Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS)

MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi, Sağlık bakanlığının Türkiye için daha etkili sağlık hizmetine ulaşma vizyonu ile Sağlıkta Dönüşüm projesini hayata geçirmiş ve bu projenin bir ürünü olan mhrs faaliyete geçirilmiş ve büyük ölçüde hastane randevu işlemlerine kolaylık sağlamıştır.
Merkezi Hastane Randevu Sistemi - MHRS Nedir ?

MHRS, T.C. hastaların Sağlık Bakanlığına bağlı olan ikinci ve üçüncü kategorideki Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS telefon hattını arayarak yardımcı temsilciden veya online internet üzerinden diledikleri hastane ve hekimden istediği tarihe randevu alabilecekleri eşsiz kolaylık sağlayan bir uygulamadır. Bu sayede hastanelerde sıra bekleme kargaşasını ortadan kaldırmış, önceden randevu alınarak birçok hastamızı sıra bekleme ve vakit kaybından muaf tutmuştur. Bu şekilde hem hekim, doktor hemde hasta daha hızlı ve verimli sonuca ulaşmışlardır. Bir çok vatandaş bu uygulamadan memnun kalmış ve uzun kuyruklardan kurtulmuştur. Ayrıca Türkiye hastane ve hasta raporları oluşturmakta çeşitli bilgilere önemli kaynak yaratılmıştır.

MHRS Faydaları Nelerdir ?

MHRS faydalarına baktığımızda birçok madde sıralayabiliriz. Hastayı hastanede uzun kuyruklarda sıra bekleme derdinden kurtarmaktadır. Ayrıca Türkiye Sağlık Bakanlığı'na bir çok istatistik olanağı sunmaktadır. Bunlardan bazıları Türkiye genelinde en çok hangi bölümden randevu alınıyor, en çok karşılaşılan hastalıklar, hastaların ziyaret sıklığı, ilaç alımı ve istatistikleri gibi bir çok kayıtlı bilgiye rapor alınabilir.

Hastane Randevu Alma

MHRS, Hastane Randevu alma işlemi farklı şekilde yapılabilir.

  • İstediğiniz telefondan ALO 182'yi arayabilirsiniz ve hasta temsilcisinden istediğiniz hastane ve doktor için istediğiniz tarih ve saatte randevu kaydı oluşturabilirsiniz
  • MHRS internet portalına kayıt olarak online kendiniz randevu alabilirsiniz. Online işlemlerde kolaylıkla iptal ve saat seçme olanağı bulunmaktadır.

MHRS Randevu Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Randevu alırken madur olunmaması ve hastanede sorun yaşanmaması adına en çok nelere dikkat edilmeli bu konuda bir kaç madde oluşturduk gözden geçirilmesinde fayda var.

  • Bazı büyük hastanelerde devlet hastanelerinde semt klinikleri bulunmakta randevu oluşturulurken alt klinik bilgisine bakılarak parantez () içinde herhangi bir bilgi paylaşılmış mı bu kısıma dikkat edilmelidir.
  • Hastanelerde bazı polikliniklerde görev yapan bazı hekimler veya o klinikte görev yapan bütün hekimlerde yine alt kliniklerde yaş sınırı bildirilebilir, bu kısıma dikkat edilmelidir.
  • Yaşamış olduğunuz rahatsızlığı tahmini değilde hangi polikliniğe gidilmesi gerekiyor ise o alanda randevu alınması sizin için daha iyi olacaktır. Bu konuda bilginiz bulunmuyor ise Alo 182 arayarak yaşamış olduğunuz rahatsızlığı bildirerek konuda destek alabilrsiniz.
  • Gideceğiniz hastaneyi bilmiyorsanız sevk veya başka bir sebebten dolayı gidiyorsanız adres ve telefon numarası gibi bilgileri ALO 182 arayarak destek alabilirsiniz.

MHRS İle Randevu Nasıl Alınır

Mhrs Sisteminde randevu alırken bazı vatandaşlar zorluk çekmektedir. MHRS ile nasıl randevu alınır. Öncelikle MHRS Randevu sitemine üye olmanız gerekiyor.

MHRS üye olduktan sonra, sisteme giriş yapmalıyız. Randevu AL butonu tıklayarak alt kısımda yer alan resimde yer alan İl, ilçe, Hastane, Hekim ve randevu tarihlerini doldurmalıyız.

MHRS Randevu

gerekli alanları doldurduktan sonra randevu ara butonuna tıkladıgımızda uygun randevu alınabilecek doktorlar karşımıza çıkmaktadır. Kendimiz için uygun doktoru seçtikten sonra, randevuya gitmek istediğimiz saati seçtikten sonra karşımıza randevu detayları çıkmaktadır. Son olarak doğrulama rakamlarını kutuya yazarak randevuyu kaydet butonunu tıklayarak MHRS randevu alma işlemi tamamlanır.

MHRS Yan Dal Poliklinikler Nedir ?

Yan Dal Polikliniklerine randevu alabilmek için, randevu alınacak hastanın T.C. Kimlik numarasını Yeşil Listeye ekletmeniz gerekmektedir.

Yeşil Liste tanımlama işlemleri; çocuklar için “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” polikliniklerinden, erişkinler için “İç Hastalıkları (Dahiliye)” polikliniklerinden randevu alındıktan ve bu branşlardaki uzman doktorlar tarafından yeşil listeye kayıtları yapıldıktan sonra MHRS İnternet Randevu ya da 182 nolu telefon üzerinden, yetki verilen T.C. için 180 gün boyunca randevu alınabilecektir.

E-Devlet ile MHRS Randevu Alma

MHRS randevuları, e-devlet kapısı üzerinden alınmaktadır. Önceki dönemlerde MHRS üyelik gerektiren randevu alma sistemi artık e-devlet kapısı üzerinden kolayca alınmaktadır.E-devlet MHRS randevusu almak için alt kısımda yer alan bağlantıdan randevu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

MHRS ALO 182 Ücretli mi ?

MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi ALO 182 randevu hattı acil aramalar kapsamında olmaması sebebiyle ücretlidir. ALO 182 arama ücreti sabit hatlar ile eş değer olup sabit hatlar ve cep telefonları üzerinden aranmaktadır.

MHRS Mobil Uygulamaları

MHRS mobil uygulamaları, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmekte olup, IOS ve Android marketlerinden ücretsiz olarak indirilmektedir. MHRS Android Uygulaması ve MHRS IOS Uygulaması bağlantılarından indirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Puan Verin :