Esmer Burak - İstanbul - %73 bipolar ruhsal ve duygusal engelliyim maddi destek ihtiyacım varİrfan Önal - İstanbul - %42 engelli bir kişiyim, iş arıyorum ihtiyacım var.Mustafa, Kakender - İstanbul - %77 ağır engelli bir bireyim, ayni yada nakdi yardıma ihtiyacım var, desteklerinizi bekliyorum.Zehra kaya - Adana - Yüzde 48 engelliyim bebeğim doğacak 1 ay sonra bebeğim için her türlü yardıma ihtiyacım vardır lütfen yardımcı olunSerhat Can Bozdağ - Şanlıurfa - %59 engelliyim yürümekte zorlaniyorum yürürken aksiyorum bir elektrikli motorlu bisiklet istiyorum.

Biz Olmadan, Bizim için Asla!

Engelliyim, Ne Zaman Emekli Olurum
Engelli
Devamı

Engelliyim, Ne Zaman Emekli Olurum

Engelliler için erken emeklilik hakkı, engelli kişinin yararlanabileceği devlet tarafından kendisine tanınmış bir haktır. Engelli kişi doğuştan veya sonradan engelli olmasına bakılmaksızın erken emeklilik şartlarını taşıması halinde emekli olmaktadır.

Erken emeklilik için engelli kişinin en az %40 ve üzeri oranında sağlık kurumu onaylı engelli raporu olmalıdır.

Engelli Emeklilik Şartları 2021

Erken emekli olmanın şartları alt kısımda yer almaktadır;

 • Sigorta Başlangıç Tarihi
 • Prim Gün Sayısı
 • Engelli Sağlık Raporu

Sağlık Kurul Raporuna göre Engelli Dereceleri şu şekildedir.

 • % 40-59 arası 3. Derece.
 • % 60-79 arası 2. Derece,
 • % 80 ve üzeri 1. Derece,

İşe başladıktan sonra engel durumu yaşaması halinde, malulen emeklilik fırsatından yararlanılabilir. Engelli vatandaşlar SKK veya BAĞKUR emeklisi olmasına bağlı kurum şartlarında değişiklik yaşanabilmektedir. Erken emekli olmak isteyen kişilerin sigorta başlangıç süreleri az olması durumunda ilave prim ödeme artışı olmaktadır.

Bu durumları taşıyan kişiler için erken emekli olma fırsatı ortaya çıkmaktadır. Engelliler için emekli olma durumu devlet tarafından esnek tutularak, emekli olmaları için fırsatlar ortaya konmuştur.

Engelli Emeklilik Başvuruları Nereye Yapılır

Engelli emeklilik için başvuru yapacağınız yer bağlı olduğunuz il ilçe SGK kurumudur. Gerekli evrakların tamamlanması ile beraber SGK kurumlarına ziyaret ederek engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

Engelli Emeklilik Başvuru Belgeleri

Erken emeklilik başvurusu için istenen evraklar;

SGK Engelli Emeklilik Başvuru Belgeleri

 • Engelli kişi işçi ise, emeklilik için talep formu,
 • Engelli kişi işçi ise, vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Engelli kişi işçi ise 2 adet vesikalık fotoğraf, son 6 ay içinde çekilmiş,
 • Engelli kişi işçi ise işveren tarafından düzenlenmiş hesap fişi belgelerine sahip olmaları beklenir.

Bağkur Engelli Emeklilik Başvuru Belgeleri

 • Engelli kişi BAĞKUR’lu ise, vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Engelli kişiBAĞKUR’lu ise, sigortalılık dökümleri,
 • Engelli kişi BAĞKUR’lu ise, dökümlerde görünmeyen prim ödemesi çıkması halinde engelli kişiye ait prim ödeme makbuzları,
 • Engelli kişi BAĞKUR’lu ise, yaşlılık maaşı başvurusu için talep formu,

Engelli Emeklilik Hesaplaması 2021

Erken emeklilik hesaplaması, emeklilik için başvuru yapan engellilerin engelli oranlarına göre hesaplanmaktadır.

Engelli Emeklilik Tablosu

SKK ve BAĞKUR engelli emeklilik hesaplamasında, engelli kişinin SKK’ lı olması durumunda, emeklilik hesaplaması;

1 EKiM 2008 Öncesi

2008 öncesi erken emeklilik şartları

1 EKİM 2008 Sonrası

2008 sonra erken emeklilik şartları

 • Engelli kişinin engellilik oranı %40 – 59 arası ise, engelli kişinin 05.08.1991 tarihinden önce işe başlamış olması gereklidir. Bu durumda emekli olacak engellinin 15 yıl çalışma süresi ve 3.600 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %40 – 59 arası ise, engelli kişinin 06.08.1997 – 05.08.2000 tarihleri arasında işe başlamış olması gereklidir. Bu durumda emekli olacak engellinin 18 yıl çalışma süresi ve 4080 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %40 – 59 arası ise, engelli kişinin 05.08.2003 – 30.09.2008 tarihleri arasında işe başlamış olması gereklidir. Bu durumda emekli olacak engellinin 20 yıl çalışma süresi ve 4.400 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %60 – 79 arası ise, engelli kişinin 05.08.1994 tarihinden önce işe başlamış olması gereklidir. Bu durumda emekli olacak engellinin 15 yıl çalışma süresi ve 3.600 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %40 – 59 arası ise, engelli kişinin 05.08.1997 – 05.08.2000 tarihleri arasında işe başlamış olması gereklidir. Bu durumda emekli olacak engellinin 18 yıl çalışma süresi ve 4.080 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %60 ve üzeri ise, engelli kişinin işe başlama tarihi aranmadan, emekli olacak engellinin 15 yıl çalışma süresi ve 3.600 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir.

Engelinin BAĞKUR emeklisi olması durumunda, erken emeklilik hesaplaması;

bagkur erken emeklilik şartları

 • Engelli kişinin engellilik oranı %40 - 49 ise, 18 Yıl 4.680 gün prim ödemesi olması gerekir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %50– 59 arasında ise, 16 Yıl 4.320 gün prim ödemesi olması gerekir.
 • Engelli kişinin engellilik oranı %60 üzeri ise, 15 Yıl 3.960 gün prim ödemesi olması gerekir,
evde bakım hizmeti
evde bakım hizmetleri

Malulen Emeklilik Nasıl Olur

Erken emeklilik hakkından yararlanmak için, (Malulen) en önemli şart çalışma gücünün %60 oranında kaybolmasıdır. Bu durum sağlık kurulunun hazırladığı raporda belirtilmektedir. Engelli kişinin raporunda çalışarak hayatını devam ettiremez ibaresinin olması gereklidir. Engelli kişi malulen emekli olmak isterse bu durumda SGK tarafından yapılan başvurularda engelli kişinin en az 1800 gün sigorta priminin ödenmesi gereklidir. Engelli sağlık raporu bulunan vatandaşlar SGK’ ya müracaat ederek erken emeklilik fırsatlarını sorgulayabilmektedirler. Engelli çocuğu olan anneler ise gerekli koşulları sağladığı sürece erken emekli olabilirler.

Malulen Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır

Malulen emeklilik hesaplaması, engelli çalışma hayatından sonra yaşadığı bir hastalık neticesinde engel oranlarına göre hesaplanmaktadır. Malulen emeklilik hesaplamaları;

 • Engelli kişinin engellilik oranı %40 – 49 arası ise, engelli kişinin 18 yıl çalışma süresi ve 6.480 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir,
 • Engelli kişinin engellilik oranı %50 – 59 arası ise, engelli kişinin 16 yıl çalışma süresi ve 5.750 gün prim ödemesi yapılmış olması gereklidir.

Engelli Emekli Vergi İndiriminden Yararlanır mı?

Engelli bireyler emekli olması durumunda engelli vergi indirimi uygulanmaktadır. Engelli sağlık raporunda belirtilen derece ve erken emeklilik şartları sağlanması durumunda erken emeklilik hakkı bulunmaktadır. 2008 ve sonrasında sigorta girişli kişilerin engel yüzdesi 40 ve üzerinde ise vergi dairelerine başvurarak erken emeklilik şartlarından yararlanır.

Yorumları Oku

 • 5 Haziran 2021

  Nedim üzel

  %92 raporum var eşimin sgk dan ödenmiş pirim yok sigorta numarası yok nasıl emekli olur
  Cevapla
 • 4 Eylül 2020

  Cemil11

  İki dizimde de platin var ve yürümemi, iş gücümü önemli oranda etkileyecek boyutta. Nihayet 2. kez heyete girdiğimde emekliliğe hak kazandım. İlk seferde çok ufak bir yüzde ile hak kazanamamıştım ama tekrar incelemede çok şükür hakettiğim emekliliğe kavuştum. Haklarınızı kullanın arkadaşlar eğer inanıyorsanız emekliliği hak ettiğinize.
  Cevapla
 • 2 Eylül 2020

  Berk

  Engellilere yönelik son yıllarda ülkemizde sevindirici yardım haberleri geliyor. 2020 yılında da engelli haklarında güzel gelişmelerle geçti. Herkes ulaşım ve sıfır araba alırken destek var zannediyor ama yukarıda ne güzel sayfalarca anlatmışsınız Digitürk alımında indirime kadar pek çok hak tanınmış. Engellilere yapılan yardımlar yüzdelik orana göre değişiyor bu hususa dikkat ederek size uygun olanlardan faydalanmak lazım.
  Cevapla
 • 9 Temmuz 2020

  Ayşen KÖMÜRLÜ

  Engelli emeklilik şartlarına baktığımda 19 yıl olarak görünüyorum, acaba doğum yaptığım zaman primlerini ödesem ekleniyormu?
  Cevapla
 • 4 Nisan 2020

  Aykut Aydın

  Özellikle erken emeklilik hesaplaması yapmak isteyen engelli vatandaşlarımızın sayısında son dönemde artış vardı. Onlara yönelik son derece açıklayıcı bir içerik paylaşmışsınız. Teşekkürler faydalandırıcı bilgileriniz için.
  Cevapla

Yorum Yapın

Puan Verin :