Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Malul ve Emekli Olanlar Yeniden Çalışabilir Mi

Malulen emekli olanların yeniden çalışması, hukuken herhangi bir engel teşkil etmese de, sigortalı bir işyerine girilmesi durumunda, malul aylığı kesilmektedir. Malulen emekli olanların yeniden çalışması, aynı zamanda kendi iş yerlerini açmaları durumunda da mümkün olmaktadır. Engelli emeklilik durumunda, kişi emeklilik sonrası sigortalı bir işyerine girmesi durumunda SGDP "Sosyal Güvenlik Primi" ödenmesi halinde çalışabilir.
malulen emekli çalışabilirmi
emekli olan yeniden çalışabilirmi

Emeklilik maaşlarının kesintiye uğraması durumu memur olma durumunda söz konusu olabilmektedir. Fakat özel sektör içerisinde çalışma olması durumunda hem maaş hem de emekli maaşı alma söz konusu olabilmektedir.

Malulen Emeklilik İçin Yaş Şartı Var Mıdır ?

Malulen emeklilikte yaş şartı, emeklilik durumuna göre ya da yıllar bazında alınan kararlara göre değişkenlik göstermektedir. Engelli emekli olmak isteyenlerin %40 oranında vergi indirimi olması halinde ve belirli şartları sağlaması durumunda yaşa bakılmaksızın emeklilik hakkı verilmektedir.

Maluliyette yaş kriterinin yanı sıra sigorta yılı ve prim süresi şartları bulunmaktadır. 10 yıl boyunca sigortası ödenmiş ve 1800 prim günü tamamlanmış olan kişilerin malulen emekli olmaları için herhangi bir engel bulunmamaktadır. 

Malulen emekliliğin olması için aynı zamanda maluliyet durumunun 60 günlük olarak raporlandırılması gerekmektedir. 60 günlük kayıp durumları olması halinde emekliliğe hak kazanmak mümkün olmaktadır. 

Malulen Emekli Maaşı Neden Kesilir ?

Malulen emeklilik maaşının kesintiye uğraması, şu durumlarda karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir:

 • 4/A statüsünde sigortalı olarak çalışmaya başlayan işçi olunması durumunda maluliyet durumu ortadan kalkmakta ve emekli maaşı kesintiye uğramaktadır. 
 • Memur olarak çalışılması durumunda da maluliyet durumu ortadan kalkmaktadır. 
 • Rapor alınması durumunda bu raporun geçerliliğini yitirdiği andan itibaren emekli maaşı kesintiye uğramaktadır.

Malul ve emekli olanların yeniden çalışması işveren konumunda olunması halinde herhangi bir kesinti söz konusu olmamaktadır. Bu süreçte önemli olan sigortalı çalışmanın beyan edilmesi durumu olarak bilinmektedir. 

Malulen Emekli Olan Normal Emekli Olabilir Mi ?

Malulen emekliliğin normal emekliliği etkilemesi, maluliyet durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Eğer geçici bir maluliyet durumu varsa, ortadan kalkmasının akabinde normal emeklilik şartlarının beklenmesi gerekmektedir. 

Bunun yanı sıra malulen emekli olan kişilerin, normal emeklilik yaşının beklenmesi durumunda da emeklilik hakkı olmaktadır. Fakat prim günü eksikliklerinin ya da borçlanmaların kapatılması gerekli görülmektedir. 

Malulen Emekli Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

Malulen emeklilerin çalışması durumunda maaş kesintileri, herhangi bir sigorta girişinin yapılması durumunda söz konusu olmaktadır. Fakat iş veren konumunda çalışılması durumunda esnek çalışma durumu söz konusu olacağı için maaş kesintisi oluşmamaktadır. 

Maaş kesintisi memur ya da işçi olarak çalışma yeterliliğinin olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Fakat kişilerin ek gelir elde etmesine yönelik yaptıkları diğer özel işler, maluliyet maaşını ortadan kaldırmamaktadır. 

Malul ve emekli olanların yeniden çalışması uygun şartlar içermesi ve bununla birlikte maluliyet durumunun ortadan kalkmasını göstermemesi durumunda herhangi bir kesinti oluşmadan mümkün olmaktadır. Bunun için işe başlangıç süreçlerinde gerekli görüşmelerin yapılması ve maaş kesintisi şartlarının konuşulması gerekmektedir.

Yorumları Oku

 • 20 Nisan 2021

  Hikmet Yıldız

  Ben malulen emeklilik zor şartlarda olduğum için ek bir iş yapmak istiyorum özel sektör de çalışabilir miyim maşimda kesinti olurmu yada iptal olur mu...
  Cevapla
  • 21 Haziran 2021

   burak

   Bende malulen emekliyim iş kazasından 76 raporum var hem sürekli is göremezlik hem de malul maaşı alıyorum ama malul maaşı az masa bası iş buldum asgari ücret sgk baslar baslamaz malul kesilecek eğer işe girersem sizinde kesilecek sgk olmadan çalışırsanız kesilmez benim maaş malul 750 tl asgari ise girersem 2800 asgari alicam 750 dusecek 750 malule sayarsam 2000 tl calisiyor olucam insanın zoruna gidiyor zaten 750 geliyor yatarak diyorsun arada kaliyor insan 3500 4000 bin işe girsem zoruma gitmez 750 gitsind e yasalarımız maaşı çalışırsak almamıza izin vermiyor.
   Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :