Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır

Ekonomik güçlük yaşayan kişilerin temel gereksinimi olan gıda, barınma ve kömür gibi yardımların yapılmasının yanı sıra nakdi olarak da destekler sağlanmaktadır. Ayni ve nakdi yardımların sunulması için en önemli kriter kişinin muhtaçlık sınırı altında kalması ve bu durumun tespit edilmesi gereklidir. Muhtaçlık sınırı altında kalan kişilere yapılan nakdi yardıma fakirlik maaşı da denilir.
2021 Muhtaçlık Sınırı Nedir ?

SYDV “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” vasıtasıyla ekonomik durumu muhtaçlık sınırı altında kalan kişilere, temel ihtiyaçlarını karşılaması için sosyal yardımlar yapılır. Fakirlik maaşı almak isteyen kişiler öncelikle başvurularını Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapması gereklidir.

Muhtaçlık maaşı almak isteyen kişiler gelir düzeyinde değişiklik olmadığı sürece fakirlik maaşı almaya devam etmektedir. 2021 yılı muhtaçlık sınırı asgari ücretin 3/1 olarak hesaplanır. Ayrıca muhtaçlık sınırı hesaplanırken asgari ücretten “AGI” çıkarılarak kalan kısmın 3/1 tutarı muhtaçlık sınırını göstermektedir.

2021 yılı asgari ücreti AGI dahil 2.825,90 Tl’dir. Asgari geçim indirimi çıkarılması durumunda asgari ücret 2.557,59 TL olmaktadır. Muhtaçlık sınırı 3/1 tekabül ettiğinde 852,53 TL olmaktadır. 2021 yılı gelir düzeyi 852,53 TL altında kalan kişiler muhtaçlık sınırı altında kalmaktadır.

Muhtaçlık Sınırı Altında Kişilere Verilen Yardımlar Nelerdir ?

Gelir düzeyi muhtaçlık sınırı altında kalan kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile bazı yardımlar sunulmaktadır. 

Muhtaçlık Aylığından Kimler Yararlanır ?

Fakirlik maaşından yararlanmak isteyen kişiler için bazı şartlar mevcuttur.

 • Hiçbir geliri olmayan kişiler
 • Devlet tarafından sosyal yardım parası almayan kişiler
 • %40 ve üzeri engelli raporu bulunan kişiler
 • SGK kaydı olmayan ve geliri olmayan kişiler
 • Anne ve babası ölen 18 yaşından küçük kişiler
 • Muhtaçlık sınırı altında kalan kişiler
 • Koruma altına alınmamış kişiler
2020 muhtaçlık sınırı
2020 muhtaçlık aylığı

Ayrıca muhtaçlık aylığına başvuracak kişilerin üzerinden herhangi bir şekilde mal varlığı olmamalıdır.

Kişi Başı Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar

2021 yılında ülkemizde hanede bulunan kişi başı "ortalama net kazanç" asgari ücretin 1/3 oranı ve altında olan kişiler, muhtaçlık sınırı altında olarak kabul edilmektedir. 2021 yılında belirlenen asgari ücret 2.825,90 TL pşduğuna göre muhtaçlık sınırı kişi başı 852,53 TL'dir.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Fakirlik maaşına başvuru yapacak kişiler üç şekilde başvurusunu yapabilir.
Vakıflar Genel Müdürlüğüne Başvurular

 • Posta yoluyla başvuru
 • E-devlet üzerinden başvuru
 • Fiziki Başvuru

Şeklinde 3 ayrı şeklide muhtaçlık aylığına başvuru yapabilirler.

Muhtaçlık Aylığı Başvuru Belgeleri Nelerdir ?

Fakirlik aylığı başvuru belgeleri alt kısımda yer alır ve muhtaçlık aylığı başvurusu yapacak kişilerin bu evrakları eksiksiz tamamlaması gereklidir.

 • Muhtaç aylığı yetim formu ya da Muhtaç aylığı engelli formu
 • Engellilik durumunda Engelli Sağlık Kurul Raporu
 • T.C. Kimlik Kartı

Belgelerin doğru ve eksiksiz olarak verilmesi gereklidir.

Muhtaçlık maaşı başvuru formları alt kısımda yer almaktadır.

Muhtaçlık Başvuru Formu

Muhtaçlık Maaşı Nereden Alınır ?

2021 yılı fakirlik maaşı, gerekli kriterleri sağlayan ve başvuru yapan kişilere ödenir. 2021 Muhtaçlık aylığı 1037,96 Tl’dir. Ayrıca 2021 muhtaçlık sınırı 852,53 TL'dir. Ödemeleri hak eden kişiler PTT şubeleri veya Ziraat Bankası üzerinden çekebilirler. Muhtaçlık aylığına başvuran ve olumlu değerlendirilen kişilere Ziraat bankası veya PTT üzerinden hesap açılmaktadır. 

Dönem Yardım Bedeli
2019/1.Dönem 817,45 TL
2019/2.Dönem 866,89 TL
2020/1.Dönem 914,49 TL
2020/2.Dönem 967,07 TL
2021/1.Dönem 1.037,96 TL

Muhtaçlık Maaşı Neden Kesilir ?

Fakirlik maaşı alan kişinin ölmesi durumunda, muhtaçlığın kalkması durumunda, bakım altına alınması durumunda, yetim erkeğin 18 ve yükseköğrenimde 25 yaşını tamamlaması durumunda, fakirlik maaşını 3 ay aralıksız almaması durumunda muhtaçlık maaşları kesilmektedir.

Yorumları Oku

 • 11 Eylül 2020

  Halil MURAT

  Muhtaçlık sınırı altında kalan bir akrabamızın durumu içler acısı, gerekli desteği daha fazla görmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :