İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Emeklilik

Malulen Emeklilik Şartları ve Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

Malulen emeklilik şartları nelerdir, malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsar, malulen emeklilik maaşı hangi durumlarda kesilir hepsi yazımızın devamında.


0

Malulen emeklilik, bir kişinin normal iş gücünden %60 ya da daha fazla kayıp yaşandığı durumlarda gerçekleşen emeklilik durumudur. Malulen emekli olabilmek için birtakım şartların olgunlaşması gerekiyor. Kişilerin malulen emekli olabilmesi için öncelikle %60 iş göremez raporu alabilmesi ve doktor kontrolü sırasında malulen emeklilik hastalıklarından birini taşıması gerekiyor.

Bu emeklilik başvurusu için sigortalının ya da sigortalı işverenin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da merkezine yazılı olarak başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvuru yapılan kurum yazılı başvuruyu yetkili sağlık kurumlarına iletir ve sigortalının maluliyet şartlarının taşıyıp taşımadığı araştırılır. Sigortalılar bu süreçte bireysel başvuru ile engelli sağlık raporu aldıkları takdirde belgeleri geçerli sayılmazlar. Bu durumda malulen emeklilik için kurum sevki şartı aranmaktadır. Sigortalılar gerekli tespitler için hastanelere sevk edilir ve rapor hastane tarafından hazırlandıktan sonra kuruma gönderilir. Gönderilen rapor kurum tarafından incelemeye alınır.

Malulen emeklilik şartları nelerdir?

Malulen emeklilik şartları, sigorta ilk başlangıcı süresinden önce sağlıklı olan ya da engel durumu varsa da çalışmasına engel olmayan kişiler çalışma süresi içerisinde malul duruma geldiklerinde sigorta süreleri ve yıl şartlarını karşılamak sureti ile emekli olabiliyorlar. Malulen emekli olabilmek için belirtilen şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin herhangi bir işte en az 10 yıl sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.
 • Çalışılan işte en az 1800 SGK priminin ödenmesi gerekiyor.
 • Emekli olacak kişimin SSK’lı olarak yani 4/A sigortalı olarak çalışıyorsa işi bırakmış olması gerekiyor.
 • %60 iş gücü kaybının sigorta başladıktan sonra meydana gelmesi gerekiyor.
 • 4/B sigortalı ise ticari faaliyetlerde bulunmaması gerekiyor.
 • 4/C sigortalıların da geçici görevler de dâhil olmak üzere tüm görevlerini bırakmış olması gerekiyor.

Bu şartlar ışığında eğer kişi sürekli olarak bakıma muhtaçlık durumu içerisinde ise 10 şartı aranmıyor ve prim ödemesi dolduğunda malulen emekli olabiliyorlar. Şartlar oluştuğunda kişiler gerekli belgeleri hazırlayarak süreci başlatabilme hakkına sahip olabiliyorlar.

Malulen emeklilik dilekçe örneği

Malulen emekli olmak için bütün belgeleri aldıysanız geriye sadece dilekçe kalmaktadır. Sizlere doğru bir malulen emeklilik dilekçe örneği vereceğiz. Unutmayın dilekçenin düzgün yazılması başvurunuzun kabulü açısından önemlidir.

TC SOSYAL SİGORTALAR KURUMU BAŞKANLIĞI
Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü……………..İl Müdürlüğü (Buraya hangi ilden başvuru yapıyorsanız onu yazmalısınız) Kurumunuzda …………………(sigorta sicil no yazılacak)Sigorta Sicil / Bağ-no ile kayıtlıyım. Halen çalışıyorum. Eğer çalışmıyorsanız “…/…./…… şu tarihte işten ayrıldım” şeklinde yazılacak. Aşağıda belirttiğim rahatsızlığım tespiti için ikametgahıma yakın bir hastaneye sevk işlemimin yapılmasını arz ederim.

Tarih
Ad – soyadı ve imza
Sigortalı olan kişinin:
TC Kimlik No:
En son sigortalı olduğu tarih:
Adresi:
Telefon Numarası:(Dilekçenize kimlik fotoğrafınızı koymayı unutmayın.)
dilekçe

Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsar?

Malulen emeklilik hastalıkları arasında şeker hastalığı çok rastlanılan hastalıklardan biridir. Zorlu tedavi süreci olan kanser türleri de geçerli hastalıkların başında geliyor. Malulen emeklilik hastalıkları şu şekildedir;

 • Parkinson Hastalığı
 • Kalp Nakli
 • Böbrek Nakli
 • Bunama (Demans)
 • Şizofreni
 • Gastrointestinal Kanamalar
 • Zihinsel Problemler
 • Solunum Sistemi Hastalıkları
 • Serebral Palsi
 • Kol, bacak kayıpları
 • Akciğer Nakli
 • AIDS
 • Kanser
 • Bipolar Bozukluk
 • Karaciğer Nakli
 • MS Hastalığı
 • Behçet Hastalığı
 • Kalp Yetmezliği
 • Anemi
 • Görme Azlığı
 • Verem

Engelli malullük tespiti nasıl yapılır?

Malullük tespiti, bu alanda yetkilendirilen hekimler ya da diş hekimlerinden oluşan Sağlık Kurullarınca yerine getiriliyor. Kurullar değerlendirmelerini yaparken belgelerin eksik ya da yetersiz olduğu durumlarda yetki verilmiş olan sağlık kurulları tarafından hazırlanan raporları ve tıbbi belgeleri konu ile ilgili olan mevzuat hükümleri kapsamında değerlendirmeye alırlar. Bu değerlendirme sonrasında ise kişi maluldür ya da değildir şeklinde ara karar verebilirler.

Kişiler malul olduklarına dair karar ortaya çıksa dahi belli durumlar karşısında kontrol muayene şartını yerine getirmek durumundadır.

Malulen emeklilik maaşı hangi durumlarda kesilir?

Malulen emekli olan kişilerin aldığı aylık, sigortalı olanların 5510 sayılı Kanun çerçevesinde ya da yabancı bir ülke mevzuatına göre çalışmaya başlaması ile kesilir. Yapılan kontrol muayenesi sonrasında kişinin malullük durumunda iyileşme görülmesi ve ortadan kalkması ile de bu aylık ödenmez. 

Malulen emeklilik için kontrol muayene şartı nedir?

Malulen emeklilik kontrol muayenesi, sağlık kurulunca karar vermesi ve tekrar değerlendirme kriterleri şu şekildedir;

 • İhbar Durumunda
 • Şikayet Halinde
 • Maluliyete ilişkin kurumca karar gereği
 • Kontrol Muayenesi tabi durumunda

Malulen emeklilik raporu nereden alınır?

Malulen emekli olmak için alınması gereken sağlık raporu devletin tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurulları tarafından düzenlenmesi gereklidir. Sağlık raporu üzerinde iş gücü kaybının ve engel oranının açıkca belirtilmesi gereklidir. Sağlık kurulu tarafından hazırlanan sağlık raporu SGK kurumuna teslim edilmelidir.

Sağlık Kurulu Raporu veren sağlık kurumları şu şekildedir;

 • Üniversite Hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
 • Tam Teşekküllü Devlet Hastaneleri

Malulen emekli maaşı ne kadar 2022?

Çalışma potansiyelinin %60’ını kaybeden kişiler malulen emekli olarak belli oranda maaş alma hakkı elde edebiliyorlar. Emeklilik maaşları da kişilerin prim esas kazanç tutarına göre belirleniyor. Yani sigortalının priminin üzerinden brüt ücret ne kadar yüksek olursa malulen emekli maaşı tutarı da o kadar yüksek olur. 2022 yılı en düşük emekli maaşları 2.500 TL olmuştur, Buna göre en düşük malulen emekli maaşları şu şekildedir;

2021 Maaşı2022 Maaşı
1.735 TL2.500 TL
1.844 TL2.500 TL
1.952 TL2.500 TL
2.061 TL2.585 TL
2.169 TL2.721 TL
2.277 TL2.858 TL
2.386 TL2.994 TL
2.494 TL3.130 TL
2.603 TL3.266 TL
2.711 TL3.402 TL
2.820 TL3.538 TL
2.928 TL3.674 TL
3.037 TL3.810 TL
3.145 TL3.946 TL
3.254 TL4.082 TL
3.362 TL4.218 TL
3.470 TL4.354 TL
3.579 TL4.490 TL
3.687 TL4.626 TL
3.796 TL4.763 TL
3.904 TL4.899 TL
4.013 TL5.035 TL
4.121 TL5.171 TL
4.230 TL5.307 TL
4.338 TL5.443 TL
4.446 TL5.579 TL
malulen emeklilik maaş tablosu

Malulen emeklilik maaşı nasıl sorgulanır?

Malulen emekli olacak kişilerin yaptıkları başvuruların kontrollerini, emekli maaşının ne kadar olduğunu öğrenebilmek için maaş sorgulaması yapabilirler. 

E Devlet portalına TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır. Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan uygulama üzerinden 4A emekli aylık bilgisi uygulaması açılarak buradan emeklilik maaş durumu öğrenilir.

E Devlet portalına TC kimlik numarası ve şifre ile girdikten sonra ilgili kurumun sayfasından 4B emekli aylık bilgisi üzerinden maaş bilgisi öğrenilebilir.

Kişiler yine E Devlet portalına TC kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ilgili kurumun 4C emekli aylık bilgisi üzerinden maaş bilgisi hakkında sorgulama yapabilir. 

Malulen emeklilik maaşı alabilmek için süre koşulu var mı?

Malulen emeklilik aylığı alınması için başvuru tarihinden önceki bir yıl içerisinde hastalık tanısı alınmalıdır. Başvuruya göre düzenlenen sağlık raporu tarihinden itibaren 18 ay malullük aylığı ödeme süresi başlar. Zamanında başvurulmaması durumunda malulen emekli aylığı eksik ödenmektedir.

Önerilen Yazı
Engelli Raporu Nasıl Alınır, Rapor Hesaplama Oranları

Malulen emeklilik çeşitleri nelerdir?

Malulen emeklilik başvurusu sırasında veya sonuçları sırasında sık sık karşımıza çıkan bu terimler hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için faydalı olacaktır.

Vazife Malullüğü

Kişinin çalıştığı kurumda herhangi bir iş kazası sonucunda çalışamayacak duruma gelmesine vazife malullüğü denir. Birey çalıştığı kurumda işinden dolayı çalışamayacak duruma geldiği için bir çalışma yılı şartı aranmaz. Bu kişilere malulen emekli aylığı bağlanır ve bütün tedavi masrafları çalıştıkları kurum tarafından karşılanır.

Adi Malullük

10 yılı aşkın süredir aynı yerde hizmet veren birisinin bir hastalık sonucu çalışamayacak duruma gelmesine adi malullük denir. Çalışma süresi 10 yılın altındaysa kişi toplu ödeme alır ve aylık bağlanmaz. Fakat 10 yılın üzerindeyse kişiye aylık bağlanır.

Harp Malullüğü

Savaş, kurtarma veya operasyonlarda görevli olan kişilerin harp kazası sonucu malulen emekli olmasına harp malullüğü denir. Savaşta kaza sonucu malulen emekli olan kişiye hem tazminat ödenir. Hem de emekli maaşı bağlanır. Ek olarak ailesinin ve kendisinin bütün sağlık masrafları devlet tarafından karşılanır.

Malulen emeklilik ile normal emeklilik arasındaki fark nedir?

Emekli olacağı tarihten önce malulen emekli olan bir kişi ne gibi haklarını kaybeder, yada bir fark olur mu sorusu en çok sorulmaktadır. En büyük farklardan biri ise Emeklilik ikramiye tutarlarıdır bu tutarları net bir şekilde çalıştığınız kurumdan ayrıldığınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Eğerki Malulluk durumuyla emekli olanların bu maluliyetleri işe girmeden önce varsa ve iş sırasında oluşan malulluk durumlarına görede emekli maaşları değişmektedir.

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap