İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Diğer

Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirli kira yardımı, kentsel dönüşüm kapsamında sunulan kira yardımı nasıl alınır, şartları nelerdir tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında yer almaktadır.


0

Kira yardımı, muhtaçlık sınırı altında kalan vatandaşların kira ödemelerine destek olmak amacıyla sunulan ödeme türüdür. Sosyal devlet ilkesi gereği, dar gelirli kişilere devletimiz birçok yardım ayni ve nakdi destekler sunmaktadır. Kira yardımları da bu yardımlar arasında yer almaktadır.

Dar Gelirliye Kira Yardımı

T.C. sosyal bir devlet olmasından dolayı muhtaç ve dar gelirli ailelere bazı ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmakta olup kira yardımı da bu yardımlardan bir tanesidir. Muhtaçlık sınırı altında kalan ailelerin, maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı kira paralarını ödemekte zorlanmaktadır. Sosyal devlet ilkesi gereğince evsiz ailelerin barınma ihtiyaçları için barınma yardımı, kira paralarını ödeyemeyen ailelere ise belirlenen miktarlarda kira yardımı desteği verilmektedir.

Kira Yardımı Yapan Devlet Kurumları

2021 Kira yardım desteği, farklı kurumlar tarafından sunulan destek olmakla beraber iki gruba ayrılmaktadır. Dar gelirli vatandaşlar için kira yardımı ve kentsel dönüşüm kapsamında sunulan kira yardımı olmak üzere kira yardımı başvurusu yapılacak kurumlar şu şekildedir;

gerekli şartların sağlanması durumunda başvuru sahiplerine kira yardım desteği verilmektedir.

Kira Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Kira yardımı şartları, evleri risk altında olan vatandaşların bu kira yardımı desteğinden yararlanması için başvuru yapması gereklidir. Kira yardımı desteğinden faydalanmak için iki türlü başvuru türü bulunur.

Sosyal Yardımlaşma Kira Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfından kira desteği almak için gereken şartlar alt kısımdadır;

 • Muhtaçlık sınırı altında olması
 • Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’den az olması
 • Hanede bulunan kişilerde gayrimenkul konut bulunmaması
 • Hanede bulunan kişilerde vergi kaydı bulunmaması
 • Hande bulunan kişilerde araç kaydı olmaması

yukarıda yer alan maddeler sosyal yardımlaşma vakıflarına göre değişkenlik gösterebilir. Bunun nedeni her vakfın kendine özgü “müteveli heyeti” bulunmaktadır. Gerekli şartların sağlanması durumunda kira yardımı desteğine başvurabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Yardımlaşma Kira Alma Belgeleri Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışnma vakfından kira yardımı almak için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Başvuru Dilekçesi
 • Kimlik Belgesi
 • Fakirlik Belgesi
 • Kira Kontratı

gereki evrakları eksiksiz teslim etmeniz durumunda başvurular “Mütevelli heyeti” tarafından değerlendirilerek olumlu olumsuz başvurular sonuçlanacaktır.

Kentsel Dönüşüm Kapsamında Kira Alma Şartları Nelerdir

Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardım desteğinden faydalanmak için 6306 sayılı kanun hükümlerine göre başvuru yapması gereklidir.

Kentsel Dönüşüm Kapsamında Kira Alma Belgeleri Nelerdir

Kentsel dönüşüm kapsamında kira desteği alacak kişilerin gerekli evrakları hazır etmesi gereklidir. Bu evrak şu şekildedir;

 • Başvuru yapacak kişinin kimlik belgesi
 • Başvuru Dilekçesi
 • Bina Risk Raporu
 • Bina Yıkım Formu
 • Tapu Belgesi
 • Ziraat Bankası Hesap Cüzdanı
 • Kişiye ait son üç aylık herhangi bir fatura

yukarıdaki belgeleri eksiksiz şekilde tamamlayan kişiler başvurularını bağlı oldukları il / ilçe belediyelerine yapabilirler. Kira yardımına hak kazanan kişilere kira yardımları TÜFE oranında belirlenir.

E-Devlet Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı başvuru formu üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle T.C. kimlik numarası ve şifresi ile beraber e-devlet sistemine giriş yapması gereklidir. Arama kısmından “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne girerek kişisel bilgileriniz ile beraber uygulama erişim izni vermelisiniz. İşlem onayı vermeniz durumunda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kira Yardımı Başvuru Formu

Kira Yardım Parası Ne Kadar 2022?

Kira yardım desteği şehirlere göre değişiklik gösterse de, genel olarak verilen 2022 kira yardım tutarı 1.150 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kira yardım desteği tutarı kentsel dönüşüm desteği tutarı olmamak la beraber dar gelirli ailelere sunulan kira yardımıdır.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap