etmesi durumunda istifa dilekçesini elle yazmalı ve ıslak imza ile imzalamalıdır.  Bilgisayar ortamında düzenlenen ve imzalanan istifa dilekçesi, çalışanı olası bir dava durumunda cebri imzaladığını iddia etmesi durumunda işvereni zor duruma sokacaktır. Bu nedenle istifa dilekçesinin ıslak imza ile imzalanması önemlidir.

İstifa dilekçesi örneği

Alt kısımda yer alan örnek bir istifa dilekçesi örneği yer almaktadır.

Tarih: …./….. /……

FİRMA ÜNVANI

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,

../../…. tarihleri arasında ……….. FİRMA ÜNVANI … departmanında ……. görevini yürüttüm.

İstifa nedeninizi kısaca özetlemelisiniz. (Burada ayrılma nedeni sizin için elbette farklı olabilir)

FİRMA ÜNVANI uzun çalışma hayatımın ve şirkete, iş arkadaşlarıma bağlılığımın getirdiği ayrı bir zorluğa rağmen söz konusu koşullarda görevimi yürütemeyeceğimi tarafınıza bildirmek durumundayım.

İstifamı dikkate alarak, gerekli işlemlerin başlatılmasını rica ederim.

Saygılarımla,

thumbnail
Önerilen Yazı
İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İhbar süresi dikkate alınmalı

İş sözleşmesi sona ermesi ile beraber işci işverene, işverende işçiye önceden bildirmek zorundadır. Sürelere uymayan tarafın karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Çalışan istifa etmeden önce, ihbar süresini dikkate alarak istifa etmeyi düşünmelidir. Eğer ki çalışan bu süreyi dikkate almadan istifa ederse; işverenin işçiden ihbar tazminatı talep hakkı doğacaktır. İşveren eğer ki ihbar tazminatı hak ederse, tazminatı işçinin rızası olmadan ücretinden kesemez.

İhbar süresi ne kadar?

İhbar süresi haftalık olarak hesaplanır ve hafta sonları, bayramlar, resmi tatiller dahil edilir. İhbar süresi ve ihbar tazminatı alt kısımda yer alan tabloya göre hesaplanır.

Hizmet SüresiBildirim Süresiİhbar Tazminatı Tutarı
6 aydan az olan çalışma dönemi için2 hafta2 Haftalık Ücret
6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışma dönemi için4 hafta4 Haftalık Ücret
1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışma dönemi için6 hafta6 Haftalık Ücret
3 yıldan fazla olan çalışma dönemi için8 hafta8 haftalık Ücret
İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler – ihbar süresi tablosu

Deneme süresine dikkat edilmeli

İşçinin, çalıştığı deneme süresince ihbar süresi uygulanmaz. İşveren ile işçi arasında yapılan iş sözleşmesinde deneme süresi çoğunlukla belirtilir.

İşveren ve işçi arasında yapılan iş sözleşmesinde “iki aylık deneme süresi” yer alıyorsa çalışanın işe giriş tarihinden itibaren 2 aylık deneme sürecinde istifa etmesi durumunda ihbar süresi dikkate alınmaz.

Hak edilen izinlerin ücreti

Her ne sebeple olursa olsun, çalışan istifa ederse ya da işten çıkarılması durumunda hak ettiği yıllık izinlerin ücreti işveren tarafından ödenmelidir. Özetle kullanılmayan izinler, çalışana izin ücreti şeklinde ödenir.

Ayrıca çalışan iş sözleşmesinin fesih edildiği tarihte yıllık izin hak etmesi durumunda, bu izin ücretlerinin de çalışana ödenmelidir.

Haftalık tatil iznine dikkat edilmeli

Çalışan haftanın 5 günü çalıştıktan sonra istifa etmesi durumunda ve Cuma günü işten ayrılırsa haftalık tatil hakkı ücreti verilmelidir. İşçinin çıkış işlemleri pazar günü itibari ile gerçekleştirilerek istifa dilekçesinde yer alan tarihinde bu şekilde düzeltilmesi doğru olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
SGK İşten Çıkış Kodları Nelerdir?

İstifa ederken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? konumuzla ilgili aklınıza takılan soruları ve merak ettiklerinizi alt bölümde yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili

Yorumlar (5)

 1. 1 Nisan 2023

  Merhabalar, istifa dilekçesini yazıp işverene sunduktan sonra, kurum şayet ihbar süresini kullanmanıza gerek yok hemen gidebilirsiniz derse mesela, ilerde işverenin ihbar süresini kullanmadı diye bir savı öne sürmesine karşı önlem olarak ne yapmalı işçi?

 2. 20 Kasım 2022

  Merhabalar Eren bey öncelikle nasılsınız inşallah iyisinizdir Eren bey benim askerliği saydırmala birlikte 1850 günüm var 4 a dan ve ben 10 yıl önce hipofiz makro adenom tümörü ameliyatı geçirmiştim ben malulen emekli olabilirmiyim ve ne kadar maaş alabilirim Eren bey ilginze

  • Merhaba, ilk defa çalışmaya başladığınız tarihten itibaren çalışma gücündeki kayıp oranını en az %60 oran alırsanız, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 prim gününü tamamlarsanız malulen emekli olabilirsiniz. En düşük emeklilik aylığı 3.500 Tl.

Bir yanıt yazın