Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım var İrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var. Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum. Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olun Serhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Memur Aile Yardımı Nedir
Diğer
Devamı

Memur Aile Yardımı Nedir

Devlet memurlarına eş ve çocuklarından dolayı mali yardım yapılmaktadır. Memurun, menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir SGK kuruluşlarından aylık almayan eş ve çocuklarının her biri için belirlenen miktar kadar ödeme yapılmaktadır.

Eş İçin Aile Yardımına Hak Kazanma

Eş için aylık alma hakkı resmi nikâh tarihini izleyen ayın başından itibaren kazanılır. Burada dikkat edilecek husus eşin her ne olursa olsun menfaat karşılığında çalışmaması ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almamasıdır. Eş için aylık yardım hakkı resmi nikâh tarihi ile başladığı gibi, daha sonra Aylık Yardım Beyannamesi ile kuruma başvurulduğu tarihten itibaren de başlayabilir. Bununla birlikte beyannameyi geç veren memur hak ettiği dönem için geri ödeme talebinde bulunabilir. İşsizlik ödeneği alan eşin de aile yardımı alabileceği düşünülmektedir.

Eş İçin Aile Yardımı Hak Kaybı

Eş ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığında çalışmaya başlarsa, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlarsa, ölüm ve ya boşanma durumunda olayın olduğu tarihi izleyen aydan itibaren eş, aile yardım hakkını kaybeder. Bununla birlikte geçici bir süre için dahi olsa herhangi bir işte çalışması, isteğe bağlı sigortalılık hariç sosyal güvenlik kurumundan aylık alındığı süre içerisinde aile yardımı alınamaz.

Eş İçin Aile Yardımı Ne Kadar 2021

Eş için ödenecek aile yardım miktarı 2.273 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenir. 2021 memur aile yardımı 376,83 TL ilave bulunmaktadır.

Dönem Aile Yardımı
2020/1.Dönem 332,00 TL
2020/2.Dönem 351,09 TL
2021/1.Dönem 376,83 TL

Çocuk için Aile Yardımına Hak Kazanma

Çocuk için aile yardım ödeneği, öz, üvey ve ya evlat edinme durumlarında bazı şartların sağlanması ile verileceği belirtilmiştir. Çocuk için aile yardımı, çocuğun doğduğu, evlat edinildiği tarihi izleyen ay başından itibaren hak kazanılır. Eşlerin ikisi de memur ise çocuk için aile yardımı babaya verilir.

Çocuk İçin Aile Yardımı Hak Kaybı

  • Çocuğun evlenmesi.
  • Erkek çocuğun 25 yaşını doldurması ( Eğer çalışamam durumu varsa resmi sağlık kuruluşundan rapor alınması gerekmektedir.)
  • Çocuğun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması
  • Çocuğun ölmesi durumlarında çocuk için aile yardımı hak kaybı olur.

Çocuk için ödenen aile yardımı, öğrenim yapan çocukların tatil devresi içerisindeki çalışmalarından ve eşi vefat eden memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanması durumlarından dolayı kesilmez.

Çocuk İçin Aile Yardımı Ne Kadar 2021

Eşi çalışan kamu memurlar için maksimun 5 çocuk, eşi çalışmayan yada emekli olan memurlar için maksimun 3 çocuk için çocuk aile yardımı alınabilir.

Dönem Aile Yardımı Kriter Sigorta Türü
2021/1.Dönem 82,89 TL 0-6 Yaş Kamu
2021/1.Dönem 41,45 TL 6 Yaş Üstü Kamu
2021/1.Dönem 124,34 TL 0-6 Yaş (%40 ve üstü engelli) Kamu
2021/1.Dönem 62,17 TL 6 Yaş Üstü (%40 ve üstü engelli) Kamu

Çocuk Yardımı Ne Kadar 2021 (SGK)

Çocuk yardımı 2021 Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından asgari ücretin %2 kısmını aşmayacak şekilde prime esas kazanç matrahına dahil edilmemektedir. Çocuk başına uygulanmakla beraber 2 çocuk ile sınırlandırılmıştır.

Dönem Aile Yardımı Kriter
2021/1.Dönem 71,55 TL SGK İstisnası
2021/1.Dönem 41,45 TL Gelir Vergisi İstisnası /6 yaş +
2021/1.Dönem 82,89 TL Gelir Vergisi İstisnası/0-6 yaş

Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama

E-devlet aile yardımı sorgulaması yapabilmek için e-devlet şifresi olmayan ve ya şifrelerini unutanlar PTT’ye giderek 2 TL karşılığında şifrelerini temin edebilirler. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine girilmelidir.. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır. Açılan pencerede ilgili yerlere e-devlet şifremizi ve TC kimlik numaramızı yazarak sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz.

Ana sayfada e-hizmetler bölümünde Maliye Bakanlığı başlığı altında bulunan Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede sisteme kayıtlı 657’ye tabi ve kadro karşılığı sözleşmeli devlet memurları aile yardım bilgilerini görüntüleyebiliriz.

Yorum Yapın

Puan Verin :