1. Anasayfa
 2. Diğer

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur, kredi borcu ödenmezse kredi notu düşer mi, kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur, kredi borcu ödenmezse icra gelir mi tüm bu sorunların cevapları yazımızda.


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Evlerine haciz gelir mi? Kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyememesinden kaynaklı hapis cezası uygulanabilir mi? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi borcu nedir?

Kredi borcu, bir kişinin, bir finansal kurumdan (banka, kredi kartı şirketi vb.) alınan bir kredi veya borç miktarını geri ödemesi gereken miktardır.

kredi borcu ödenmezse ne olur
kredi borcu ödenmezse ne olur

Kredi borcu ödenmezse ne olur?

Kredi borcu kredi kullanan kişilerin her ay düzenli olarak ödemeleri gereken bir yükümlülüktür. Eğer ki kredi borçlarınızı zamanında ödemezseniz bankalar tarafından sürekli hatırlatma mesajları ve telefon ile ihbar alacaksınız.

Kredi borcu ödenmezse yaşanabilecek durumlar aşağıda madde madde sıralanmıştır:

DurumAçıklama
Mal HacziÜzerinize kayıtlı mal varlığına haciz gelebilir.
Maaş HacziMaaşınıza alacaklı tarafından haciz konulabilir.
Ev HacziEv haczi uygulanabilir.
Kredi Notu DüşerKredi notunuz düşer ve gelecekte kredi alabilme şansınız azalır.
İpotek ve Rehin Kaybıİpotek veya rehin gösterdiğiniz mülkler kaybedilebilir.
Taksitlendirme İmkanıBorcu taksitlendirmek için alacaklı ile anlaşma yapılabilir.
kredi borcu ödenmezse ne olur

Kredi borçları ödenmediği takdirde yasal takip süreci başlar ve borç, banka veya borcu devralan varlık yönetim şirketi tarafından tahsil edilmeye çalışılır. Maaş haczi ise genellikle gelirin en fazla %25’ini etkiler.

Kredi borcu ödenmezse kredi notu düşer mi?

Kısacası bu süreçten sonra kredi borcu ödemelerinde artık bankanın keyfine kalmış olmaktasınız. Banka size gerekli imkanları ve zamanı tanıdığından geri kalan süreçte banka size tercih ettiği yaptırımı sunacaktır.

Tüketici kredilerinde yaşanan gecikmeler neticesinde kişilerin kredi notları da olumsuz etkilenir. Etkilenen kredi notları dahilinde artık başka bankalardan kredi almak, kredi kartı çıkarmak da zora girmektedir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmezse ne olur?

Kredi kartı borcu zamanında ödenmemesi ya da geç ödenmesi durumunda şu şekilde adımlar başlatılabilir.

DurumAçıklama
3 Kez GecikmeTakvim yılı içerisinde kredi kartı ödemesini 3 kez geciktiren kişinin kredi kartı nakit çekim işlemine kapatılır.
3 Kez Ödeme Gecikmesi3 kez borç ödenmediğinde kredi kartı tamamen kullanıma kapatılır.
Kartın Tekrar AçılmasıKapatılan kartın tekrar açılabilmesi için borcun ödenmesi gereklidir.
Aylık Gecikme Faizi01 Ekim 2021 tarihinden itibaren asgari borcu ödemeyen kredi kartı sahiplerine %2,28 aylık gecikme faizi uygulanır.
Alışveriş FaiziDönem borcu dışında kalan kısım için aylık %1,98 alışveriş faizi uygulanır.
kredi borcu ödenmezse ne olur

Kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur?

Kredi kartı borcunun 1 gün gecikmesi durumunda kredi kart sahibine idari ve yasal işlem başlatılmaz.

Kredi borcu ödenmezse icra gelir mi?

Bankalar, taşınmaz mülklerinizi anında haczedebilir ve maaşınıza en fazla 4’te 1 oranında el koyabilir, ancak bu süreç bankanın inisiyatifine bağlıdır. Daha sonra bankayla iletişim kurarak sorularınızı sormak ve ortak bir çözüm bulmak önemlidir. Son yıllarda tüketiciyi korumaya yönelik kanunlar bu konuda daha fazla bilgi almanıza yardımcı olabilir.

Kredi borcundan hapis yatılır mı?

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiye öncelikle bazı yaptırımlar uygulanır. Kredi kartı sahibine 90 gün boyunca ödeme yapmaması durumunda yasal uygulamalar uygulanır. Buna rağmen yine kişi ödemelerini yapmaması durumunda hapis cezası uygulanma ihtimali olabilir.

Banka kredisini ödeyemiyorum ne yapmalıyım?

Kredi kartı borcunu ödeme zorluğu çekmeniz ya da hiç ödeme durumu olmaması durumunda yapılacak en mantıklı hareket bankanızla ile görüşme talep ederek borcunuzu yapılandırmak olacaktır. Yapılandırma ile beraber taksit sürelerinizi belirleyebilir ve vadelerinizi uzatabilirsiniz. Unutmamanız tek gereken nokta banka ile görüşmeleriniz iyi niyet ve yapıcı olmalıdır.

Kredi borcu ödenmezse ne olur? Konumuz hakkında merak ettiğiniz soruları alt kısımda yer alan yorumlar kısmından bizlere yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir. Engelli hakları, erişilebilirlik, SGK ve ilgili mevzuatlar konularında bağımsız danışmanım.

Yazarın Profili