1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Memur Maaşları Ne Zaman Yatar?

Memur olarak çalışan kamu personellerinin maaşları hangi gün yatar, memur maaşları saat kaçta çalışanın hesabında olur bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.


0

Memur olarak çalışan kamu personellerinin maaşları hangi gün yatar, memur maaşları saat kaçta çalışanın hesabında olur bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve hepsi yazımızın devamında yer almaktadır.

Devlet memuru olabilmek için çeşitli şartlar ve koşullar vardır, bu şartlardan birisi de şüphesiz KPSS şartıdır. Her yıl ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavına lise, üniversite düzeyinden milyonlarca kişi katılmakta ve ter dökmektedir. KPSS sınavına girmek isteyen kişiler aylar öncesinden başvuru yaparak sınavı girmek istediğini bildirir. KPSS sınavından merkezi yerleştirme ile ya da mülakat ile açıktan alım yapan kurumlara başvuru yaparak iki şekilde memur olma türü mevcuttur. İki farklı şekilde olunan memur ile artık devlet kadrolarında hizmet edilmeye başlanabilmektedir.

Devlet kurumlarında işe başlama sürecinden önce güvenlik soruşturması yapılır, güvenlik soruşturmasını başarılı şekilde geçen kişiler memur olmaya hak kazanır. Ancak güvenlik soruşturmasında sıkıntı yaşanması halinde devlet memuru olma hakkı elde edilmemektedir.

Memur maaşları ayın kaçında yatar?

Devlet memurları kamu hizmeti için belli bir maaş ile çalışan kişilere verilen isimdir. Kadrolu ve özel olmak üzere iki farklı şekilde hizmet veren devlet memurları belli bir maaş ile çalışmaktadır. Devlet memurlarının maaşları her ayın 15. günü yattığı bilinmektedir. Her ayın 15. Günü ödeme alan devlet memurlarının ödeme günü hiç değişmemektedir.

Devlet kurumlarında çalışan milyonlarca çalışan vatandaş vardır. Bu memurların tümünün ödemeleri aynı gün yapılmaktadır. Memurların maaşları özel durumlar haricinde her ayın 15 inde düzenli olarak ödenmektedir. Özel durumlarda ise memur maaşlarının ödeme günlerinde ufak tefek değişiklikler yaşanabilmektedir. Ramazan bayramı ve kurban bayramı gibi özel günlere denk geldiği durumlarda ödemeler bayramdan önce yapılmaktadır. Ödemelerin bayramdan önce yapılması memurların bayram ihtiyaçlarını rahat karşılayabilmesi adına önemlidir.

Devlet memurlarının maaşları saat kaçta yatar?

Maaşların her ay 15. Günü yattığını söylemiştik peki saat olarak her ay hangi saatler arasında bu para hesaba geçmektedir? Ayın 15 inde saat 00 ile 02:00 arasında hesaba yatırıldığını görmekteyiz. Pek çok devlet memuru maaşlarını ayın 15. Gününde hafta sonuna denk gelse bile gece maaşların hesaba aktarıldığını söylemektedir.  Sonuç olarak devlet memurları iş günü olma şartı aranmadan hafta sonu olsa dahi ayın 15. İnde gece paralar hesaba yatmaktadır.

Memur ilk maaşı ne zaman yatar?

Memur göreve başladığı tarihten itibaren ayın 14’üne kadar olan maaşını hak etmektedir. Memur göreve başladıktan sonraki ay başında yani ayın 15’inde maaşı hesabına yatırılmaktadır.

Memur maaşı ne kadar 2022?

Hükümet ve memur sendikaları tarafından görüşmeler sonucu netleşen memur maaşları örnek tablosu alt kısımda yer almaktadır. Buna göre, en düşük polis, hemşire ve öğretmen maaşları ne kadar?

Derece ve ÜnvanOcakTemmuz
Vali23.062 TL32.677 TL
Mühendis9.814 TL13.905 TL
Polis memuru9.268 TL13.132 TL
Genel müdür20.031 TL28.382 TL
Memur (Lise)6.388 TL9.051 TL
Öğretmen7.091 TL10.047 TL
Kaymakam 1. sınıf12.442 TL17.629 TL
Uzman hekim10.114 TL14.331 TL
Teknisyen (Teknik lise)6.888 TL9.760 TL
Pratisyen hekim10.772 TL15.263 TL
Hemşire7.947 TL11.260 TL
Hizmetli (Lise)5.953 TL8.435 TL
memur maaş zammı

Hesaplama yöntemi çocuksuz, bekar yeni mesleğe başlayan kişiler dikkate alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap