1. Anasayfa
  2. Diğer

İşveren Zam Yapmak Zorunda mı?

İşveren her sene zam yapmak zorunda mıdır, her yıl işveren zam yapmak zorunda mı, Eşitlik davranma ilkesi? Tüm detayları ile yazımızın devamında.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

İşveren zam yapmak zorunda mı konusu birçok çalışanın merak ettiği konular arasında yer alır. İşveren ve çalışanın ortak paydası para kazanmaktır. Doğal olarak işveren ve çalışan arasındaki en hassas konulardan bir tanesi de çalışma ücretleridir.

Çalışanın ücreti sadece iş sözleşmesi imzalanırken belirlenmez, zamanla ücret artışları yapılabilir.

İşveren her sene zam yapmak zorunda mıdır? 

İşveren ile çalışan ilişkisi temel olarak 4857 sayılı İş Kanunu ve buna bağlı yönetmelik ve mevzuat ile belirlenmektedir.

İşverenin çalışanlara ücret ödeme yükümlülüğü, bu ücretlerin nasıl ve ne şekilde ödenmesi gerektiği mevzuatta açıkça belirtilmiştir. Ancak ücret artışına ilişkin yasal bir düzenleme bulunmamaktadır.

Her yıl işveren zam yapmak zorunda mı?

İşçi işe başlarken işverenle çalışma koşulları konusunda anlaşarak iş sözleşmesi imzalar. Bu sözleşmede ücret artışı kararlaştırılırsa, işveren buna göre hareket etmekle yükümlüdür. Ancak iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yer almıyorsa, zam ile ilgili tüm inisiyatif işverene bırakılır.

İşverenin artırmakla yükümlü olduğu tek ücret, devletin belirlediği miktara göre periyodik olarak revize edilmesi gereken asgari ücret rakamıdır. 

Asgari ücretin üzerindeki diğer ücretler için asgari ücretin altına düşmediği sürece zam zorunluluğu yoktur. 

İşveren, yıllık veya dönemsel planlamasında ücret artışına karar verebilir veya zam yapmamayı tercih edebilir. İşçi, işverenden zam talep edebilir. Ancak işverenin bu talebi karşılama yükümlülüğü yoktur.

işveren zam yapmak zorunda mı
işveren zam yapmak zorunda mı

Eşit davranma ilkesi

İşverenin zam konusundaki tek taraflı iradesini sınırlayan en önemli unsur 4857 sayılı İş Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca Eşit Davranma İlkesi’dir.

Çalışanların ölçülebilir performanslarına göre farklı zam oranları belirlenebilir. Ancak bu oranlar geçerli nedenlere dayanmalı ve ölçülebilir olmalıdır. 

İşveren, aynı koşullardaki iki işçiden birine zam verir, ancak diğer işçiye hiçbir geçerli sebep olmaksızın zam yapmazsa, bu “ayrımcılık” anlamına gelir ve eşit davranma ilkesine aykırıdır. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
  • 0
    be_endim
    Beğendim
  • 0
    g_zel
    Güzel
  • 0
    ba_ar_l_
    Başarılı
  • 0
    tepkisiz
    Tepkisiz
  • 0
    _lgisiz
    İlgisiz
  • 0
    _zg_n
    Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili