1. Ana Sayfa
  2. Diğer

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı 2022

Muhtaç asker ailesi yardımı nedir, alma şartları nelerdir, kimler bu yardımdan yararlanabilir, askerlik yardımı için nereye müracaat edilir


0

Devletin ihtiyaç sahibi ailelere verdiği desteklerden birisi de muhtaç askerlik ailesi yardımı. Ailesini geçimini sağlayan fakat askerlik görevi gereği memleketini terk edip vatani göreve başlayan kişilerin aileleri ile alakalı devletin kanun ve uygulamaları mevcut. Devletin sunduğu bu haktan yararlanmak isteyen asker aileleri ve yakınlarının bilmesi gerekenleri, nasıl başvuruda bulunabilecekleri ve istenilen belgeleri bu yazımızda sizlere sunacağız.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Şartları Nelerdir?

İhtiyaç sahibi olan asker ailelerine yardım 2022 sayılı kanuna göre; Engelli maaşı alan, yaşlılık ve eşi / oğlu askerde olan kişiler Sosyal ve Dayanışma Yardımlaşma Vakıfları Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumu kararı verilmesi şartı ile faydalanılabilinir.

Askerlik yardımından faydalanmak isteyen asker aileleri ve yakınları bağlı oldukları il / ilçe SYDV vakıflarına başvurularını sundukları zaman; yardımdan yararlanacak olan kişilerin mal varlıkları ve verdikleri bilgiler kontrol edilecektir. İlgili vakıfa bağlı mütevelli heyeti tarafından yapılacak olan araştırmada muhtaçlık durumu tespit edilmesi durumunda ihtiyaç sahibi olan uygun ailelere asker yardımı sunulur.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Kimler Yararlanır?

Askerlik görevini yerine getiren kişinin evli olması durumunda, askerlik yardımından resmi nikahlı eşi faydalanmaktadır. Kişinin bekar olması halinde askerlik yardımı başvurusu önceliği annenindir. Anne hayatta olmaması durumunda bu hak babaya geçmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Asker eşi ve çocuklarının başvuru da vermesi gereken belge sadece askerlik görevini yerine getirecek kişinin T.C. kimlik belgesi yeterlidir. Kişinin ve eşine ait olan bir gelir yahut maaş bulunmuyorsa, asker eşi hali hazırda bir şirkette yada kurumda çalışmıyor ise başvuru yapabilir.

Muhtaç askerlik yardımından yararlanmak isteyen asker ailesi, anne, baba yahut kardeşlerin hiç bir şirket yada kuruluşta çalışmıyor olması ayrıca herhangi bir emeklilik gelirlerinin bulunmaması gerekmektedir. Başvurular SYDV “Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı” mütevelli heyeti tarafından değerlendirilmektedir.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Kadar 2022?

2022 asker yardımı tutarı, aylık 275 TL belirlenmiş olup, iki ayda bir 550 TL olarak hak sahibi kişilerin PTT hesaplarına yatırılır. Hak sahibi kişiler PTT şubesine giderek T.C. kimlik belgelerini ibraz ederek ödemeleri alabilirler.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı İptal Sebepleri

  • Askerlik görevi yapmakta olan kişinin askerlik görevinin bitmesi,
  • Asker olan kişinin vefatı,
  • Yardımı alan kişinin vefatı,
  • Yardımı alan kişinin ikametini ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dışına taşıması (1 ay içerisinde yeni vakfa başvuru yapılır. )

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Durdurulma Sebepleri

  • Asker kaçak durumda, hüküm giymişse ve ya hava değişim raporu alarak izinde ise
  • Yardım alan eş ise, eşin sosyal güvencesi varsa,
  • Yardım alan anne ve ya baba ise, anne ve ya babanın sosyal güvencesi varsa

Yukarıdaki durumlardan herhangi biri varsa yardımlar geçici süre için durdurulur. Yardımların durdurulmasına sebep olacak durumlar ortadan kaldırılırsa yeniden başvuruya gerek kalmadan ödemeler yeniden başlar fakat geriye dönük ödeme yapılmaz.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Ne Zaman Yapılır?

Asker ailesi maaşı ödemeleri Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında yapılmakta olup ödemeler ayların 24-28 tarihleri arasında PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulaması

Asker ailesi yardımı sorgulama işlemi e-devlet kapısı ve İç İşleri Bakanlığı aracılığı ile sorgulanmaktadır. E-devlet kapısı askerli yardımı sorgulama işlemi, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından, İç İşleri Bakanlığı askerlik yardımı sorgulama işlemi, Muhtaç Asker Ailesi Talebi Sorgulama ekranından yapılmaktadır.

Ayrıca, asker yardımı başvurunuzu ALO 144 Sosyal yardım hattını arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım hattı olan ALO 144’ü arayabilirsiniz.

E-Devlet Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Sorgulaması

Asker aile yardımı başvurularınızı e-devlet kapısı üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz giriş yapmalısınız. E-devlet giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bağlantısını tıklayarak başvuru sonucunuzun durumunu görebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Engellilik alanında araştırmalar yapan, araştırmacı kimliği ile kişi ve kuruluşlara örnek olmaya çalışan, engelli hedef kitlesine engelliler ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri doğrudan en hızlı şekilde aktarmaya çalışan blog yazarı ve engelli bir kişidir.

Yorum Yap