İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ödenmezse ne olur, kredi borcu ödenmezse kredi notu düşer mi, kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur, kredi borcu ödenmezse icra gelir mi tüm bu sorunların cevapları yazımızda.


+ - 0

Kredi borçlarını ödeyemeyen kişilerin durumu ne olur? Evlerine haciz gelir mi? Kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyememesinden kaynaklı hapis cezası uygulanabilir mi? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Son yıllarda artan kredi kartı ve kredi kullanımından kaynaklı pek çok kişi müzdarip. Borçlarını ödeyemediğinden dolayı insanlar farklı haciz durumları ile karşı karşıya kalabiliyor.

Kredi ödenmezse ne olur?

Kredi borcu kredi kullanan kişilerin her ay düzenli olarak ödemeleri gereken bir yükümlülüktür. Eğer ki kredi borçlarınızı zamanında ödemezseniz bankalar tarafından sürekli hatırlatma mesajları ve telefon ile ihbar alacaksınız. Tüketici kredisi sözleşmeleri kanunda da belirtildiği gibi eğer ki bir kişi kredi çektiği zaman borcunu 2 aylık süre ile üst üste ödemediği taktirde banka ek olarak bir aylık süre daha tanır, eğer bu sürede de borcunu ödemezse banka borcun tamamını isteyebilir, bu süreçten sonra artık tamamen bankanın insiyatifine ve iyi niyetine kalmıştır.

Kredi borcu ödenmezse kredi notu düşer mi?

Kısacası bu süreçten sonra kredi borcu ödemelerinde artık bankanın keyfine kalmış olmaktasınız. Banka size gerekli imkanları ve zamanı tanıdığından geri kalan süreçte banka size tercih ettiği yaptırımı sunacaktır. Tüketici kredilerinde yaşanan gecikmeler neticesinde kişilerin kredi notları da olumsuz etkilenir. Etkilenen kredi notları dahilinde artık başka bankalardan kredi almak, kredi kartı çıkarmak da zora girmektedir.

Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borcu zamanında ödenmemesi ya da geç ödenmesi durumunda şu şekilde adımlar başlatılabilir.

  • Takvim yılı içerisinde kredi kartı ödemesin, 3 kez kişinin geciktirmesi durumunda kredi kartı nakit çekim işlemine kapatılır,
  • 3 kez borcun ödenmemesi durumunda kredi kartı tamamen kullanıma kapatılır,
  • Kapatılan kartın tekrardan açılması için borcun ödenmesi istenir

01 Ekim 2021 tarihinden itibaren asgari borcu ödemeyen kredi kart sahiplerine;

  • %2,28 aylık gecikme faizi uygulanır,
  • Dönem borcu dışında kalan kısmı içinde aylık %1,98 alışveriş faizi uygulanmaktadır.

Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur?

Kredi kartı borcunun 1 gün gecikmesi durumunda kredi kart sahibine idari ve yasal işlem başlatılmaz.

Kredi borcu ödenmezse icra gelir mi?

Bankalar elinizde bulunan taşınmaz mülklerinizi anında haczedebilir. Bunun dışında maaşınıza en fazla 4 de 1 oranında el koyabilir. Tabi bu süreç artık bankanın tamamen insiyatifine kalmış olan bir durumdur. Bu süreçten sonra banka ile görüşerek yaptırımların neler olduğunu ve orta yolun bulunması için neler yapılabileceği gibi sorulara banka ile ortak cevap arayabilirsiniz.

Banka ödenmeyen borç üzerinden her şeyi haciz edebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Son yıllarda yapılan tüketiciyi korumaya yönelik kanunlar kapsamında artık bankalar tüketicilerin maaşlarını ve mallarının bir kısmını haciz edebilmektedir. Bu konuda avukatlar aracılığı ile haklarınızın tam olarak neler olduğunu, hangi adımları atmanız gerektiği gibi bilgileri detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi borcundan hapis yatılır mı?

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiye öncelikle bazı yaptırımlar uygulanır. Kredi kartı sahibine 90 gün boyunca ödeme yapmaması durumunda yasal uygulamalar uygulanır. Buna rağmen yine kişi ödemelerini yapmaması durumunda hapis cezası uygulanma ihtimali olabilir.

Banka kredisini ödeyemiyorum ne yapmalıyım?

Kredi kartı borcunu ödeme zorluğu çekmeniz ya da hiç ödeme durumu olmaması durumunda yapılacak en mantıklı hareket bankanızla ile görüşme talep ederek borcunuzu yapılandırmak olacaktır. Yapılandırma ile beraber taksit sürelerinizi belirleyebilir ve vadelerinizi uzatabilirsiniz. Unutmamanız tek gereken nokta banka ile görüşmeleriniz iyi niyet ve yapıcı olmalıdır.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında çalışmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kurumlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktaran blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap