1. Anasayfa
 2. Diğer

Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Ne Demek? (Kütük)

Nüfusa kayıtlı olduğu il ne demek, nüfusa kayıtlı olduğu il öğrenme, nüfus kütük nedir? Tüm detayları ile yazımızın devamında..


0
Whatsapp Kanalı - Masaüstü

Birçok resmi işlemde sorulan, merak edilen ve sıkça duyduğumuz terimlerden biri olan nüfusa kayıtlı olduğu il ne demek? detaylı şekilde sizler için araştırdık.

Nüfusa kayıtlı olduğu il ne demek?

Nüfusa kayıtlı olduğu il terimi, bir bireyin doğum, kimlik ve vatandaşlık bilgilerinin resmi olarak kaydedildiği şehri (il) ifade etmektedir.

Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Ne Demek
Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Ne Demek

Nüfusa kayıtlı olduğu il öğrenme?

Eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde bulunan ve nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin adını belirten bu bilgi, yeni nesil kimlik kartlarında yer almamaktadır. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi e-devlet sisteminden öğrenmeniz mümkündür.

ADIM 1 – TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.

E-devlet giriş ekranı
E-devlet giriş ekranı

ADIM 2 – Ana sayfada “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” gibi bir seçenek arayın. Genellikle “Vatandaşlık” veya “Kimlik Bilgileri” gibi başlıklar altında yer alabilir.

nüfusa kayıtlı il sorgulama
nüfusa kayıtlı il sorgulama

ADIM 3 – “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” seçeneğini bulduğunuzda, bu bölüme tıklayarak ilerleyin ve sorgulama sayfasında nüfusa kayıtlı olduğunuz il (şehir) bilgisini göreceksiniz.

nüfusa kayıtlı il sonuç
nüfusa kayıtlı il sonuç

Bu adımları takip ederek, E-Devlet sistemi üzerinden nüfusa kayıtlı olduğunuz ili öğrenebilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Kayıt Sorgulama

Nüfus kütük nedir?

Bireylerin kimlikleri, ikametgah adresleri, aile bağları, vatandaşlık durumları ve kişisel durumlarının tanımlanması amacıyla, ilçe ve aile temelinde nüfus ve vatandaşlık olaylarının resmi olarak kaydedildiği belgelerdir. Bu belgeler, resmi olarak tescil edilir ve kalıcı olarak saklanır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Blog yazma ve sosyal medya içerikleri üretme konusunda son derece yetenekli ve genellikle kişisel gelişim, gündem ve yaşam tarzı gibi konuları ele alan blog yazıları yayımlamaktadır.

Yazarın Profili